Orta segment'e yakın bir osiloskop özellikleri ne olmalı?

Buradaki cevabınızı konu üzerinde yapacağım çalışma ve alıştırmalar(sizide rahatsız ederek) ile daha iyi anlayacağımı umuyorum.
Düşüncelerim Siglent SDS1104X-E yanına uyumlu bir jeneratör ilavesi üzerinde yoğunlaşmakta, peki; Rigol dahili jeneratörlü bir model kırılması kolay demiştiniz. Fft ve Bode için mantıklı olurmu.
Birde hafıza derinliği meselesi var 10,25,50.. Mpts cinsinden, Eklediğim karşılaştırma videosunda kaydedilen dalga formunu geri getirdiği zaman bir cihaz çok bozulmuş olarak göstermekte. Bu da önemli değer olduğunu düşünüyorum sizce kaç Mpts 'den yukarı olmalı.

16:15-17:25 arası

Yazdığım gibi Rigol DHO900 ve MSO5000 serilerinde sinyal jeneratörü opsiyonu var ve evet kırılarak aktif edilebiliyor. Bir de DS1000Z S serilerinde vardı ancak onda BODE yok bildiğim kadarıyla. Harici bir jeneratör almak istemiyorsanız mantıklı olabilir. Ama DHO900 için orta segmente yakın demek zor. DHO800 üzerine dijital giriş ve sinyal jeneratörü eklenmiş. Anakart bire bir aynı. MSO5000 olabilir ama o da daha çok dijital işlerle uğraşanlara hitap eden bir cihaz. Çünkü analog giriş gürültüsü biraz yüksek. Ama işinizi görür.

Video biraz özel bir durum:
Eski cihaz 500MSa/sn ve 25kP hafızalı. Yenisi ise 1GSa/sn ve 20 MP hafızalı. Yani hafıza tarafında 800 kat fark söz konusu.

Bunun yanında, genellikle 1kHz sinyalde 15 saniyeyi (30 bin yarım pals) ekrana getirip sonra bin kat yakınlaşıp bakmazsınız. İlgilendiğiniz durum için triger ayarlayıp onu yakalamaya çalışırsınız.

Ayrıca burada roll modunun kullanılması da işleri karıştırıyor. Hafızadan ayrı olarak roll modunda triger işinin nasıl yönetildiği cihazdan cihaza değişebilecek bir konu.

Ama uzun lafın kısası zaten 25kP bir cihaz almayın. Zaten artık bulmanız da zor. Burada önerilen cihazların hepsi 14-50 MP aralığında zaten.

Son düzenleme:

Yazdığım gibi Rigol DHO900 ve MSO5000 serilerinde sinyal jeneratörü opsiyonu var ve evet kırılarak aktif edilebiliyor. Bir de DS1000Z S serilerinde vardı ancak onda BODE yok bildiğim kadarıyla. Harici bir jeneratör almak istemiyorsanız mantıklı olabilir. Ama DHO900 için orta segmente yakın demek zor. DHO800 üzerine dijital giriş ve sinyal jeneratörü eklenmiş. Anakart bire bir aynı. MSO5000 olabilir ama o da daha çok dijital işlerle uğraşanlara hitap eden bir cihaz. Çünkü analog giriş gürültüsü biraz yüksek. Ama işinizi görür.

Video biraz özel bir durum:
Eski cihaz 500MSa/sn ve 25kP hafızalı. Yenisi ise 1GSa/sn ve 20 MP hafızalı. Yani hafıza tarafında 800 kat fark söz konusu.

Bunun yanında, genellikle 1kHz sinyalde 15 saniyeyi (30 bin yarım pals) ekrana getirip sonra bin kat yakınlaşıp bakmazsınız. İlgilendiğiniz durum için triger ayarlayıp onu yakalamaya çalışırsınız.

Ayrıca burada roll modunun kullanılması da işleri karıştırıyor. Hafızadan ayrı olarak roll modunda triger işinin nasıl yönetildiği cihazdan cihaza değişebilecek bir konu.

Ama uzun lafın kısası zaten 25kP bir cihaz almayın. Zaten artık bulmanız da zor. Burada önerilen cihazların hepsi 14-50 MP aralığında zaten.
Değerli cevaplarınız için teşekkürler.
Ayrıca dile getirmek isteğim bir konu; Osiloskop kullanım, fonksiyonları ve metodları üzerine maalesef Türkçe kaynak çok kısıtlı. Video serisine başlayan üstadların çoğunluğu yarıda bırakmış veya bir iki kutu açılış vidosundan ileriye gitmemiş görüyorum. Elektriğin şah damarı olan bu cihazlar hakkında siz değerli üstadlardan kullanışlı anlaşılır uygulamalı anlatım videoları bekleriz.
Gününüz hayırlı bereketli olsun.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back