P008A diyotu yerine ne takabiliriz?

Öğretmen27

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba. Güvenlik kayıt cihazı çıkışlarından bir tanesi çalışmıyordu. Anakarta ulaştığımda her çıkışta P008A diyotunun bağlandığını gördüm. Bu çalışmayan çıkışın yanındaki bu diyotun kısa devre oldugunu gördüm. Anladığım kadarıyla TVS diyot. Anlık gerilim dalgalarını absorde edilmek için konulmuş. Bunun yerine bir zener diyot takabilir miyiz değeri ne olmayı veya ne yapabiliriz? Ben bu diyotu çıkarttıgımda muhtemel bu çıkış çalışacak korumasız çalıştırmayalım. Sizin fikriniz nedir acaba?

Ekler

• P0080TA-HUAAN.pdf
    279.3 KB · Görüntüleme: 84
  • FOTO.jpeg
    FOTO.jpeg
    215.4 KB · Görüntüleme: 79
Zener ve TVS diyot aslında çok benziyor birbirine. Ancak temel fark şu:

Zener bir regülatör gibi voltajı düzenli tutmak için, TVS ise ani yüksek gerilimlere karşı korumak (ESD, surge vb.) için kullanılıyor. Yani Zener sürekli aktif; TVS normalde görevde değil, sigorta gibi sadece gerektiği zaman devreye giriyor gibi düşünebilirsiniz. Bir de amacı gereği TVS daha hızlı reaksiyon gösteriyor.

1674462079033.png

Koruma açısından Zener bir yere kadar iş görse de TVS daha uygun olacaktır.

TVS iletime geçince empedansı çok küçük değerlere iniyor ve anlık çok büyük güçleri tüketebiliyor. Çok yaygın kullanılan ucuz modellerde bile anlık 1.5 kW güç tüketilmesi mümkün. Eğer yüksek enerjili bir devre ise TVS kullanmak gerekir.

Teşekkürler. Açıklamalarda aynen dediğinizi okudum. Hatta Bu diyot anlık olarak devreye girdiğinde uzun müddet geçerse açık devre oluyormus bir nevi sigorta gibi.
Ben datasheet okudugum kadarıyla modemlerde kameralarda da kullanılıyormuş. Elimde hurda kamera modem var bir bakayım uygun bir şey varsa takayım.
Eğer bulamazsam nasıl bir zener takayım? Bir de zener kırılma geriliminden sonra iletime geçiyor ve voltajı kırılma geriliminde sabit tutuyor ama tvs diyottta anlık voltajda bir nevi kısa devre olup akımı şaseye aktarmıyor mu? Acaba ben yanlış mı düşünüyorum?

Diyotun amacı ESD koruması. Hat üzerinden gelen sıçramaları bertaraf etmek. Diyot ters olarak bağlı olduğu için negatif bir gerilim gelir ise diyot doğru polarlama ile iletime geçerek koruma sağlar. Pozitif bir gerilim gelir ise bu sefer tvs özelliği nedeni ile iletime geçer. Zener voltajı sabit tutmaya çalışarak bir nevi ayarlı direnç gibi çalışır ve bu nedenle yüksek akımlara çok dayanamaz. Tvs ise direncini doğrudan düşürdüğü için daha yüksek akımlara tahammül eder. Zener olarak sinyal seviyesinden yüksek bir değer kullanabilirsin ama TVS kullanman daha doğru olur.

Diyotun amacı ESD koruması. Hat üzerinden gelen sıçramaları bertaraf etmek. Diyot ters olarak bağlı olduğu için negatif bir gerilim gelir ise diyot doğru polarlama ile iletime geçerek koruma sağlar. Pozitif bir gerilim gelir ise bu sefer tvs özelliği nedeni ile iletime geçer. Zener voltajı sabit tutmaya çalışarak bir nevi ayarlı direnç gibi çalışır ve bu nedenle yüksek akımlara çok dayanamaz. Tvs ise direncini doğrudan düşürdüğü için daha yüksek akımlara tahammül eder. Zener olarak sinyal seviyesinden yüksek bir değer kullanabilirsin ama TVS kullanman daha doğru olur.
Tvs yi bulamıyorum. Uygun zener ne olabilir. Diyodun dosyasını da koydum eke.

TVS diyodu çalışmayan kamera kartında buldum taktım o çıkış düzeldi bilginize sunulur.

• Beğen
Reactions: nt

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,490
Son üye
ozavn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back