PC klavye arızası

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün benim windows makinaya bağlı klavyenin boşluk tuşunun çalışmadığını farkettim. Diğer tuşlar çalışıyor sadece boşluk sorunlu. Tuşun şapkasını çıkardım, herhangi bir mekanik sorun yok. İçini açtım.

IMG_20220806_154440.jpg

IMG_20220806_154452.jpg

Boşluk tuşunun olduğu folyoyu inceledim herhangi bir olumsuzluk görmedim. IPA ile o bölgeyi temizledim. Tuşun altındaki kauçuk muşambayı da temizledim. Tekrar yerine taktım değişen birşey yok, boşluk çalışmıyor diğer tuşlar çalışıyor.

Folyoyu mikroskop altında inceleyince farkettim, iki tane folyonun arasında sıvı var! Klavyeye birşey döktüğümü hatırlamıyorum. Neyse, iki folyoyu söktüm, IPA ile boydan boya temizledim ve kuruttum. Tekrar monte ettim. Gene değişen birşey yok. Boşluk çalışmıyor diğer tuşlar çalışıyor.

Sonra folyodaki boşluk tuşunun padinden giden yolları multimetre ile ölçmeye başladım. Sağlam yollarda 1 Ω gibi bir direnç ölçüyorum. Boşluk padini PCB konnektörüne kadar takip edip oradaki uç ile ölçtüm. Birkaç ohm olması gereken direnç 25 kΩ gibi çıkıyor. Nitekim yolları mikroskop altında inceleyince bir yerde korozyon olduğunu gördüm.

IMG_20220806_155247.jpg

IMG_20220806_155257.jpg

Daha önce Özdisan'tan aldığım iletken kalemle bunu şimdi tamir etmeye çalışacağım bakalım. Önce korozyonlu olan yeri kazıdım. Sonra kalemle aradaki boşluğu kapattım. Kalem çok kalın yazıyor, hiç kullanışlı değil. Diğer yola da kaçtı. Kürdan ile arayı temizledim.

IMG00034.JPG
IMG00035.JPG
IMG00036.JPG

Şu anda multimetre ile ölçünce temas yok. Herhalde kuruması gerekiyor. Kuruyunca tekrar ölçeceğim bakalım.

Tek damar ince (kıl gibi) bakır kablo ile bende böyle bir tamirat tapmıştım. Mümkün olan en uzun temas yüzeyi olacak şekilde bakırı sorunlu yolun üzerine hizaladım ve bantladım. Açıksası işe yaramasını çok beklemiyordum ama yöntem işe yaramıştı.

Bu kalem temas sağlamazsa öyle yapayım bari.

Şu anda kurudu gibi. Direncini ölçüyorum 1.6 kΩ gibi. İyi değil. Bir kat daha boya attım bakalım ne olacak.

Timur abi bir ara alüminyum tozu almıştınız acaba bu tozu az bir epoksi yada bir yapıştırıcı ile karıştırıp iletkenlik durumunu deneyebilir misin abi.

Karısın yaparken yapıştırıcı ile toz oranında toza doymuş bir yapıştırıcı ile denemek iletkenligi arttırabilir.

ben televizyon kumandası tamir ederken japon ile kablo yapıştırıp yapıyordum.

kablo temas ederken çok çok az japon damlatıp iletkenlik sağlamıştım

Timur abi bir ara alüminyum tozu almıştınız acaba bu tozu az bir epoksi yada bir yapıştırıcı ile karıştırıp iletkenlik durumunu deneyebilir misin abi.

Karısın yaparken yapıştırıcı ile toz oranında toza doymuş bir yapıştırıcı ile denemek iletkenligi arttırabilir.
Tozu ne yaptık acaba. Ben kendisini görmeyeli 2 yıl olmuştur.

İyi bir sonuç alınacağını sanmam Serkan. Muhtemelen zerre kadar iletkenlik sağlamaz, çünkü aluminum havadaki oksijen ile temas edince hemen aluminyum oksit oluşuyor ve bu da yalıtkandır.

Şöyle birşey'de buldum ama fiyatına göre sanırım gereksiz kaçıyor.

Benim aldığım kalemin fiyatı bunun üç katı. On katı da olsa alırım ben, bu klavyeyi çok seviyorum, böyle klavye yok artık. Yeni klavyeler çok boktan. Bir sürü oyuncak buton, lamba, potansiyometre, LCD display cart curt.

IMG_20220806_192204.jpg

Şimdi benim DM3068 masaüstü multimetrenin problarını aluminyum tozuna dürttüm. Bu multimetre 100 MΩ ölçebiliyor. Hiç tık yok, tamamen açık devre.

Benim aldığım kalemin fiyatı bunun üç katı. On katı da olsa alırım ben, bu klavyeyi çok seviyorum, böyle klavye yok artık. Yeni klavyeler çok boktan. Bir sürü oyuncak buton, lamba, potansiyometre, LCD display cart curt.

18596 eklentisine bak
Keychrone K6 Q68 laptopu almadan önce uzun süre bu klavyeyi kullandım basış hissiyatı vs. çok güzeldi laptopa ek bütçe olsun diye satmıştım şuan fiyatı felaket uçmuş değişecek olursan göz önünde bulundur abi.

Keychrone K6 Q68 laptopu almadan önce uzun süre bu klavyeyi kullandım basış hissiyatı vs. çok güzeldi laptopa ek bütçe olsun diye satmıştım şuan fiyatı felaket uçmuş değişecek olursan göz önünde bulundur abi.

Var mı bu klavye Türkiye piyasasında? :oops:

Ben 15 sene önce bunlardan 10 tane almıştım, eskiye eskiye şu anda son iki klavyeyi kullanıyorum.

Var mı bu klavye Türkiye piyasasında? :oops:

Ben 15 sene önce bunlardan 10 tane almıştım, eskiye eskiye şu anda son iki klavyeyi kullanıyorum.
Ben çinden almıştım o zaman 110 liraya.
110 lira ama para ediyordu o zaman.

şuan almak çok isterim yazma hissiyatı daha güzel bir klavye kullanmadım daha önce. Tek eksiği num-pad yoktu. şuan var ama kullanmıyorum.

Eski klavyelerin o şıkırtı sesi çok hoşuma gidiyor yenilerde yok o.

Eski klavyelerin o şıkırtı sesi çok hoşuma gidiyor yenilerde yok o.

O tarz mekanik klavye de var bende. Onu windows makinaya bağladım. CM Storm Trigger Z. O da fena değil, tek sıkıntısı üzerindeki boya tuhaf bir şekilde eridi. IPA ile iki saat uğraşıp bütün boyasını sildim şimdi normal kullanıyorum. Ama gürültülü çalışıyor o yüzden sürekli çalıştığım linux'ta Dell'i tercih ediyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back