Ben mi cok cinsim tasarimcilar mi dusuncesiz.

Mikro Step

Kıdemli Üye
Gunluk hayatta kullandigim cihazlarda kullanici ile etkilesim icinde olan cihaz panelleri konusunda cok sikintilarim var.

Mesela eskiden monitorlerin on/off anahtarlari monitorun onunde ya da yaninda olurdu. elini nereye atacagini bilirdin cihazi acip kapatmak icin.

Simdiki monitorlerde on/off butonunu ya ekranin en altina masaya bakan yuzeye ya da ekranin arkasinda bir yere koydular. On/Off butonunun yerini de belli belirsiz bir sembol ile isaret ediyorlar.

Monitoru genellikle kapatmiyorum standby da bekliyor fakat olur da kapattiysam parmakla babam parmakla. Dugme nerede belli degil. Bir basiyorsun ekran ayar moduna giriyor vs vs.

Kufrediyorum bu tasarimi yapan adama.

-----------------------------

Lambalari tamamen kapatip kanepeye geciyorum TV izliyorum. Elimde kumanda. Mantikli bir tasarimci, kumandayi avucuna aldimi parmaklariyla en temel ayar dugmelerine ulasabilmeli.

Nedir bu dugmeler? ses azalt yukselt, kanal degistir, youtube vs uygulamasina gec.

Ama adam dugmeleri oyle bir serpistirmis ki. Karanlikta bulmak mumkun degil. Parmaginin en kolay ulastigi dugmeler ise sacma sapan TV fonksiyonlarina ait. Bastinmi o menuden cikmak ta iskence.

---------------------------------------

Acaba ben mi cok garip bir adamim yoksa bu cihazlarin tasarimini yapan adamlar mi dusuncesiz anlamiyorum gitti.

Son düzenleme:
Gunluk hayatta kullandigim cihazlarda kullanici ile etkilesim icinde olan cihaz panelleri konusunda cok sikintilarim var.

Mesela eskiden monitorlerin on/off anahtarlari monitorun onunde yaninda olurdu. elini nereye atacagini bilirdin cihazi acip kapatmak icin.

Simdiki monitorlerde on/off butonunu ya ekranin en altina masaya bakan yuzeye ya da ekranin arkasinda bir yere koydular. On/Off butonunun yerini de belli belirsiz bir sembollisaret ediyorlar.

Monitoru genellikle kapatmiyorum standby da bekliyor fakat olur da kapattiysam parmakla babam parmakla. Dugme nerede belli degil. Bir basiyorsun ekran ayar moduna giriyor vs vs.

Kufrediyorum bu tasarimi yapan adama.

-----------------------------

Lambalari tamamen kapatip kanepeye geciyorum TV izliyorum. Elimde kumanda. Mantikli bir tasarimci, kumandayi avucuna aldimi parmaklariyla en temel ayar dugmelerine ulasabilmeli.

Nedir bu dugmeler? ses azalt yukselt, kanal degistir, youtube vs uygulamasina gec.

Ama adam dugmeleri oyle bir serpistirmis ki. Karanlikta bulmak mumkun degil. Parmaginin en kolay ulastigi dugmeler ise sacma sapan TV fonksiyonlarina ait. Bastinmi o menuden cikmak ta iskence.

---------------------------------------

Acaba ben mi cok garip bir adamim yoksa bu cihazlarin tasarimini yapan adamlar mi dusuncesiz anlamiyorum gitti.
Cep telefonu bu olaylar için çok büyük nimet.

1 tane 3lü prizimi esp01 ile akıllı hale getirdim 1 tane röle var içinde 3lü prizi açıp kapatıyor odada değilken telefondan tamamen off konuma getirebiliyorum xbox,bilgisayar,monitör 3'lüsünü.

Bazı telefonların üstünde dahili olarak IR led geliyor bunu uygulamalar ile yönetebiliyorsunuz televizyon,klima,perde gibi cihazları telefondan kontrol ediyorum aynı ortamda olduğum sürece.

Bu tasarımları muhtemelen mühendisler değil grafik tasarımcılar yapıyor. Kullanışlı olmasından daha çok kendilerince ortaya "elit bir tasarım" çıkartıyorlar.

İşletim sistemlerinde, cihaz menülerinde veya geliştirme ortamlarında benzer gıcık tasarımlar oluyor. Bir güncelleme sonrası veya aynı ürünün yeniden üretiminde bambaşka bir tasarımla karşılaşabiliyoruz. Eskiye dönmekte mümkün olmayabiliyor.

İş için üretilmiş veya uzun zamandır üretimi devam eden endüstriyel tarzda ürünleri bu yüzden daha çok seviyorum. (Bu ürünlerin tasarımı pek değişmiyor.)

Yazılımlarda da daha alt versiyonları kullanmaya çalışıyorum. Eğer o yazılımın kullanışı el alışkanlıklarıma uymuyorsa hiç kullanasım gelmiyor.

Eskiden Siemens cep telefonlarına hayrandım. Tüm donanımları dibine kadar kullanırdı. Yazılımlarını ve tasarımlarını çok beğeniyordum. Ben alamadan Siemens cep telefonu piyasasından çekildi.

Aynı şeyi Sony Vaio serisinde yaşadım. Z serisini almaya yeltenmişken adamlar laptop üretiminden çekildi. Şuan hem sağlamlık hemde tasarım nedeniyle Thinkpad kullanıyorum umarım üretimi devam eder.

Sürekli yeni ürün satmak lazım. Ürün satmak için değişik olmak, değişik görünmek lazım.

Arabalarda dokunmatik panellere geçiliyor. Halbuki yola bakıyorum ben, elimi attığım anda butonu bulmam lazım. Bastığım anda klik ettiğini hissetmem ve duymam lazım. Yenilik ve ilerleme adı altında gerileme bu.

Geçenlerde çamaşır makinası almam gerekti. Program seçmenizi sağlayan döner enkoder vardır ya hani. Mağazayı gezerken bir baktım ki en pahalı, en üst seviye modellerde bu enkoder gitmiş, yerine eski ipodlardaki gibi yuvarlak dokunmatik kontrol gelmiş. Ve korkunç bir kullanışsızlığı var, öyle ki tek seferde istediğiniz programı seçmeniz imkansız, mutlaka ıskalıyorsunuz. Neyse ki orta ve alt modellerde bu yenilik yoktu da kurtuldum.

Bir diğer korkunç tasarım da Apple'ın. Kablolarına inatla düzgün bir "strain relief" koymuyorlar. Maksat kablo güzel görünecek. Apple kullanan kimi görsem kablosunun ucu kopmak üzere oluyor. Oturup 3d printer ile strain relief basıyor millet bunlar için.

Pavlovun köpeği gibi şartlanmışlık var bende de.
Değişikliklere yeniliklere alışamıyorum.
Hafızam zaten berbat.
Not tutma alışkanlığımda yok.
Tuttuğum notların yerinide bulamıyorum. :)

Mesela Mikrosoftun da aptalliklari var.

Masa ustu mini PC kullaniyorum. Laptop gibi yanimda gezdiriyorum. Toparlanip cikmam gerektiginde Laptop gibi bataryasi olmadigi icin guvenli sekilde shutdown islemini yapip cantama koymam lazim.

Shutdown islemini baslatir baslatmaz ekran kapkaranlik oluyor. Bu esnada HDD lambasi kirpisiyor. Sonra sonuyor. Tam power kablosunu sokecekken HDD lambasi bir daha goz kirpiyor. Tamam simdi kapandi derken bir daha.

Lan gerizekali tasarimci. Ekrana shutdown islemi baslatildi diye mesaj cikart. HDD ile ne yapacaksan yap.
Ekrandan mesaji sildiginde ben PC nin guvenli sekilde kapanmis oldugunu biliyim.

Bu tur sacmaliklar icin bir tabirimiz var.

Sen yuzerek koca okyanusu gec, kiyiya geldiginde bir karis suda bogul.

Son düzenleme:
Sürekli yeni ürün satmak lazım. Ürün satmak için değişik olmak, değişik görünmek lazım.
çok da haksız sayılmazlar orda :)

1.jpg

Uretim insan odakli olmayinca genelde sorunlar bu sekilde olur. Ozellikle firma feedback leride onemsemiyor ise yok olmaya mahkumdur. Ama daha vahimi var, "uretim var feedbackte bekliyorsun, ama gelmiyorsa" iste herkesin zarar gordugu an baslar.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back