PWM'den DAC/Analog Gerilim Üretirken Süper Bir İp Ucu

PWM ripilini gecelim.

12500A i nasil sagliyor ve bu degeri nasil sabit tutuyorsun?
Onu da sen düşün artık :)
Kaplama havuzları için bu deger çerez sayılır.

24V 12500A 300kW yapar.

Ben ip ucunu vereyim, sen gerisini halledersin zaten. Tam köprü yapıyorum, çıkış akımını ölçüp tam köprü kontrol entegresininin FB bacağından yönetiyorum. Çıkış akım katlayıcı şeklinde.

Tek tam köprü ile olmuyor tabiki bu iş 10 adet paralel çalışıyor. Dert zaten burada, toplam akımı ölç referansları ayarla böl gürültüden arındır vs vs.

Bunları da 0-10V ile akım gerilim ayarlanabilir ve ölçüm değerlerini dışarı 0-10V çıkıyorum. Gerisini PLC ile yönetiyorlar zaten.

Bu işin kontrol kartının tasarimını yapıp borçlarımın bir kısmından kurtuldum. Sıfır yazılım bilgisiyle hemde, bunu hava atmak için yazmadım piyasaya yazılım bilmeden de iş yapabilirsiniz bunun için yazdım :)

Nereden feedback aldigini ve bu sinyali cipe nasil girdigini sormuyorum.

Muhtemelen tristorlu bir duzenek kurdun. Tristor cikisindaki voltaji diyelimki enduktans uzerinden havuza uyguladin.

12500A etrafinda salinan ripilin olacak. Bu ripili soruyorum.

Hani pwm DAC da ripili sorun ediyordun ve akimda +/-100A oynama oluyor demistin ya.

PWM DAC ripilini NASA teknigi ile azalttin da, yuk devresindeki ripili nasil yok ettin onu soruyorum.

Tristör mü, ne alaka tristör. IGBT modül kullanıyorum ben 20Khz. Tam köprü.

Sıkıntım referansın oynaması idi. Yani referans sinyalin üzerindeki oynama dışarı yansıyordu. Onu yok edince gitti oynama.

Eklemeyi unutmuşum, malesef 20kHz sinyal kaynağı ile referans üreten pwm frekansı senkron değil ve 10khz bir diğeri.

Son düzenleme:
24V 12500 amper geçen kablo veya kablo grubunun kalınlığı nedir ? herhalde bara sistemi gibi birşey var.

Tamam tristor olmasin IGBT olsun. Gene sonucta akim yolu uzerinde bir enduktansin illaki vardir. Bu sartlarda yuk akimindaki ripili nasil dusurdun?

Cikis voltajin 1v...10v olsa. Cikistaki enduktansini ve nuveni cok merak ettim.

Cihazlarda yağ soğutmalı bara ve bobinler var.

Fakat tabiki değeri nedir, boyutu nedir, nereden elde ettik, nasıl ürettik bu bilgileri vermeyeceğim, bunlar zaten işin öz kısımları.

Ama internetteki videolardan izleyebilir dikkatli ya da bu tarz fabrikalara gidip görebilirsiniz.

Haa yani kopyalayacagimizdan rakip olmamizdan korkuyorsun.

Cikis voltaji hangi aralikta degisiyor.

Matematigi sevmedigini biliyoruz ama ordan bir seyler hesaplariz.

24V dedim ya maksimum. Gerilim o anki solüsyona, malzemeye göre değişiyor.

Hobi olarak hesaplıcaksan yine hesapla tutan yok :)

Hoby olarak hesaplayacagiz tabiki. Ama 24V icin degil. 1v icin.

24v 20khz için bobin sarmaya gerek olmaz, yolların enduktansı yeterli olur bence illa gerekiyorsa birçok ferriti baraya yüzzük gibi geçirmek yeter.

Tekerlek büyüklüğünde ferrit kullanılsa buna tek sarım bobin sarılsa çok büyük bir enduktans oluşturur bu freaknsda bu voltta sarılamaz.

600v smps yapılsa çıkış doğrultulsa bu sefer çıkış 24v sarım sarılamaz frekansın düşürülmesi gerekir.

En doğrusu birçok küçük 10kw smsp yapılıp seri bağlanması en doğrusu olur gibi.

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back