Pişman etmeyecek RC uzaktan kumanda hangi marka?

Elimde 8 kanal spektrum dx8 kumanda var. Bununla model uçak yaptim ama daha uçuramadım. Kontrol sağlayamıyorum.

Sol kol gaz sağ kol AILERON ve ELEVATOR kontrolu sağlıyor.

Gaz kolu oransal cikis veriyor. Aileron ve elevator çıkışlarda servo sürüyor. Oransal çıkıştır. Diger kanallar bildiğim kadarıyla on off cikis veriyor diye hatirliyorum.

images (5).jpeg

IMG-20190913-WA0049.jpeg

Elimde 8 kanal spektrum dx8 kumanda var. Bununla model uçak yaptim ama daha uçuramadım. Kontrol sağlayamıyorum.

Sol kol gaz sağ kol AILERON ve ELEVATOR kontrolu sağlıyor.

Gaz kolu oransal cikis veriyor. Aileron ve elevator çıkışlarda servo sürüyor. Oransal çıkıştır. Diger kanallar bildiğim kadarıyla on off cikis veriyor diye hatirliyorum.

6025 eklentisine bak

6024 eklentisine bak
Kontrol sağlayamıyorum derken sorun nedir?

Kendi kumandamın neye benzediğini hatırlamıyordum. Bu kadar kumanda görünce gece gece meraklandırdınız beni... Deşindim buldum kumandayı. Uzun süredir kapalı duruyor. Yanlış hatırlamıyorsam bilinen bir modelin kopyası bendeki...

Edit : Futaba 6ex kopyası imiş.

Ekler

• IMG_20201112_231041.jpg
    IMG_20201112_231041.jpg
    229.8 KB · Görüntüleme: 157
Son düzenleme:
Kendi kumandamın neye benzediğini hatırlamıyordum. Bu kadar kumanda görünce gece gece meraklandırdınız beni... Delşindim buldum kumandayı. Uzun süredir kapalı duruyor. Yanlış hatırlamıyorsam bilinen bir modelin kopyası bendeki...
Ben buna uçağımı emanet edip uçurmam aga :D

Kontrol sağlayamıyorum derken sorun nedir?

Modelim uçuyor. Benim pilotajim iyi degil. Biraz simülasyon çalışmam yada bilgili bir arkadaşla trainer baglantisi ile uçuş yapmam lazim.

Başlangıç icin depron dan bir model yaptim modeli uçurduk arkadas bu konularda iyi ama ben uçuramadım.

Bu iskelet hali.

IMG-20190913-WA0047.jpeg

• Beğen
Reactions: nt

Modelim uçuyor. Benim pilotajim iyi degil. Biraz simülasyon çalışmam yada bilgili bir arkadaşla trainer baglantisi ile uçuş yapmam lazim.

Başlangıç icin depron dan bir model yaptim modeli uçurduk arkadas bu konularda iyi ama ben uçuramadım.

Bu iskelet hali.

6029 eklentisine bak
Hocam bu uçak zor bir uçak. Daha kolay uçurulabilecek depron model var bende. Projesini istersen paylaşırım. Aşağıya da videosunu bırakıyorum.
Hatta soaraction diye training bir uçak var bende. Çok kolay ve iyi bir uçak. Sıfır kutusunda duruyor.
Böyle giderse bende daha bir 10 sene yatar.
3 sene önce aldığım fiyata veririm sana. Şuan da o fiyatlara almak zordur diye düşünüyorum.

Bahsi geçen depron uçak SAX-I
FB_IMG_1605253101896.jpg

Benim 7 yıl önce kullandığım Soaraction
FB_IMG_1605253161926.jpg

Eğitim için ben bilgisayarımda RealFlight G4 kullandım uzun süre. Tavsiye ederim. İyi bir simülasyondur. Belki yeni sürümü bile çıkmış olabilir. Uzun zamandır onuda takip etmiyorum.

Hocam bu uçak zor bir uçak. Daha kolay uçurulabilecek depron model var bende. Projesini istersen paylaşırım. Aşağıya da videosunu bırakıyorum.
Hatta soaraction diye training bir uçak var bende. Çok kolay ve iyi bir uçak. Sıfır kutusunda duruyor.
Böyle giderse bende daha bir 10 sene yatar.
3 sene önce aldığım fiyata veririm sana. Şuan da o fiyatlara almak zordur diye düşünüyorum.

Bahsi geçen depron uçak SAX-I
6032 eklentisine bak

Benim 7 yıl önce kullandığım Soaraction
6033 eklentisine bak

Gökhan merhaba.

Ilk resimdeki uçağı bende görsel olarak cok guzel buluyorum. Ilk fikrim aslinda o uçağı yapmaktı ama beni yönlendiren arkadas o uçağın kontrolünün daha zor oldugunu söyledi. Nedeni kanat açıklığı ve alanı az oldugu icin stal durumuna düşme olasılığı yüksek ve aksiyon hareketleri icin uygun bir uçak olduğunu söyledi. Onu kontrol etmek daha zor diye tercih etmedik. Uçmayı öğrendikten sonra ilk projem bu uckatan yapmak olacak.

Yukardaki yaptığım modelin kanat açıklığı ve kanat alanı ile uçuş kontrollerinin daha kolay olduğunu söylemişti. O yuzden cessna model bir uçağı tercih ettik.

Soaraction u değerlendirebiliriz. Su an is icin Istanbuldayim sag salim bir doneyim konuşuruz yine.

Simülasyon konusunda dongle aldim ve benim yukarıdaki kumandayı pc ye bağladım. Yanlis hatirlamiyorsam flight simulator diye bir programı vardi onu kurup ayarlarını yaptim ama cok uzun kullanma fırsatım olmadı. Bahsettigin simulasyonu bir arastirayim. Malum evde ilgi isteyen baska departmanlar var ve benim ilgimin baska noktaya kaydığını gordulermi soğuk rüzgarlar esiyor.

Gökhan merhaba.

Ilk resimdeki uçağı bende görsel olarak cok guzel buluyorum. Ilk fikrim aslinda o uçağı yapmaktı ama beni yönlendiren arkadas o uçağın kontrolünün daha zor oldugunu söyledi. Nedeni kanat açıklığı ve alanı az oldugu icin stal durumuna düşme olasılığı yüksek ve aksiyon hareketleri icin uygun bir uçak olduğunu söyledi. Onu kontrol etmek daha zor diye tercih etmedik. Uçmayı öğrendikten sonra ilk projem bu uckatan yapmak olacak.

Yukardaki yaptığım modelin kanat açıklığı ve kanat alanı ile uçuş kontrollerinin daha kolay olduğunu söylemişti. O yuzden cessna model bir uçağı tercih ettik.

Soaraction u değerlendirebiliriz. Su an is icin Istanbuldayim sag salim bir doneyim konuşuruz yine.

Simülasyon konusunda dongle aldim ve benim yukarıdaki kumandayı pc ye bağladım. Yanlis hatirlamiyorsam flight simulator diye bir programı vardi onu kurup ayarlarını yaptim ama cok uzun kullanma fırsatım olmadı. Bahsettigin simulasyonu bir arastirayim. Malum evde ilgi isteyen baska departmanlar var ve benim ilgimin baska noktaya kaydığını gordulermi soğuk rüzgarlar esiyor.
Senin kullandığın ve benim gösterdiğim depron modellerin ikisinin projesini çizen adam bizzat çok sevdiğim bir abim olur. Hemen hemen her akşam birlikte online oyun oynarız. Müsait olduğun bir zaman discord yoluyla sohbet eder. Hangisinin daha kolay olduğu konusunda hemfikir oluruz. Hatta bak o soaraction resmi varya oradaki pembe t-shirt lü benim yanımdaki de bahsi geçen abim.

Model uçak uçurmak sandığın yada düşüreceğim diye korktuğun kadar zor bir iş değil. Ayarları iyi yapılmış bir uçak senin çok küçük müdahalelerin ile uçabilir. Ben ilk uçağımı kaldırdığım da kırk yıllık pilot gibi uçurdum. Çünkü ayarları çok stabil yapılmış bir uçağım ve yanım da işi iyi bilen bir abim vardı. Düşünki uçağa sadece gaz veriyordum hızlanıp kalkıyordu ve başka hiç müdahalede bulunmasam öylece dümdüz uçup gidiyordu.

Son düzenleme:
Olur haberlesiriz.

Ben ilerleyen günlerde buralardayken @taydin abiyi goreyim ıstiyorum oda musaitse tabiki. Ziyaret edeyim ama kurallar cercevesinde. Onumuzdeki hafta Gebze osb icinde islerim var. Dönünce yada discord uzerinden goruselim.

Olur haberlesiriz.

Ben ilerleyen günlerde buralardayken @taydin abiyi goreyim ıstiyorum oda musaitse tabiki. Ziyaret edeyim ama kurallar cercevesinde. Onumuzdeki hafta Gebze osb icinde islerim var. Dönünce yada discord uzerinden goruselim.

Bir duruma bakalım Serkan. Bir gün öncesinden haberleşip kararlaştırırız.

Frsky bombayı patlattı, yine hakettiği koltuğa oturuyor ve uzun süre de ineceğe benzemiyor.Haliyle biraz da tuzlu olacak gibi. Fason yeni çıkan jumper, radioking, radiomaster hepsi çöpeee. Asıl dikkat çeken özellik, gyro ve sıfır gecikmeli 720 video aktarıcı. Aynı bombayı Dji’dan da bekliyorum.

FB_IMG_1609403170609.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back