Proteus ta potansiyometre nasıl ekliyoruz?

serkan_48

Kıdemli Üye
Bir pcb hazırlıyorum ama ares te potansiyometreyi bulamadım. Siz kütüphaneden mi ekliyorsunuz yoksa bilmediğim bir adı mı var ?

VR1 ve VR2 olarak pad koydum ama potansiyometre nerede bilirsem daha mutlu olacağım.

1627223365875.png

Potansiyometreler genellikle VR olarak gösterilir.
Ancak bazı precision trimpotlar da vardır.
Normal potların dış şekilleri farklı olabileceğinden dolayı kütüphanede bulmak sıkıntı olabilir.
Genel standart her potun pin arası 0.2 inch yani 5.54mm dir.

O resimdeki yere VR ismini ben ekledim. Bir terminal buldum en yakın ölçüde onu ekledim. Ama adamlar aşağıdaki gibi pot ekliyorlar nerede bu potlar kim yürüttü benim potlarımı ?

1.PNG

2.PNG

tblock "M3" yada "I3" kullanıyorum ben hep. Gerçekte bilinen gibi bir potansiyometre kılıfı yok.
KiCad tavsiye ederim. Proteusa alışkın birine göre zor gibi geliyor ama eğer sabır gösterip bir kaç saat ayırırsan proteusdan daha iyi olduğunu görebilirsin :)

Bende TBLOK I3 kullandım. Ama hani dedim daha orjinal bir kılıf varsa onu kullanayım dedim.

Youtube da kendi potansiyometrelerini yapanlar var. Uğraşmak ta istemedim. Demekki orjinalde yok.

kiCad tavsiyesini de aklımda. Ama bu projeyi tamamlamam gerektiği için aşina olduğum proteus u kullanmak istedim.

Forumumuzun doktoru @DrFreeman da bana ısrarla kicad tavsiyesinde bulunuyordu. Eninde sonunda o programıda inceleyeceğim.

Etli ve kıym'ETli @serkan_48
Hatırlarsan proteusta kılıf oluşturma olayını göstermiştim.
Sadece 3 dk gibi sürede kendine has bir kılıf oluşturabilirsin.
Tüm olay bacakların mesafeleri ve malzemenin boyutlarıdır.

Benimki hazır varmi diye bakındım.

Senle görüştüğümüzde anlatımlarıni ekran videosu ile kaydetmistim bulamadim. Muhtemelen yedek diskte kayıtlı bakmam lazim.

Proteus'a verdiğim paraya acıyorum şimdi. Ama ben proteus'u aldığım zamanlarda Kicad bugünkü randımanından uzaktı. Birçok bug vardı. İsteyen varsa kelepir fiyata satılık :katil1:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back