Rigol DL3021 elektronik yük tamiri

130 A mi ? Nasıl yani! :D

Evet şimdi farkettim. Oradaki entegrenin üzerini kazımışlar. Ama çok büyük ihtimalle o bir OPAMP. Oranın şemasını çıkarayım ona göre kesinleştiririz.

3 kuruşluk entegre yüzünden kart komple çöp olsun diye mi kazımışlar. Eskinin şemasını paylaşan ürünlerden, tamir edilmesin diye üzeri kazınmış entegrelerin dünyasına tam geçiş yaptık galiba...

Önemli olan drain ve source akım ve geriliminden dolayı oluşan ısınmaya tahammüllü olması. bu tür mosfetlerin çok iyi ısı iletkenliği var. yoksa yeterli soğutma yapmazsan 5 watt da da bozulur.
mesela bu çalışmada 960 watt mosfet kullanmış.

Evet şimdi farkettim. Oradaki entegrenin üzerini kazımışlar. Ama çok büyük ihtimalle o bir OPAMP. Oranın şemasını çıkarayım ona göre kesinleştiririz.

Timur, senin resmini çektiğin bölgenin tam açısını ben denk getiremedim ama benzer bir gruptan (sanırım tüm gruplar aynı) şunu çektim....

20210519_213655.jpg

Bendekinde entegrenin üzerini kazımayı unutmuşlar. Texas Instruments ın MC33078 (DUAL HIGH-SPEED LOW-NOISE OPERATIONAL AMPLIFIER)

Valla bu merak başa bela... Bendeki nasıl acaba diye direk söktüm... Forum için feda olsun......:katil2:

Ekler

• mc33078.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 180
Timur, senin resmini çektiğin bölgenin tam açısını ben denk getiremedim ama benzer bir gruptan (sanırım tüm gruplar aynı) şunu çektim....

10582 eklentisine bak

Bendekinde entegrenin üzerini kazımayı unutmuşlar. Texas Instruments ın MC33078 (DUAL HIGH-SPEED LOW-NOISE OPERATIONAL AMPLIFIER)

Valla bu merak başa bela... Bendeki nasıl acaba diye direk söktüm... Forum için feda olsun......:katil2:

Sendeki DL3021 mi yoksa DL3031 mi? Eğer 3031 ise bendekini 3031'e yükseltmenin yolunu kesin buluruz :tamam2:

10 tane MOSFET sipariş ettim. Öncelikle bu bozuk olanı yerine takıp eski haline geldiğini teyit edeceğim. Ondan sonra kontrol kartındaki UART header'a bağlanacağım ve linux içine login edeceğim. Muhtemelen eksik MOSFET'ler dışında devre tam olarak aynı, o yüzden bir konfigürasyon veya bir EEPROM'da saklanan bilgi ile bu kendisinin ne olduğuna karar veriyordur.

O konfigürasyonu değiştirip bunu 3031 gibi tanıtacağım. Tabi bu şekilde 350 W a çıkamaz ama 100 W ta da çalışması lazım 3031 olarak. Ondan sonra da eksik MOSFET'leri ve önündeki opamp akım feedback devresini tamamlayacağım. Herşey yolunda giderse artık bu 200 W yerine 350 W lık bir elektronik yük olacak :)

10 tane MOSFET sipariş ettim. Öncelikle bu bozuk olanı yerine takıp eski haline geldiğini teyit edeceğim. Ondan sonra kontrol kartındaki UART header'a bağlanacağım ve linux içine login edeceğim. Muhtemelen eksik MOSFET'ler dışında devre tam olarak aynı, o yüzden bir konfigürasyon veya bir EEPROM'da saklanan bilgi ile bu kendisinin ne olduğuna karar veriyordur.

O konfigürasyonu değiştirip bunu 3031 gibi tanıtacağım. Tabi bu şekilde 350 W a çıkamaz ama 100 W ta da çalışması lazım 3031 olarak. Ondan sonra da eksik MOSFET'leri ve önündeki opamp akım feedback devresini tamamlayacağım. Herşey yolunda giderse artık bu 200 W yerine 350 W lık bir elektronik yük olacak :)
Büyük merakla sonuçları bekliyoruz.

Muhtemelen eksik MOSFET'ler dışında devre tam olarak aynı, o yüzden bir konfigürasyon veya bir EEPROM'da saklanan bilgi ile bu kendisinin ne olduğuna karar veriyordur.

Dave de incelemesinde neden böyle bir ara model çıkartıyorsunuz, üst modeli (3031) tek model olarak alt fiyattan verseniz piyasayı domine edersiniz diye Rigol'e hayıflanıyordu. Zaten her şey anı sadece 3-5 parça daha ekleyecekler, daha doğrusu üst model tasarlanmıştır dolayısı ile sonradan parça çıkartılmış olma ihtimali daha yüksek...

Dave de incelemesinde neden böyle bir ara model çıkartıyorsunuz, üst modeli (3031) tek model olarak alt fiyattan verseniz piyasayı domine edersiniz diye Rigol'e hayıflanıyordu. Zaten her şey anı sadece 3-5 parça daha ekleyecekler, daha doğrusu üst model tasarlanmıştır dolayısı ile sonradan parça çıkartılmış olma ihtimali daha yüksek...
Peki Sercan bey bu şekilde ara modellerde firma şuan yapılmak üzere olan yükseltme işlemini öngörerek bir önlem almış mıdır? Entegre üzeri kazıma bir adım !

Entegre üzeri kazıma bir adım !

Forumda @umk OPAMP modeli paylaşılması idi, @taydin da şema çıkartıp uygun bir OPAMP ile zaten deneyecekti. Yani üzerini kazımak cihazı yükseltmenin önüne geçmek için bir çözüm değil. En azından bu cihazı yükseltmeyi göze alacak bilgi birikimine sahip biri için çok anlam ifade etmez. O kadar ki daha üst seviye yeterli bilgi birikimine sahip birisi bunun aynısını hiç bir entegre modelini bilmese de üretebilir.

Diğer ülkeler bu konuda daha ahlaklı çalışıyor diyemem ama bu işin suyunu çıkartan Çin'liler. Çin'liler her ürünü nasıl kopyalıyor? Bilmedikleri entegrelerin analizini yapıp muadil geliştirmiyor mu?

Olay, bozulursa çöpe at yenisini al mantığına dayanıyor. Ben Rigol gibi bir Çin'li markanın servis kitapçığında şu arıza varsa main PCB'yi değiştirin bu arıza varsa güç PCB'sini değiştirin başka bir arıza varsa ekran PCB'sini değiştirin gibi bir ifade okudum.

Normalde servis kitapçıkları mesela bendeki 1985 yılında üretilmiş Tektronix'in servis kitapçığını açtığın zaman şu arıza varsa R22'yi kontrol edin gerekiyorsa değiştirin diye tek tek ve net bir noktayı işaret ederek arıza tespiti yapılabiliyor.

Hatta şöyle komik bir örnek vereyim. Yerel bir satıcıdan bir kaç gün önce elime ulaşan ve Çin markası olan UNI-T C04A prob ağzı aldım. Çakma çıktı!

Uni-T resmi satışında aşağıda ok ile gösterdiğim yerde marka olur ve böyle uydurup bir poşette değil bir alt fotoğraftadaki gibi plastik kutuda satılır. Adamlar kendi markalarının çok ucuza satılan prob ağızlarını bile kopyalıyor!

1621496700684.png

Olması gereken orijinal ambalaj ve logo

1621497098860.png

alligator-test-clip-uni-t-ut-c04a-4.jpg

Nazar var abi. Benim antika osiloskopta bozulmuş. Ben bozmadım valla. Bizim peder bozmuş. Kim uğraşacak şimdi. Rus malı kaynak hiç yok. Yandık.
bu biraz işine yarar belki benimki de durduk yere bozulmuştu

Bugün yeni MOSFET geldi. Yerine lehimleyip cihazı topladım ve sorun çözüldü.

Yazlıma müdahale etmek için kontrol kartındaki header'ı daha yakından inceledim ve malesef bu bir UART header'i değil. Bu durumda da bu cihazın işlemcisinde muhtemelen linux değil doğrudan bir firmware çalışıyor olmalı. Kart üzerinde bulunan RS232 portunu da gözlemledim osiloskop ile, oradan da boot sırasında herhangi bir veri çıkmıyor.

Elektronik yük de lazım artık, o yüzden topladım ve kullanmaya başladım. Artık bunun firmware dosyası üzerinde bir ara inceleme yapıp oradan bir sonuca ulaşmaya çalışacağım.

Normalde servis kitapçıkları mesela bendeki 1985 yılında üretilmiş Tektronix'in servis kitapçığını açtığın zaman şu arıza varsa R22'yi kontrol edin gerekiyorsa değiştirin diye tek tek ve net bir noktayı işaret ederek arıza tespiti yapılabiliyor.
Artık firmalar tamir in yanı sıra at yenisini al üzerinden çalıştıkları için servislere dahi bu gibi açıklayıcı servis manuelleri göndermiyorlar arızaya göre R22 direnci değiştirin değil güç kartı değişimi yapın deniyor. Örneğin Geçen bir yere arızaya gittim tıbbı cihaz için o dönem de bu forumda değildim servis kart a 500€+KDV demiş üzerinde uln 2003 ve röle de sorun vardı. SMD unl ve röle bedeline işi çözüme ulaştırdık. @ taydın arızanın düzelmesine sevindim iyi günlerde kullanın

Bugün yeni MOSFET geldi. Yerine lehimleyip cihazı topladım ve sorun çözüldü.

Yazlıma müdahale etmek için kontrol kartındaki header'ı daha yakından inceledim ve malesef bu bir UART header'i değil. Bu durumda da bu cihazın işlemcisinde muhtemelen linux değil doğrudan bir firmware çalışıyor olmalı. Kart üzerinde bulunan RS232 portunu da gözlemledim osiloskop ile, oradan da boot sırasında herhangi bir veri çıkmıyor.

Elektronik yük de lazım artık, o yüzden topladım ve kullanmaya başladım. Artık bunun firmware dosyası üzerinde bir ara inceleme yapıp oradan bir sonuca ulaşmaya çalışacağım.

Bugün Boot diye işaretlenmiş boş yuvaya lehimlediğimiz header'ın EPROM bacakları ile ilişkilendirdiğimiz fotoğrafını da ekleseydin, belki ileride birilerine yarar.

Bugün kendi yaptığım soket adaptörü ile elektronik yükün eeprom'unun dökümünü yaptım. Daha önce @umk da kendi cihazındaki eeprom'un dökümünü yapmıştı. Onun eeprom ile benimkisi arasında çok az bir fark var. Bu fark da muhtemelen bir tarih/saat bilgisi veya cihaz seri numarası/mac adres bilgisi olabilir. Daha ayrıntılı incelemek lazım. Şu anda buna hiç vakit ayıramıyorum.

Ekler

• eeprom_taydin.txt
    927.8 KB · Görüntüleme: 105
  • eeprom_umk.txt
    927.8 KB · Görüntüleme: 102
@taydin Rigol DL3021 cihazinin satin alinmasini tavsiye eder misiniz yoksa su olsa daha iyi olur dediginiz bir cihaz var mi?

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back