Piyasadaki Son Model Dandik Led Trafolar

@Mikro Step

Hocam bobin yok ki ters diyot bağlamasının hiçbir anlamı yok.

Elkoyu sökerse tl431 voltaj feedbaci kafayı yiyebilir, çıkışta yük yoksa mosfete yüksek voltaj gider mosfeti patlatır.

Tamam iste eger forward moddaysa yani led besleyici olarak imal ediyse diyodu ve elkoyu takmayacaklar.

Daha once cihazi kurcalayan birisi buraya elko takmayi unutmuslar diyip takmis olabilir.

Trafo'nun çekirdeğinde oluşan manyetik alan iki sarımı birbirinden farklı etkilemiyor. Çekirdeğin etrafında sarılmış iletkendeki bütün şarjlı parçacıklara aynı şekilde etki ediyor. Sargının birisi o enerjiyi çektiği zaman diğer sargıya ne kalırsa.

Mevcut devrede bile diyot clamping yapıyor zaten. Diyodun amacı da o. Ama İYİ clamping yapmıyor çünkü seri direnç var. Trafoda sekondere enerji aktarımı MOSFET on olduğu anda gerçekleşiyor. MOSFET off olduğunda bir enerji transferini zaten istemiyorsun. O enerji transferi sekonderde negatif bir voltaj oluşturur.

Burada iki potansiyel problem aklıma geliyor:

* Eğer adreslenebilir LED şerit kullanılırsa, bunlardaki kontrol entegresi bu darbeli voltajda doğru çalışmayabilir.

* Darbeli voltaj gidince LED'lere, LED ler yüksek frekansta yanıp sönerek çalışır. Bu durumda da kamera ile video çekimi yapılırsa bu yanıp sönme görüntüye yansıma ihtimali var.

Imalatcilardan stroskopik etkiyi takan yok. Gercekten bu etkinin olmamasi isteniyorsa ozel olarak urun aramak lazim.
Mesela senin tavana astigin kare led aydinlatmalardan ben de kullandim. Bu isik altinda cep telefonu ile video cekerken stroskopik etki olusuyordu.

Mevcut devrede bile diyot clamping yapıyor zaten. Diyodun amacı da o. Ama İYİ clamping yapmıyor çünkü seri direnç var. Trafoda sekondere enerji aktarımı MOSFET on olduğu anda gerçekleşiyor. MOSFET off olduğunda bir enerji transferini zaten istemiyorsun. O enerji transferi sekonderde negatif bir voltaj oluşturur.
Flyback'te mosfet off iken sekonderde akım oluyor. Mosfet on iken sekonder akımı olmuyor, sadece manyetik alanda enerji biriktiriliyor.

Peki bu noktada şu soruyu sorayım: Mesela bir rölenin bobinine ters EMK yı tüketmek için DOĞRUDAN RÖLE bobibine diyot bağlıyoruz. Flyback'te neden primer sargıya doğrudan diyodu bağlamıyoruz? Böyle yapsak ters EMK hiçbir zaman diyot ileri voltajının üzerine çıkamaz. Ha gene EMI nedeniyle RC devresini koy, ama neden diyot doğrudan bağlı değil? Böyle olunca nispeten zayıf bir clamping yapılmış olmuyor mu?
Hocam böyle yapasa mosfet off durumunda ferritteki tüm yük diyottan geçecek ve çok büyük bir enerji kaybı olacaktır ayrıca
off durumnda diyottan geçen akım ferritteki manyetik akının çok yavaş boşalmasına neden olur kısa devre ettiği için.

Kısaca böyle durumda mosfet 1us pals veriyorsa 1000us beklemek zorunda kalacak yoksa ferrit doyuma gaçer. Forward bu durumları engelliyor.

Yok flyback de transistor off oldugunda sekondere enerji aktarimi olur.

Flyback adi da TV tekniginde benegin en sagdan en sola hizlica gecmesi icin konmus zaten.

semih ve taydin::pillowfight1:
Mikro Step ve ben:oluat:

Biraz toparlayayım.
Trafo şu vitrin şeklindeki buzlolabının ledlerini besliyor. Dolap 2-3 ay önce sıfır alındı. Muhtemelen trafoda sıfır olmalı. Zaten üzerinde herhangi bir işlem izine rastlamadım. O kondansatör de piyasada pek bulunan kondansatörlerden değil. Özdisanda bile bulamadım.

İlk geldiğinde ledler güçlü ve pır pırsız yanıyordu. Bir kaç ay sonra ledlerin yanış gücü düştü ve pır pır etmeye başladılar.
Bu durumda trafoyu açtığımda çıkıştaki kondansatörü şişmiş olarak gördüm. Normal değeri 220uF iken ben 5uF ölçtüm.
Hiç olmayınca nasıl tepki verir bilmiyorum ama Kondansatörün uF seviyesi düşünce pır pır başlamış orası kesin. Nitekim sağlam bir 220uF taktığımda pır pır etmeden yandı. Kondansatörü söker denerim sorun değil. Ama taa Salı günü.

• Haha
Reactions: nt
Bunu simulatörde görmem lazım :) Transformatör 180° faz farkı yaratmıyor mu? Bu durumda MOSFET on olup primer akımı hızla yükselmeye başlarsa, sekonder akımının da ters yönde hızla yükselmeye başlaması lazım gibime geliyor :dusun2:

Ama aksilik cikar da smps ucarsa kufretmek yok.
Yada sen ilk 1uF elko olmayan capla dene sonrasinda da hic capsiz denersin.

Bunu simulatörde görmem lazım :) Transformatör 180° faz farkı yaratmıyor mu? Bu durumda MOSFET on olup primer akımı hızla yükselmeye başlarsa, sekonder akımının da ters yönde hızla yükselmeye başlaması lazım gibime geliyor :dusun2:

Iste o yuzden primer ve sekonderin uclarina * sembolu koyuyoruz. Flyback de primer sekonderden birisine ters konuyor.

Biraz toparlayayım.
Trafo şu vitrin şeklindeki buzlolabının ledlerini besliyor. Dolap 2-3 ay önce sıfır alındı. Muhtemelen trafoda sıfır olmalı. Zaten üzerinde herhangi bir işlem izine rastlamadım. O kondansatör de piyasada pek bulunan kondansatörlerden değil. Özdisanda bile bulamadım.

İlk geldiğinde ledler güçlü ve pır pırsız yanıyordu. Bir kaç ay sonra ledlerin yanış gücü düştü ve pır pır etmeye başladılar.
Bu durumda trafoyu açtığımda çıkıştaki kondansatörü şişmiş olarak gördüm. Normal değeri 220uF iken ben 5uF ölçtüm.
Hiç olmayınca nasıl tepki verir bilmiyorum ama Kondansatörün uF seviyesi düşünce pır pır başlamış orası kesin. Nitekim sağlam bir 220uF taktığımda pır pır etmeden yandı. Kondansatörü söker denerim sorun değil. Ama taa Salı günü.
Altın günü gibi oldu :)

Ama aksilik cikar da smps ucarsa kufretmek yok.
Yada sen ilk 1uF elko olmayan capla dene sonrasinda da hic capsiz denersin.
Yok be abi ne küfredecem. Bilim yolunda herşey mübah. Ne olduğunu öğrenelim de patlamış çatlamış önemli değil.
O değilde son zamanlarda forumda hep "elko kapasitör" lafı duyuyorum. Bu elko dediğiniz alüminyum mu oluyor? Kapasitöre lakap mı taktınız nedir? :katil2:

[math]e^{-\frac{Rt}{L}}[/math]
Bu bagintiyla alakali. L artarsa, ya da R azalirsa sonum suresi uzuyor.

Seni sallamıyorum diyorsun yani :katil2:

@Mikro Step kondanstörü neden çıkarttırıyorsun anlamadım , zaten kondansatör yanıp 5uf düşmüş , kendi işini kendi halletmiş benim 5uf olamam yetiyor demiş :katil2:

Ama feedback nedeniyle pır pır etmiş bununbengellmek için tl431 olan bölgeye bir direnç ve kondansatör konulabilir çıkışa da 1uf polyster konulabilir hiçbirşey konulmazsa ışık azalır

Seni sallamıyorum diyorsun yani :katil2:
Yok sen arada kaynadın. Timur abi yeterince emoji eklememiş. :katil2:
Bu böyle olmayacak. Her kafadan bir ses çıkıyor. Ben eniyisin bundan 4-5 tane alıp size göndereyim. Herkes kendi fikrini uygulasın.
Dediğini yapıp sağlam çıkarana ödül verelim. :katil1:

Sabit akim modunda cikis tarafindan gelecek ayrica bir akim geri besleme bilgisine gerek yok. Dogrudan MOSun Source akimini limitlemek yeterli.

Merhaba, bugün çok ucuza çin malı 2. El bir 5A 12v led trafosu aldım. Maximum 2A çekeceğim için yeterli dedim. Boştayken cızırtı sesi geliyor.100 200mA çekerken ses artıyor. Şöyle 500mA üzerine çıkınca ses tamamen kesiliyor neden olduğunu ben anlamadım. Kasayı açtim, pcb altında bir bölgede yüzeysel pas tozu vardı temizledim ve bölgedeki lehimleri tazeledim. Birde birşey farkettim, toprak bağladığımız klemensin yolu pcb üzerinde hiçbiryere gitmiyor, vida vs ile de kasaya bağlanmıyor. Bir kablo vs ile alüminyum şaseye toprak taşımalı mıyım?
17093214992992879954940601124506.jpg

17093215748006533537614754893861.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back