Piyasadaki Son Model Dandik Led Trafolar

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Son zamanlarda piyasada hızla yayılan, kendisi tüy gibi hafif, gücü demir gibi ağır LED tarfoların sık bozulma sebebi acaba tahmin ettiğim sebepten midir?

Resimde gördüğünüz trafo 12v 21A ama toplamda 2.5A çekrn bir şerit ledi sürekli yakıp söndürüyor.
20240128_130424.jpg

20240128_130435.jpg

20240128_182148.jpg

Bunun sebebide çok sık karşılaştığım çıkış kısmındaki kondansatörün şişmesi.
Bu kondansatörleri incelediğimde hep aynı sonucu düşünüyorum. Çıkış 12v ama kondansatör 16v. Ben 4v luk bir marjın yetmediğini düşünüyorum. 25v luk bir kondansatör takılsa kısa sürede bozulmayacağı düşüncesindeyim.
Bu konuda doğrumu düşünüyorum sizce? Yoksa sorun başka yerde midir?
20240128_130457.jpg

Son düzenleme:
Topolojisi flyback olabilir. 250W flyback için bana o komponentler bir tık küçük gözüktü. Ratingleri şişirmiş olabilirler. Ayrıca opto ve trafonun konumlandırmasından izolasyon konusu bence zayıf. Kısacası bu ürünün tasarımı biraz hadi daha ucuz hadi daha ucuz diye zorlana zorlana çıkarılıp üstüne de bir etiket basılmış izlenimi verdi. Çıkış kapasitörünün muhtemel şişme nedenlerinden birisi üzerindeki ripple olabilir. 4V luk marj bir sıkıntı yaratmaz doğru seçilirse. Tabi bunlar hep benim yorumlarım yanlışlıklar olabilir.

Forward yapıp bobin koymadan direkt çıkışa kapasitör koymuşlarsa kondansatöre aşırı yük binebilir.

Bence de üzerindeki ripple olayı sorunun en temel noktası.

Bu güç kaynağında çalışırken yük altında bu kapasitorun sıcaklığı kaç derece oluyor merak ediyorum.

Çinli biraz tasarruf etmek için çıkıştaki ikinci filtre kapasitör ayak izini boş bırakmış. O ikinci kapasitörü de bağlarsan faydası olur.

Bu güç kaynağında çalışırken yük altında bu kapasitorun sıcaklığı kaç derece oluyor merak ediyorum.
Bir keresinde kasıtlı olarak bi elco ya datasheet değerinin çok üstünde akım ripple ı bindirimiştim. Yeterince zorlarsanız o kadar ısınıyor ki kaynama sesi bile geliyor :D

Forward yapıp bobin koymadan direkt çıkışa kapasitör koymuşlarsa kondansatöre aşırı yük binebilir.

Buyuk guclerde forward yapida bobin konmazsa sistem havaya ucar.

Ama hem transformator hem de bobin gibi davranan yapilar tek nuveye sarilabiliyor.

Çinli biraz tasarruf etmek için çıkıştaki ikinci filtre kapasitör ayak izini boş bırakmış. O ikinci kapasitörü de bağlarsan faydası olur.
ikinci kapasitörü sığdıracak bir yer yok şasede şase ince dik duramaz yatacak bir yeride yok ya diyotun üstüne yatacak ya trafonun yanına

Son zamanlarda piyasada hızla yayılan, kendisi tüy gibi hafif, gücü demir gibi ağır LED tarfoların sık bozulma sebebi acaba tahmin ettiğim sebepten midir?

Resimde gördüğünüz trafo 12v 21A ama toplamda 2.5A çekrn bir şerit ledi sürekli yakıp söndürüyor.
29659 eklentisine bak

29660 eklentisine bak

Bunun sebebide çok sık karşılaştığım çıkış kısmındaki kondansatörün şişmesi.
Bu kondansatörleri incelediğimde hep aynı sonucu düşünüyorum. Çıkış 12v ama kondansatör 16v. Ben 4v luk bir marjın yetmediğini düşünüyorum. 25v luk bir kondansatör takılsa kısa sürede bozulmayacağı düşüncesindeyim.
Bu konuda doğrumu düşünüyorum sizce? Yoksa sorun başka yerde midir?
29661 eklentisine bak
Aynı tuzağa düştüm. Etiket değerinin yarısını veriyor onda da cayır cayır yanıyorlar.

Elimde ısı ölçecek bir şey olsa bakardım ama maalesef yok.

Şişenin yerine 220uF 35v taktım ama şişen 220uF 16'un yarısı kadar. Buradan anladığım kadarıyla aslında 16v olan kaliteliymiş. Hatta L.ESR imiş ama yazık olmuş.

20240128_140024.jpg

Son düzenleme:
Aynı tuzağa düştüm. Etiket değerinin yarısını veriyor onda da cayır cayır yanıyorlar.
Ben genelde 2.5A led kullanacaksam 10A trafo alıyorum. Malum üzerinde yazan değeri vermiyorlar. Bu resimdekine asla para vermem. Orjinal makinenin üzerinde geldi bu. Yakın zamanda da bunların piyasadan kalkacağına inanıyorum. Patır patır dökülmeye başlayınca kimse bir daha almaz.

Ben genelde 2.5A led kullanacaksam 10A trafo alıyorum. Malum üzerinde yazan değeri vermiyorlar. Bu resimdekine asla para vermem. Orjinal makinenin üzerinde geldi bu. Yakın zamanda da bunların piyasadan kalkacağına inanıyorum. Patır patır dökülmeye başlayınca kimse bir daha almaz.
Meanwell etiket değerini en azından benim aldığım her model de sağlıyor, başka markanın 10A sı meanwell in 3A sından daha mı ucuza geliyoe mesela?

20240128_130435-jpg.29660

Bunun yollarinin oldugu tarafin fotosunu da koyabilirmisin?

Meanwell etiket değerini en azından benim aldığım her model de sağlıyor, başka markanın 10A sı meanwell in 3A sından daha mı ucuza geliyoe mesela?
Çok detaylı araştırmadım. Benim amacım ledin ihtiyacından her zaman daha fazlası olsun yönünde. Meanwell de alsam güvenilir bir smps olmasına rağmen 2.5A'e 5A trafo tercih ederim. Sınıra yakın değerde almam.

Bizde cihazların sürekli çalışır durumda olması lazım. Trafo bozuldu, internetten sipariş vereyim gelsin 3-4 günde olmuyor. En yakın elektronikçiden gidip en kaliteli trafoyu istiyorum. Genelde ellerinde meanwell olmuyor. Satabilecekleri en ucuz malzemeyi getiriyorlar. Çünkü ihtiyaç sahipleride genelde kaliteye değil fiyata bakıyor. Bazen banada soruyor yukarıdakiler "daha ucuzu yok muydu" diye. Hatta bazısı diyor ki "sen ucuzunu al, bozulunca bir daha ucuzunu alırsın. O arada zaten bunun parasını çıkarır cihaz."

Yani kahrolsun bazı şeyler. :)

Bu arada üzerindeki şişen 220uF kondansatörün değeri 5uF a kadar düşmüş.

Çok ilginç mantık, aslında senin sürekli bozulanları değiştirmenden rahatsız olup daha kalitelisini istemeleri lazım. Ben şahsen sürekli bir şeylerin tamir edilmesindense çalışanların sadece bakım yapmasını kalanında boş durmasının daha ekonomik olacağını düşünüyorum, ama işi ben değil onlar yapıyor belki de ben yanlış düşünüyorum.

Çok ilginç mantık, aslında senin sürekli bozulanları değiştirmenden rahatsız olup daha kalitelisini istemeleri lazım. Ben şahsen sürekli bir şeylerin tamir edilmesindense çalışanların sadece bakım yapmasını kalanında boş durmasının daha ekonomik olacağını düşünüyorum, ama işi ben değil onlar yapıyor belki de ben yanlış düşünüyorum.
Bende makineleri çalışır durumda tutup bakım yapma taraftarıyım. Bozulana kadar bekleyip sonrada çırpınmanın manası yok. Bu yüzden mümkün olduğunca kaliteli malzeme kullanıyorum.

Mesela oyuncakların ekranlarının besleme devresindeki kondansatörler de sık sık şişiyor. Benden önceki arkadaş hepsine, eline ne geçtiyse onu takmış. 2 ayda bir monitör bozuluyor. Sırf kondansatör yüzünden. Ben hep özdisandan kaliteli L.ESR kondansatörler alıyorum. Bu aralar monitör bozulma olayı çok azaldı.Emeğimin meyvesini toplama vaki geliyor. :)

15 dk boyunca 2A çektim. Şuan kondansatöre parmak değmiyor. Alev Alev yanıyor. Bu senin için yeterli bir ölçü birimi olabilir mi? :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back