Rigol DP821A tamiri

İnstagram da gördüm bir eleman. Ütünün alt kısmını kullanarak ısıtıcı yapmış kendine PID kontrollü. SMD malzemeleri dizip kartı üstüne koyuyor bir zaman sonra birden lehimleniyor kart. Fakat sizin kartlarda bu olmaz. cünkü kartların arka kısmında elemanlar zarar görür. bence size ne lazım ben anladım. BGA yı icine alacak şekilde bir alimünyum bir başlık yapılacak yan taraflardan delik acılıp deliklerin hepsi bakır boru ile bir noktada birleştirilecek.

bu birleşen noktaya sıcak hava verilecek. ve böylelikle sıcak hava eşit halde BGA nın kart ile temas ettiği yerlere vuracak sadece. arka taraftanda kücük bir ısı desteği ile bu iş cözülür. videodaki gibi ısıyı yavaş yavaş arttırmak ile en iyi sonuc alınabilir. lehim erimeden BGA ısınıyor.

Hatta bu yapılan başlığın kafa kısmı ( yani bgaya icine alacak kısım ) değiştirilebilir şekilde olursa. bir cok bga da uygulanabilir. aslında benim imkanım olsa denerdim. ama yok :D olan yapıp denesin. eğer isterseniz soldiwork te kafamdaki şeyi cizebilir. zaten neredeyse BGA istasyonlarına benziyor kafamdaki yapı.

Bu küçük kartta bile çipin ısısı 64 °C de stabil hale geldi! Şimdi 200 °C yaptım, onda da gene herhalde 100 °C civarında stabilize olacak. Bu arka ısıtıcı ancak kibrit kutusu kadar PCB'de işe yarayacak herhalde :mad:

Aslında küçük çipleri alttan ısıtmadan da sökebilmen lazım. Bence küçük çipler için alttan ısıtmaya fazla odaklanıyorsun. Doğru yöntem o olabilir ama ideal şartlar için doğru yöntem... İmkanlar kısıtlı olduğu için hurda kartta yukarıda bahsettiğim gibi sabırlı bir şekilde denemeler yapmanı tavsiye ederim.

Mesele şu anda denediğim kartların hepsinde gound ve power plane var. Şimdi 5 dakikadır 200 °C de ısıtıyorum. İşlemci 80 °C oldu ancak. Ama PCB'nin uçları hala 44 °C. Yani power plane'ler hızla soğutuyor kartı. Şimdi ben bu şekilde sıcak havayı verirsem buna, işlemci erime sıcaklığına gelmesi gene uzun sürecek ve o arada nalları dikecek. Sen o koca anakartta nasıl yeterince ısıtabildin hayret. Herhalde sendeki sıcak hava havyası saç kurutma makinası gibi birşey :oops:

Bendeki cihaz 601D. Orta sınıf bile sayılmaz aslında. 450 dereceye çakabiliyor.

Ekler

• image.jpg
    image.jpg
    111.4 KB · Görüntüleme: 262
Bendeki de 480 °C ye ayarlı. Hava akımı da 0 ila 200 arasında ayarlanabiliyor ben 75 de denedim şimdiye kadar.

Ben de hava akımı 0-8 arasında 4 civarında tutuyorum akışı. En yüksek ısıda (450) aynı ayarlarda gibi görünüyor. Çipi önceden ısıtıyor musun 50-60 dereceye?

Evet 90 °C ye kadar ısıttım sonra da sıcak hava ile girdim. 10 - 15 saniyede erimedi benim de tepem attı ısıtmaya devam ettim. 2 dakika sonra falan çıktı. Lehim damlası ile reball yapıp tekrar yerine lehimledim. Yerine lehimlemek de 2 dakika sürdü ve şu anda hiç çalışmıyor :mad:

Ya benim sıcak hava havyasında birşey var yada birşeyi gözden kaçırıyorum.

Yeni işlemci alacağız herhalde.

Hurda kartlarda çalışmıyor muydun? :oops: Entegrenin merkezini çok ısıtmadıysan sorun çıkmaz. Bence lehimleme aşamanda sorun oluşmuştur. Zaten kalıp siparişi vermiştin, bence hiç uğraşmadan onun gelmesini bekle sonra tekrar dene ya da bga cihazı olan birinden destek al.

Bu işlemci kesin gitmiştir. Hiçbir işlemci 4 dakika lehimleme ısısına dayanamaz. Yeni işlemci alırım sorun değil de, sorun nerede hala göremiyorum ...

Bak ben de az önce böyle bir işlemci söktüm. Sökmem 1 dakikadan kısa sürdü. Sırf bu konu üzerine denemek için işime yaramayan bir karttan söktüm.

Ekler

• 4A3DF2F4-2068-4532-9788-375D5885111D.jpeg
    4A3DF2F4-2068-4532-9788-375D5885111D.jpeg
    187.6 KB · Görüntüleme: 268
  • 32D5422E-0D88-4E49-8AFE-8EB02DFF998A.jpeg
    32D5422E-0D88-4E49-8AFE-8EB02DFF998A.jpeg
    315.8 KB · Görüntüleme: 282
1 dakika da çok uzun. 20 saniyeden önce çıkması lazım bunların. Bir de kart üzerinde ground, power plane olması da ısıyı uzaklaştırıyor.

İki ihtimal var: Ya board ısıyı çok hızlı bir şekilde uzaklaştırıyor, yada sıcak hava yeterince ısı veremiyor. Ben ikincisini daha çok mantıklı buluyorum.

Bir dakikadan kastım toplam süre, sıcak havayı olduğu gibi vermiyorum önce sökeceğim entegreyi ısıtıyorum sonra da sökme işlemine geçiyorum. Bana da sıcak hava cihazından sorun var gibi geliyor. Üfleme ayarını 110-120 civarında yapıp başka bir kartta deneme şansın var mı?

Bir dakikadan kastım toplam süre, sıcak havayı olduğu gibi vermiyorum önce sökeceğim entegreyi ısıtıyorum sonra da sökme işlemine geçiyorum. Bana da sıcak hava cihazından sorun var gibi geliyor. Üfleme ayarını 110-120 civarında yapıp başka bir kartta deneme şansın var mı?

Havayı fazla açınca civardaki küçük komponentler uçuyor. Çipi de uçurur herhalde o akış hızında.

Senin yaptığın gibi tek lehim topu ile reball yaptım cihaz çalışmadı. Sonra krem lehim ile yaptım olaa;) çalıştı. Ben o videodaki bga Makinesi çalışırken yanında bulundum. İşlem 5 dakika civarında belki biraz da fazla sürüyor. İşlemcin lehimi eritecek ısıya erişemezken nasıl bozulacak? O esnada ısıyı ölçüyor muydun? Top dizme işleminde hata olabilir gibi

Ekler

• 8E560C34-5AB5-4419-9834-21B74EF959B5.jpeg
    8E560C34-5AB5-4419-9834-21B74EF959B5.jpeg
    189 KB · Görüntüleme: 279
  • 0C4702AA-9E91-4C9E-AB56-E0FE39565587.jpeg
    0C4702AA-9E91-4C9E-AB56-E0FE39565587.jpeg
    145.8 KB · Görüntüleme: 282
Havayı fazla açınca civardaki küçük komponentler uçuyor. Çipi de uçurur herhalde o akış hızında.
Bendeki ayara daha dikkatli baktım tam ortası 4, bendeki 4,5 de duruyor o nedenle 110-120 civarı dedim. Benim üfleme ayarı ve hiç bir şey uçuşmuyor.

Senin yaptığın gibi tek lehim topu ile reball yaptım cihaz çalışmadı. Sonra krem lehim ile yaptım olaa;) çalıştı. Ben o videodaki bga Makinesi çalışırken yanında bulundum. İşlem 5 dakika civarında belki biraz da fazla sürüyor. İşlemcin lehimi eritecek ısıya erişemezken nasıl bozulacak? O esnada ısıyı ölçüyor muydun? Top dizme işleminde hata olabilir gibi

Sende stencil falan herşey var! Keşke sana gönderseydim kartı :D Evet sadece lehim damlası gezdirerek yeterince lehim olmuyor padlerde. Ama krem lehim olunca yeterince lehim gelmiştir.

BGA rework makinaları ısıyı kontrollü bir şekilde artırıyor ve direkt olarak çipin dibinde, PCB ye yakın yerde ölçüyor. O yüzden sıcaklık hiçbir zaman sınırı aşmıyor.

Ama benim cihaz 480 °C ayarlı, ve ucunu da ölçtüm, ayarladığiım hava akışında 400'ün üzerinde bir ısı var. Çipin üstü ısınıyor, ama padleri yeterince ısınmıyor ki çip sökülmüyor. Yani çipi ben iyice kavurdum ama padler hala lehim ergime noktasına ulaşmadı.

Bendeki ayara daha dikkatli baktım tam ortası 4, bendeki 4,5 de duruyor o nedenle 110-120 civarı dedim. Benim üfleme ayarı ve hiç bir şey uçuşmuyor.

Geri lehimlerken 100 de lehimledim, çipi yerinden itip duruyordu. Sonunda 80'e falan indim ve çip olduğu yerde durdu. Havayı iyi veriyor ama ısıda sorun var, anlamadım gitti :rolleyes:

Neyse bakalım yeni işlemciler gelsin tekrar bir el atacağım buna, olmazsa da camdan aşağı atacağım :mad:

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back