Osiloskop probu

Öğretmen27

Aktif Üye
Osiloskop probunun 1x kademesinde bnc soketle ile ölçüm yapılan uç arası neden 100 ohm gösteriyor. Normalde kısa devre olması gerekmiyor mu?
Aslında ucundaki yaylı mekanizmayı çıkarmak için uğraştım. Fakat çok kolaymış. Çekince çıkıyormus zaten. :)

Probun kısa devre olması gerektiği, çok yaygın olan bir yanlış kanı. Osiloskop problarından istenen özellik bu değildir. Asıl önemli olan, üreticisinin öngördüğü frekans aralığında neredeyse sabit bir kazanç grafiğine ve empedansa sahip olmasıdır. Bunu temin etmek için de o prob, yüksek kaliteli bir RC low pass filtre gibi tasarlanır.

Probun kısa devre olması gerektiği, çok yaygın olan bir yanlış kanı. Osiloskop problarından istenen özellik bu değildir. Asıl önemli olan, üreticisinin öngördüğü frekans aralığında neredeyse sabit bir kazanç grafiğine ve empedansa sahip olmasıdır. Bunu temin etmek için de o prob, yüksek kaliteli bir RC low pass filtre gibi tasarlanır.
Bir bilgim yok valla. Simdi biz bnc konnektore 2 kablo baglayip olcum yapsak yanlis bir sonuc mu aliriz?

Yanlış ölçüm yapmazsın. Yalnız şuna dikkat et, 1x modunda o probun bant genişliği çok düşüktür. Üreticisi, 1x ve 10x için ayrı ayrı bant genişliği değerleri vermiş olması lazım.

Yanlış ölçüm yapmazsın. Yalnız şuna dikkat et, 1x modunda o probun bant genişliği çok düşüktür. Üreticisi, 1x ve 10x için ayrı ayrı bant genişliği değerleri vermiş olması lazım.
Dogru diyorsunuz sn hocam. Olcmedim ama 10x modunda uclar arasi direnc degeri 1 kohm mu cikar?
Bu sekilde 2 kabloyla baglanip olculdugunde belirli bir frekans araligini olcer anladigim kadariyla.

10x modunda probun direnci 9 MΩ dur. Osiloskobun da giriş empedansını 1 MΩ olduğunu varsayarsak, burada giriş sinyalini 10'a bölen bir gerilim bölücü sözkonusu.

O probdan kaydadeğer bir akım geçmeyeceği için direncinin ne olduğu önemli değil :) Önemli olan tüm çalışma frekansı aralığında sinyale eşit muamele etmesi.

Pratik kullanımda çoğu zaman 10x kullanmak lazım. 1x'i kullanmanın tek amacı, çok düşük sinyal genliği ve düşük frekanslarda ölçüm yaparken gürültüyü azaltmak. Mesela 20 mVrms, 2 kHz lik bir ses sinyali düşün. Bunu 10x probla osiloskoba verirsen, osiloskop 2 mVrms sinyal görür (tabi osiloskop 10x prob bağlı olduğunu bildiği için bu sonucu 10 ile çarpıp ekranda gösterir) 2 mVrms lik bir sinyal de ortam gürültüsüne oldukça yakındır ve bu sinyali görüntülerken bolca gürültü de görünecek.

O probdan kaydadeğer bir akım geçmeyeceği için direncinin ne olduğu önemli değil :) Önemli olan tüm çalışma frekansı aralığında sinyale eşit muamele etmesi.

Pratik kullanımda çoğu zaman 10x kullanmak lazım. 1x'i kullanmanın tek amacı, çok düşük sinyal genliği ve düşük frekanslarda ölçüm yaparken gürültüyü azaltmak. Mesela 20 mVrms, 2 kHz lik bir ses sinyali düşün. Bunu 10x probla osiloskoba verirsen, osiloskop 2 mVrms sinyal görür (tabi osiloskop 10x prob bağlı olduğunu bildiği için bu sonucu 10 ile çarpıp ekranda gösterir) 2 mVrms lik bir sinyal de ortam gürültüsüne oldukça yakındır ve bu sinyali görüntülerken bolca gürültü de görünecek.
Genelde 1x modunu hangi sinyal araliginda kullanmak lazim hocam? 1v alti iyimi?

Genelde 1x modunu hangi sinyal araliginda kullanmak lazim hocam? 1v alti iyimi?

O şekilde belli bir değer söylemek doğru olmaz. Eğer gürültü, yapacağın ölçümü etkiliyorsa, 1V dan yüksek seviyelerde de 1x kullanmak isteyebilirsin. Ama çoğu durumda sinyalin şeklini görmek daha önemlidir, hassas genlik ölçümü değil. O yüzden çoğu zaman 10x iş görür.

Hocam probun yayli ucunu cikarirken igneli ucu da cikti
Tekrar taktim calisiyor. Bu igneli uc cikiyormuyfu normalde? Zarar vermis olmayalim. Asagidakinin benzeri zaten.

Ekler

• Screenshot_20191021-084522.png
    Screenshot_20191021-084522.png
    253.8 KB · Görüntüleme: 305
Benim Keysight problarının da iğnesi çıkıyor, ve aynı zamanda da yaylı.

HP marka prob 200 ₺ ye iyiymiş :)

Hocam soltaki kucul yay ve 2 adet siyah baslik ne ise yariyor. Gorsellerle yapip gosterir miainiz acaba?

Hocam soltaki kucul yay ve 2 adet siyah baslik ne ise yariyor. Gorsellerle yapip gosterir miainiz acaba?

O küçük yay, daha kısa bir ground ile ölçüm yapmayı sağlıyor. Aşağıdaki konuda ayrıntılar var:

O şapkalar ise, kısa devreye sebebiyet vermeden entegre bacaklarında ölçüm yapmanı sağlıyor. Bende de var onlardan, ama şimdiye kadar kullandın mı dersen, kullanmadım :) Eğer sürekli aynı yeri ölçüp duruyorsan belki bu şapkayı kullanmak zaman kazandırabilir, ama benim gibi ne zaman nereyi ölçeceğin belli değilse, bu şapkalar kullanışlı olmuyor.

Hocam sagolun. Peki su ucuz problara ne derseniz?
Kalibrasyon nasil oluyor?
1x ve 10x olayi bunda nasil.olur veya biz yapabilirmiyiz? Kablaya seri direnc koysak bu gerceklesir mi?
Genis bilgilerinle bizi aydinlat taydin hocam
Iyi ki varsin

Ekler

• Screenshot_20191021-130259.png
    Screenshot_20191021-130259.png
    201.4 KB · Görüntüleme: 315
Bu tip kablolar ancak düşük frekanslarda çalışır. Frekans yükseldikçe sinyali zayıflatmaya başlar bu.

Probun iç yapısını buldum. Biraz da ekleme yaptım. 10x modunda bir prop. 1.fotoya lütfen bakın.
Ama bu probu hem 1x modunda hem de 10x moduna döndermek için bir on off anahtarı ekledım. Mavi renkli 2.fotoya bakın. Ama 1x modunda kısa devre olması lazım. 100 ohmluk deper göstermesi için anahtar çıkışına 100 ohmluk bir direnç mi lazım? yoksa sadece on off anahtarı yetermi?

Ekler

• Ekran Alıntısı paint.jpg
    Ekran Alıntısı paint.jpg
    50.8 KB · Görüntüleme: 361
  • Ekran Alıntısı paint - Kopya.jpg
    Ekran Alıntısı paint - Kopya.jpg
    52.1 KB · Görüntüleme: 374
Öğrenmek için iç yapısını incelemek güzel ve faydalı birşey, ama burada amacın hem 1x hem de 10x olarak kullanılabilecek prob yapmaksa, bence bu iyi bir fikir değil. En güzeli iki ayrı prob bulundurmak, birisi 10x, diğeri de 1x. Yaptığın işe göre de değişmekle beraber, %99 oranında 10x kullanacaksın, o yüzden oraya anahtar atıp, bozulacak ve temassızlık yaratacak bir risk faktörü koymak iyi bir fikir değil.

Öğrenmek için iç yapısını incelemek güzel ve faydalı birşey, ama burada amacın hem 1x hem de 10x olarak kullanılabilecek prob yapmaksa, bence bu iyi bir fikir değil. En güzeli iki ayrı prob bulundurmak, birisi 10x, diğeri de 1x. Yaptığın işe göre de değişmekle beraber, %99 oranında 10x kullanacaksın, o yüzden oraya anahtar atıp, bozulacak ve temassızlık yaratacak bir risk faktörü koymak iyi bir fikir değil.
1x prob için 9 mohmu kaldırıp 100 ohmluk direnç mi koyacağız yoksa orayı direnç koymadan kısa devre mi edeceğiz?

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back