PCB uzerindeki direncin degisimi ve tanimlanmasi

fquer

Üye
Merhabalar elimde monster marka bir kol var ve kolumun usb alicisini taktigimda daha gamepadi acmadan kendi kendine hareketler yaptigini farkettim yani sorun sadece usb alicisinda.
Icerisini actigimda 2 tane kararmis direnc oldugunu fark ettim. Tabiki sorunun sadece buradan kaynaklandigindan emin degilim sizinde gozunuze bir sey carparsa belirtirseniz sevinirim.
Bu direnclerden nasil temin edebilirim ne olduklari hakkinda bir fikri olan var midir?
Ayrica elimde sadece 40W havya pasta gibi temel alet edevatlar var onlarla bu degisimi yapabilir miyim ?
Tesekkurler

Ekler

• IMG_1779.JPG
    IMG_1779.JPG
    172.5 KB · Görüntüleme: 95
  • IMG_1781.JPG
    IMG_1781.JPG
    169.3 KB · Görüntüleme: 105
Merhabalar elimde monster marka bir kol var ve kolumun usb alicisini taktigimda daha gamepadi acmadan kendi kendine hareketler yaptigini farkettim yani sorun sadece usb alicisinda.
USB yi zaten takmak zorundasın GamePadin çalışması için. GamePad de arıza varsa bunu zaten ancak USB alıcısı sayesinde tespit edebiliyorsun.
O yüzden sorun gamepadde de olabilir.

Icerisini actigimda 2 tane kararmis direnc oldugunu fark ettim. Tabiki sorunun sadece buradan kaynaklandigindan emin degilim sizinde gozunuze bir sey carparsa belirtirseniz sevinirim.
Dirençleri bu resimlerden tespit etmek zor. Onların tespit etmek için ya usb nin devre şeması lazım, yada üzerindeki çipin datasheet'in deki örnek şemaları incelemek lazım. Senin için en kolay tespit multimetren var ise söküp ölçmek olur.

USB yi zaten takmak zorundasın GamePadin çalışması için. GamePad de arıza varsa bunu zaten ancak USB alıcısı sayesinde tespit edebiliyorsun.
O yüzden sorun gamepadde de olabilir.
Gamepadde sorun olmadigini soyle anlatayim usb alicisini taktigim an alici kolu arama moduna geciyor isigi yanip sonuyor ve sonrasinda gamepadi actigimizda baglanti kuruyor burada olmasi gereken sey usb alicisi arama modundayken rastgele tuslara basmamali lakin benim sorunumda burada daha arama modundayken rastgele komutlar gonderiyor sonrasinda kolun baglantisini acsam bile bu sorun devam ediyor bu yuzden kesinlikle alici tarafinda sikinti oldugunu dusunuyorum.
Dirençleri bu resimlerden tespit etmek zor. Onların tespit etmek için ya usb nin devre şeması lazım, yada üzerindeki çipin datasheet'in deki örnek şemaları incelemek lazım. Senin için en kolay tespit multimetren var ise söküp ölçmek olur.
Maalesef elimde multimetre yok , direncleri iste buna yakin boyutta bir sey ile denemekten baska sansim kalmiyor sanirim

Maalesef elimde multimetre yok , direncleri iste buna yakin boyutta bir sey ile denemekten baska sansim kalmiyor sanirim
Boyut ile alakası yok. Aynı boyutta bir direnç 2 Ohm da olabilir 200K Ohm da olabilir.
Ağırlık ölçüsünden örnek verecek olursak 2kg ile 200kg arasındaki fark gibi düşün. O yüzden aynı boyutta rastgele direnç takamazsın.
Oradaki kare çipin üzerinde yazanları söyler misin? DataSheet ine bakmaya çalışalım.
Birde usb tam görünecek şekilde ve mümkün olan en yakın mesafeden en net resmini arkalı önlü çekerek ekleyebilir misin?

Oradaki kare çipin üzerinde yazanları söyler misin? DataSheet ine bakmaya çalışalım.
Buyutec yardimiyla okuyabildim sanirim dogrular :D
BEKEN
8K2535
DH84395
Birde usb tam görünecek şekilde ve mümkün olan en yakın mesafeden en net resmini arkalı önlü çekerek ekleyebilir misin?
Cekebilecegim en yakin goruntuleri cektim telefon eski oldugu icin yakinda pek iyi degil :/

Ekler

• IMG_1785.JPG
    IMG_1785.JPG
    278.3 KB · Görüntüleme: 80
  • IMG_1786.JPG
    IMG_1786.JPG
    266.2 KB · Görüntüleme: 76
Buyutec yardimiyla okuyabildim sanirim dogrular :D
BEKEN
8K2535
DH84395

Cekebilecegim en yakin goruntuleri cektim telefon eski oldugu icin yakinda pek iyi degil :/
Çipin olduğu taraf da kartı tam çekmemişsin. Orada bir yol var muhtemelen lede gidiyor ama yine de emin olmak lazım.

4 fotograf yollamistim lakin siteye 2 si gitmis garip
Görünüşe göre R4 direnci lede gidiyor. Dolayısıyla usb yi taktığında led yanıyorsa o direnç sağlam demektir, değiştirmeye gerek yok. Zaten o direnç ledden başka hiç bir yerde işe yaramıyor. Bozulunca devrenin saçmalamasına yol açacak bir şey değil. En fazla led yanmaz bozulursa.
Öteki elemanlarda böyle düşük akımlı bir devrede öyle kolay bozulacak şeyler değiller. Sorunu başka yerlerde aramak lazım bence.
Alkol, kolonya gibi maddeler ve sert bir fırça ile(diş fırçası olabilir) devre kartını iyice temizleyin. Üzerinde flux artıkları var. Bu kalıntılar zamanla korozyona neden olup sistemi çalışmaz hale getirebilir.

Görünüşe göre R4 direnci lede gidiyor. Dolayısıyla usb yi taktığında led yanıyorsa o direnç sağlam demektir, değiştirmeye gerek yok. Zaten o direnç ledden başka hiç bir yerde işe yaramıyor. Bozulunca devrenin saçmalamasına yol açacak bir şey değil. En fazla led yanmaz bozulursa.
Öteki elemanlarda böyle düşük akımlı bir devrede öyle kolay bozulacak şeyler değiller. Sorunu başka yerlerde aramak lazım bence.
Alkol, kolonya gibi maddeler ve sert bir fırça ile(diş fırçası olabilir) devre kartını iyice temizleyin. Üzerinde flux artıkları var. Bu kalıntılar zamanla korozyona neden olup sistemi çalışmaz hale getirebilir.
Evet led aktif sekilde calisiyor gamepadi ararken yanip sonuyor baglanti kuruluncada sabit yaniyor
Tamamdir bir temizleyip deneyeyim

Temizligini yaptim maalesef sikinti devam ediyor

İşlemci Beken BK2535. Datasheet bulmaya çalıştım ama bulamadım. Multimetre yoksa zaten tamir etme şansın yok. Belki de o dirençler sağlam (resimde pek yanmış görünmüyorlar).

Beken BK2535 datasheet'i ek olarak yükledim.

Hmm bu durumda o iki direnç olsa olsa pull down veya pull up dirençtir. Onların yerine 10 kΩ takılabilir (tabi oradakiler bozuk ise).

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back