Probların temas kalitesini arttırmak

Bu anlamlı bir test değil bence. Multimetrelerin direnc, süreklilik ve diyot kademeleri, pasif bir devre üzerinde ölçüm yapmak üzere tasarlanır. Eğer aktif bir devrenin çıkışını bağlarsan, ne olacağını üretici tanımlamamıştır. Bunun dışında olacak olan şey de marka ve modele göre değişir.

Bu anlamlı bir test değil bence. Multimetrelerin direnc, süreklilik ve diyot kademeleri, pasif bir devre üzerinde ölçüm yapmak üzere tasarlanır. Eğer aktif bir devrenin çıkışını bağlarsan, ne olacağını üretici tanımlamamıştır. Bunun dışında olacak olan şey de marka ve modele göre değişir.

sinyal jeneratorlü bi testte iyi olan cihaz manuel testte yanlışlanabilir mi?

Mesela birileri, Brymen 869s in belli kiloohm dirençleri ölçerken sapıttığını, diğer ucuz multimetrelerin aynı ölçümde sapıtmadığını tespit etmiş. Şimdi genel olarak konuşsak, Brymen hiçbir ohm değerinde sapıtmaz çünkü daha iyi bir tasarım, daha kaliteli bir cihaz diyerek genel geçer bir cümle kursak, yukarıdaki ifade bizi yalanlayacak. O yüzden karşılaştırma yapılırken, cihazların, üreticilerinin öngördüğü şartlarda ve aynı test düzeneği ile yapılması lazım.

bilmeniz gereken devre multimetre yapısıyla mı ilgili?

Aynen, ölçüm yapan devreyi bilirsek, belli bir çıkış empedansı olan bir kaynağa bağladığımız zaman nasıl bir davranış göstereceği ile ilgili fikir yürütebiliriz.

bu uni-t aletten bende de var. probları tamam ama kendi iç komutatörü de zamanla temassızlık yapmaya başlıyor. ve gene hatalı ölçüyor.

Ölçü aletlerinin komutatörlerini kaldırıp dijital olarak seçim yapılabilseydi daha iyi olmaz mıydı?

Bende bu düdük kademesi ile Kablo uçlarını tespit ederken ölçü aletinin geç tepki verdiğini fark etmiştim. Unit in eski modellerinden bir üründe tam modelini hatırlayamadım. Düdük sesinde yaklaşık 1 sn gibi gecikme oluyordu. Bu yüzden kabloyu düzgün test edemediğimi fark ettim. Sonra diyot kademesinde deneme yaptığımında gecikme olmadan sesin geldiğini farkettim. O ölçü aletini hep diyot kademesinde kullanıyordum. Şimdi elimin altındaki UT89XD ile denem yaptım. Bu modelde de durum tam tersi. diyot kademesi geç tepki veriyor...

Ölçü aletlerinin komutatörlerini kaldırıp dijital olarak seçim yapılabilseydi daha iyi olmaz mıydı?

O şekilde çalışan cihazlar da var, ama ben kullanışsız buluyorum. Bütün kademeleri görmek, neyi seçebileceğini bilmek komütatörle mümkün oluyor.

Mevcut Z kuşağa hitap eden, bluetooth destekli ve cep telefonu ile çalışan multimetreler bile var :D Bana göre değil. Ne demiş eskilerden bir bilim adamı? "Herşey mümkün olduğunca basit olmalı, ama ondan daha basit değil" Mevcut multimetrelerin arayüzü yeterince basit ve iş görüyor. Değişik atraksiyonlara gerek yok :)

Mevcut Z kuşağa hitap eden, bluetooth destekli ve cep telefonu ile çalışan multimetreler bile var :D Bana göre değil. Ne demiş eskilerden bir bilim adamı? "Herşey mümkün olduğunca basit olmalı, ama ondan daha basit değil" Mevcut multimetrelerin arayüzü yeterince basit ve iş görüyor. Değişik atraksiyonlara gerek yok :)
Bluetooth açmaya üşenir insan zaten kim uğraşacak :D

bu uni-t aletten bende de var. probları tamam ama kendi iç komutatörü de zamanla temassızlık yapmaya başlıyor. ve gene hatalı ölçüyor.
Sanıyorum bu durum benim Uni-T UT203'te de var. Test için çıkarttığımda çok da düzgün çalışmadığını gördüm.

Alttaki yorumu okuyunca, eğer dijital seçmeli komutatör olsaydı temassızlık problemi olmayacaktı ve hatalı ölçümler de olmayacaktı ama :) .

İlla dijital olsun diye demiyorum yanlış anlaşılmasın, masaüstü multimetrem hariç diğer üç multimetrem manuel komutatörlü.

Aneng 8008 probları kısa devre ettiğimde birkaç ohm gösteriyordu. Komitatörü söktüm, wd40 ve kağıt ile kontakları ve pcb'yi temizledim ve sonunda kağıt yardımıyla çok ince temiz bir wd40 katmanı bıraktım. İşe yaradı, birkaç yıl öyle problemler olmadı. Sonra direnç kademesinde yanlışlıkla gerilim mi ölçtüm ne yaptım, cihaz vertigo oldu. Yani sıfır ofset kararlı değil artık. Bu yüzden hikayenin devamını bilmiyorum.

Komütatörler röle gibidir, çalışma frekansı sıfıra yaklaştıkça röleler daha avantajlı olmaya başlar. Bunların akım, gerilim, iletim/yalıtım direnci gibi parametrelerini yarıiletkenlerle sağlamak zor.

Aradaki farkı şöyle göstereyim. Rigol DM3068 ohm kademesinde test ediyorum. Test ederken probları adeta birbirine SAPLIYORIM, yani dişli yerleri birbirine çarpıp kilitleniyor.

Rigol'ün kendi probları ile.

Bu da ProbeMaster altın kaplamalı problar

Rigol'ün kendi probları ile de sonunda istikrarlı bir değere oturuyor, ama o değerden uzaklaşıp tekrar geri döndüğü oluyor. Deterministik değil. Ama altın kaplamalı problar son derece istikrarlı ve direnç değeri de Rigol'ün kendi problarının üçte biri.

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,694
Son üye
nuglo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back