radyo kontrol devresi encoder sorunu

Alabora

Yeni Üye
Ustalarım merhaba,

ford fiesta aracıma ait radyo kontrol panelinde encoder değişimi yaptım. eski encoder ses azaltma yükseltme yapıyordu ama on off yapmıyordu. yeni taktığım encoder ise tam tersi on off çalıştı ama ses azaltma ve yükseltmeyi hi bir şekilde yapmıyor. ustalarımdan tavsiye bekliyorum
20230719_123258.jpg
20230719_123306.jpg
20230719_123314.jpg
20230719_123306.jpg
20230719_123240.jpg
20230719_123219.jpg
20230719_123223.jpg20230719_123219.jpg

Ekler

• 20230719_123232.jpg
    20230719_123232.jpg
    264.1 KB · Görüntüleme: 87
enkoderlerin bacak sırası farklı olmasından kaynaklanıyor sorun. teyp üzerindeki enkoderin sıralaması standart değil gibi gördüm

enkoderlerin bacak sırası farklı olmasından kaynaklanıyor sorun. teyp üzerindeki enkoderin sıralaması standart değil gibi gördüm
Üstadım encoderin bacak sıralaması farklı bile olsa ters çalışması gerekmiyor mu? yani ses artırma yaptığında azaltma ve tam tersini yapması gerekiyordu

enkoderin 3 pin tarafından, döndürülme sinyali çıkar. piyasada ki enkoderlerde bu sıralama A - GND - B şeklindedir. Teypteki enkoderin sıralaması Gnd A B şeklinde gibi duruyor.
sadece A B ters olsa, yön olarak ters çalışırdı.

enkoderin 3 pin tarafından, döndürülme sinyali çıkar. piyasada ki enkoderlerde bu sıralama A - GND - B şeklindedir. Teypteki enkoderin sıralaması Gnd A B şeklinde gibi duruyor.
Peki Üstadım bu encoderi kullanarak çalışmasını nasıl sağlayabilirim. yani pinlere ek bir kablo taksan sıralamasını o şekilde yapabilirmiyim?

Triyak hocam resimdeki gibi bağlantıları yapsam çalışır mı?
20230719_123258.jpg

O işaretlediğin ikisi zaten kart üzerinde kısa devre yani birbirine bağlı görünüyor. Senin kart üzerindeki A ile GND bağlantısını koparıp B ile GND ye bağlaman lazım. ayrıca B nin kart üzerindeki yolunu da koparıp A ya bağlaman lazım ki ben olsam 100% emin olmadan böyle bir şeye asla girişmezdim.

resime bakınca, teypteki sıralama dediğim şekilde de değilmiş.
Encoderin gnd pini ile pcb arasındaki bağlantıyı ayırın.
Enkoderin gnd pininden kablo çıkar, bu kabloyu enkoderin arkasında ki 2 pinden, sarı kondansatöre yakın olana lehimleyip deneyin.
Kart üzerinde kesme biçme yapmayın. çalısacak diye kesin birşey yok.
+ teypten çıkan arızalı enkderin üzerinde model numarası yazıyor mu?

Enkoderin gnd pininden kablo çıkar, bu kabloyu enkoderin arkasında ki 2 pinden, sarı kondansatöre yakın olana lehimleyip deneyin.
Üstadım zahmet olmazsa biraz daha açıklayıcı izah edebilir misiniz?

Üstat maalesef hiç bir rakam yazı vs yok. o yüzden bulamıyorum. eski encoder resimleri mevcut ama aynısını bulamıyorum.

radyo şeması bulunmadan tahmin oyunu aradım ama bulamadım ben

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,881
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back