PIR SENSÖR ALARM & LED DEVRESİ

Bilgin.055

Üye
Bu devreyi istediğiniz her türlü alanda kullanabilirsiniz...

HC-SR501 pır sensör modülünde herhangi bir değişiklik yapmadan olduğu gibi devrenin sol tarafında bulunan pin girişlerin bağlantısını yaparak, klemens üzerinden de besleme vererek sistem aktif ve hazır hale gelir.

Daha sonra yine besleme verilen yerden ister led bağlayın ister başka bir ikaz veren elektronik cihaz.Devreye besleme verildiği zaman pır sensör modülü bir kez aktif olup, devre üzerinde bulunan buzzer ı ve roleyi aktif ederek tetiklenir daha sonra hazır olarak bekler.
1000013639.png

Bildiğiniz gibi pır sensörü harekete duyarlı olduğu için herhangi bir cisim algıladığında daha doğrusu hareketli bir cisim algıladığında transistör üzerinden roleyi ve buzzer ı tetikler, dilerseniz de klemens üzerinden çıkış aldığınız led veya başka bir cihazı çalıştırır.
1000013640.png

Hareket algılanıp sistem tetiklendikten sonra çalışma süresini pır sensör üzerindeki trimpotlar dan ayarlamınız gerekiyor. Devre geliştirilebilir son derece basit ve kullanışlı olup role üzerinden 12volt max. olarak istediğiniz yükü de kontrol edebilirsiniz... Umarım faydalı olur.....

1000013641.png

Ekler

• DEVRE BASKISI.rar
    28.4 KB · Görüntüleme: 16
Bu devreyi istediğiniz her türlü alanda kullanabilirsiniz...

HC-SR501 pır sensör modülünde herhangi bir değişiklik yapmadan olduğu gibi devrenin sol tarafında bulunan pin girişlerin bağlantısını yaparak, klemens üzerinden de besleme vererek sistem aktif ve hazır hale gelir.

Daha sonra yine besleme verilen yerden ister led bağlayın ister başka bir ikaz veren elektronik cihaz.Devreye besleme verildiği zaman pır sensör modülü bir kez aktif olup, devre üzerinde bulunan buzzer ı ve roleyi aktif ederek tetiklenir daha sonra hazır olarak bekler.
32109 eklentisine bak
Bildiğiniz gibi pır sensörü harekete duyarlı olduğu için herhangi bir cisim algıladığında daha doğrusu hareketli bir cisim algıladığında transistör üzerinden roleyi ve buzzer ı tetikler, dilerseniz de klemens üzerinden çıkış aldığınız led veya başka bir cihazı çalıştırır.
32110 eklentisine bak
Hareket algılanıp sistem tetiklendikten sonra çalışma süresini pır sensör üzerindeki trimpotlar dan ayarlamınız gerekiyor. Devre geliştirilebilir son derece basit ve kullanışlı olup role üzerinden 12volt max. olarak istediğiniz yükü de kontrol edebilirsiniz... Umarım faydalı olur.....

32111 eklentisine bak
Transistör yerine opto veya bss138 gibi mos daha iyi olur gibi geldi, çoğu pır sensör çıkışı 1mA bile akım sağlayamıyor transistör ile bir miktar çökebilir pır çıkışı

Bu devreyi kendim de aktif olarak 1 seneye yakın şekilde ve de sorunsuz olarak kullanıyorum.

Çalıştığına dair bilgi verdim bende kötü birşey demedim. Yanlış anlaşılma varsa kusura bakmayın.

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back