OWON HDS242S-HOS PROGRAMI SORUNU

Zaten öyle gıcık bir üretici ki siemens diğer çoğu markada defauld olarak gelen parametre yazma/okuma ekranını cihazın yanında veriyolrar.
Bu seride ayrı alıyorsun benim bulduğum vfd üstünde yok bu ekran parametre girmek için o ekranın olucak veya bilgisayar uygulamasına bağlanıp yapıcaksın.
download.jpg

Ekranı bu resmini attığım.
Ayrıca para verip almalısın.

Siemens uygulamasıyla ,owon uygulaması pc ile iletişim için aynı haberleşme portunu kullanmaya çalıştığından sorun çıkıyordur belki,bu tarz bi inceleme yapmış mıydınız ?

Siemens uygulamasıyla ,owon uygulaması pc ile iletişim için aynı haberleşme portunu kullanmaya çalıştığından sorun çıkıyordur belki,bu tarz bi inceleme yapmış mıydınız ?
Bunun olacağını sanmıyorum çünkü owon uygulamasından her ayarı yapabiliyorduk sinyal jeneratörü osiloskop kanal ayarları vs.
Sadece online ol deyip skop gönrüntüsünü aktar diyince hata veriyordu.

Bu seferde schneider plc programlama uygulaması kurdum.
Yine hos çalışmıyor.

Kaldırınca çalışıyor.

Bu owonun endüstriyel ürünlerin programına alerjisi var.
Bilgisayarda onlarca driver bi okadarda usb portlarından iletişim kuran uygulama kurulu hiçbirisi sorun yaratmıyor.
Ne zaman endüstriyel bir cihazın uygulamasını kursam bu owon bağıra bağıra bir hal oluyor.

Schneider projesi bitene kadar skopun uygulamasına elvada diyeceğim mecburen.

Exception beklenmeyen hata demek. NullPointerException yaygın karşılşılan bir Java hatası. Muhtemelen bulunacağı varsayılan bir nesne bulunamıyor. Ama bulunup bulunamadığı kontrol edilmeden kod devam ediyor. Bu net bir hata. Başka bir programın kurulması bir şekilde programın çalışmamasına sebep olabilir, ama doğru yazılmış bir uygulamada NullPointerException üretip çakılmaz. Java versiyonu ile çok ilgili bir durum değil (ilgili olacağı bazı senaryolar üretebilirim ama olması pek kuvvetli ihtimal olan şeyler değil).

Siemens uygulaması ile çakışmasa, uygulama daha önce çalışırken şimdi çalışmıyorsa ilk tahminim konfigürasyon dosyaları olurdu. Orada bir parametreyi bulacağını varsayıp bulamıyor olabilir, uygulamayı kaldırın, kalan konfigürrasyon dosyalarını bulup silin, sonra yeniden kurun derdim.

Ancak, mevcut durumda problemin ilk şüphelisi Java Comm API olabilir. Normal şartlarda Java kodu işletim sistemi bağımsız olduğundan işletim sistemi ile çok az ilişki kurar. Bunların başlıcaları ortam değişkenleri ve native uzantılar (dll gibi).

Java seri port haberleşmesi için Comm API (Java Communication API) diye native dll içeren bir kütüphane kullanıyor. Cihaz ile buradan iletişim kuruyordur diye düşünüyorum. Diğer uygulamalar kurulum sırasında bu dll için arama yolunu etkileyecek bir değişiklik yapıyor olabilirler. Java dll dosyaları için belli bir arama yolu sıralaması kullanıyor.

Exception için stack trace dediğimiz bir döküm var. Eğer log dosyasında hata ile ilgili döküm varsa daha net bir şey söyleyebilirim. Stack trace dediğim şey şöyle bir şey:

java.lang.NullPointerException
at Maze.getNumRandOccupants(Maze.java:118)
at P4TestDriver.testMaze(P4TestDriver.java:995)
at P4TestDriver.main(P4TestDriver.java:116)
at __SHELL8.run(__SHELL8.java:7)
at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method)
at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(NativeMethodAccessorImpl.java:39)
at sun.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(DelegatingMethodAccessorImpl.java:25)
at java.lang.reflect.Method.invoke(Method.java:597)
at bluej.runtime.ExecServer$3.run(ExecServer.java:814)

Önerim diğer uygulamalar kurulurken sistem değişkenleri üzerinde (JAVA_HOME, PATH vb) ne tür değişiklikler yapıyorlar ona bir bakın. Bir de o programı kurmanızın öncesinde ve sonrasında komut satırından aşağıdaki kodu çalıştırıp sonuç değişiyor mu ona bir bakın.

java --version

Exception beklenmeyen hata demek. NullPointerException yaygın karşılşılan bir Java hatası. Muhtemelen bulunacağı varsayılan bir nesne bulunamıyor. Ama bulunup bulunamadığı kontrol edilmeden kod devam ediyor. Bu net bir hata. Başka bir programın kurulması bir şekilde programın çalışmamasına sebep olabilir, ama doğru yazılmış bir uygulamada NullPointerException üretip çakılmaz. Java versiyonu ile çok ilgili bir durum değil (ilgili olacağı bazı senaryolar üretebilirim ama olması pek kuvvetli ihtimal olan şeyler değil).

Siemens uygulaması ile çakışmasa, uygulama daha önce çalışırken şimdi çalışmıyorsa ilk tahminim konfigürasyon dosyaları olurdu. Orada bir parametreyi bulacağını varsayıp bulamıyor olabilir, uygulamayı kaldırın, kalan konfigürrasyon dosyalarını bulup silin, sonra yeniden kurun derdim.

Ancak, mevcut durumda problemin ilk şüphelisi Java Comm API olabilir. Normal şartlarda Java kodu işletim sistemi bağımsız olduğundan işletim sistemi ile çok az ilişki kurar. Bunların başlıcaları ortam değişkenleri ve native uzantılar (dll gibi).

Java seri port haberleşmesi için Comm API (Java Communication API) diye native dll içeren bir kütüphane kullanıyor. Cihaz ile buradan iletişim kuruyordur diye düşünüyorum. Diğer uygulamalar kurulum sırasında bu dll için arama yolunu etkileyecek bir değişiklik yapıyor olabilirler. Java dll dosyaları için belli bir arama yolu sıralaması kullanıyor.

Exception için stack trace dediğimiz bir döküm var. Eğer log dosyasında hata ile ilgili döküm varsa daha net bir şey söyleyebilirim. Stack trace dediğim şey şöyle bir şey:

java.lang.NullPointerException
at Maze.getNumRandOccupants(Maze.java:118)
at P4TestDriver.testMaze(P4TestDriver.java:995)
at P4TestDriver.main(P4TestDriver.java:116)
at __SHELL8.run(__SHELL8.java:7)
at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method)
at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(NativeMethodAccessorImpl.java:39)
at sun.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(DelegatingMethodAccessorImpl.java:25)
at java.lang.reflect.Method.invoke(Method.java:597)
at bluej.runtime.ExecServer$3.run(ExecServer.java:814)

Önerim diğer uygulamalar kurulurken sistem değişkenleri üzerinde (JAVA_HOME, PATH vb) ne tür değişiklikler yapıyorlar ona bir bakın. Bir de o programı kurmanızın öncesinde ve sonrasında komut satırından aşağıdaki kodu çalıştırıp sonuç değişiyor mu ona bir bakın.

java --version
Schneider ile yaptığım proje bitince bunları deneyeceğim abi.
Çok teşekkür ederim

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back