Rodhe Schwarz FSC3 Spectrum Analyzer 9khz-3ghz

umk

Aktif Üye
Çalışıyorsa fiyat çok güzel. İhtiyacım ve param olmadığı için gerek yok :sisi1:

İlan sahibine ve diğer ilanlarına baktım, SA orada çok garip kalmış :)

Başka bir ilginçlik de, daha dün bir spektrum analizörü aldım. Bugün bunu gördüm. Gerçi fikrim değişmezdi.
Siglent SSA3021X Plus aldım. Henüz kurcalama fırsatım olmadı. Kriterlerimi yazayım yeri gelmişken.

Bu cihaz için fiyat konusnuda haklısınız. Aynı ürün için satıcıları karşılaştırınca çok uygun görünüyor ama :

1- R&S çok iyi bir üretici ama bu model biraz eski. 14 yıl önce üretilmeye başlanmış. Bunda Tracking Generator yok.

2- Siglent, Rigol gibi firmaların da yeni nesil spektrum analizörleri var. Web arayüzü, TG, büyük dokunmatik ekran gibi birçok ek özellikle geliyorlar. Fiyatları çok daha uygun. Gerçek hayat performansını karşılaştıracak kadar tecrübeli değilim ama kağıt üzerinde performans verisi olarak da çok daha iyi duruyorlar.

3- Bu kadar eski ve analog devrelerin önemli olduğu cihazlarda elektronik komponentler ömrünü tamamlamaya yüz tutmuş olabiliyor.

4- Ölçüme güvenmek ayrı bir konu. Bu cihazı fişe takınca ölçümüne güvenebilmek için güvendiğiniz bir cihazla önce karşılaştırmak gerekiyor. Dolaysıyla kalibrasyon ve güvenilirlik ayrı bir sorun.

5- Aldığım model özelinde VNA özelliğini ekleyerek bir 0-3.2 GHz bir SA+VNA'ya dönüştürmek mümkün. Bu da çok cazip geldi.

Detayları inceleyince bir konu olarak paylaşırım.

Güzel bir cihazmış, ama tracking generator olmaması önemli bir eksiklik bence.

Ben spektrim analizörü nasıl değerlendirilri bilimiyorum. Siglent'in aşağıdaki modeli ile ne gibi bir farkı var? Fiyat olarak çok daha hesaplı ve ucuzunu alıp hack ile en üst yazılım optisiyonlarına erişmek mümkün.

Ben spektrim analizörü nasıl değerlendirilri bilimiyorum. Siglent'in aşağıdaki modeli ile ne gibi bir farkı var? Fiyat olarak çok daha hesaplı ve ucuzunu alıp hack ile en üst yazılım optisiyonlarına erişmek mümkün.

Hack olayında üst yazılım ile opsiyonlara erişmek mümkün demişsiniz. Cihaz da herhangi bir brick olayı olmuyor mu?

Hack olayında üst yazılım ile opsiyonlara erişmek mümkün demişsiniz. Cihaz da herhangi bir brick olayı olmuyor mu?
Benim kullandığım Siglent cihazların hiçbirinde sorun yaşamadım.

Zaten şöyle bir durum var. Benim osiloskop resmi yükseltmeleri de içeriyor.

Resmi yükseltmeleri aktive etmek için bir web sitesine girip, seri no ve opsion numarasına göre başka bir kod alıyorsun. Aldığın kodu ya da lisans dosyasını cihaza yüklüyorsun.

Hack yaptığında da Python script bir kod üretiyor ve bunu cihaza yüklüyorsun.

Yani pratikte her iki yöntemde de bir kodu cihaza girip aktive ediyorsun. Bu işlemin sorunlu olması resmi yükseltmenin de sorunlu olması gibi düşünülebilir.

Bu cihaz, EMI testine gitmeden önce parazit yayınımın yeterince az olduğunu teyit etmek için kullanılabilir. Ama bunun için de EMI prob ve anten setini almak gerekir. R&S alırsan bunları bu cihazdan daha fazla tutar. Farklı marka EMI seti alırsan da kalibre etme sorunu var ...

Bence uygun bir Siglent almak daha mantıklı. Bende Siglent SSA3032X var. Daha hackleme falan bilinmiyorken uygun bir indirimle Türkiye'deki bir firmadan almıştım ve sonradan hackleme çıkınca diğer opsiyonları aktive ettim.

Resmi yükseltmeleri aktive etmek için bir web sitesine girip, seri no ve opsion numarasına göre başka bir kod alıyorsun. Aldığın kodu ya da lisans dosyasını cihaza yüklüyorsun.

Yani pratikte her iki yöntemde de bir kodu cihaza girip aktive ediyorsun. Bu işlemin sorunlu olması resmi yükseltmenin de sorunlu olması gibi düşünülebilir.
Anladım teşekkürler :)

Başka bir ilginçlik de, daha dün bir spektrum analizörü aldım. Bugün bunu gördüm. Gerçi fikrim değişmezdi.
Siglent SSA3021X Plus aldım. Henüz kurcalama fırsatım olmadı. Kriterlerimi yazayım yeri gelmişken.

Bu cihaz için fiyat konusnuda haklısınız. Aynı ürün için satıcıları karşılaştırınca çok uygun görünüyor ama :

1- R&S çok iyi bir üretici ama bu model biraz eski. 14 yıl önce üretilmeye başlanmış. Bunda Tracking Generator yok.

2- Siglent, Rigol gibi firmaların da yeni nesil spektrum analizörleri var. Web arayüzü, TG, büyük dokunmatik ekran gibi birçok ek özellikle geliyorlar. Fiyatları çok daha uygun. Gerçek hayat performansını karşılaştıracak kadar tecrübeli değilim ama kağıt üzerinde performans verisi olarak da çok daha iyi duruyorlar.

3- Bu kadar eski ve analog devrelerin önemli olduğu cihazlarda elektronik komponentler ömrünü tamamlamaya yüz tutmuş olabiliyor.

4- Ölçüme güvenmek ayrı bir konu. Bu cihazı fişe takınca ölçümüne güvenebilmek için güvendiğiniz bir cihazla önce karşılaştırmak gerekiyor. Dolaysıyla kalibrasyon ve güvenilirlik ayrı bir sorun.

5- Aldığım model özelinde VNA özelliğini ekleyerek bir 0-3.2 GHz bir SA+VNA'ya dönüştürmek mümkün. Bu da çok cazip geldi.

@ozkarah, Söylediklerinize aynen katılıyorum.
SSA3021X nızı güle güle kullanın. Madem konusu açıldı, aynı cihazın plus olmayan modeli bende de var. Bir kaç sene önce TDS den çok iyi bir indirimle almıştım. Bir kenarda duruyordu. Sanırım bu modeller 3.2 Ghz ye yükseltilebiliyor. Hiç uğraşmadım. VNA özelliğine yükseltme olayını duymamıştım. Belki sadece plus modeli içindir. Eğer inceleme ve yükseltme adımlarını adım adım anlatır/paylaşırsanız süper olur. Bu arada, biliyorsunuz bu cihazlar DC bileşenli sinyal girişine hassaslar. Her ne kadar speclerinde Max. 50 V DC gösterse de ben bir "DC Blocker" edinmiştim. Tavsiye ederim.

1717007675306.png

1717007715871.png

SSA3021X nızı güle güle kullanın. Madem konusu açıldı, aynı cihazın plus olmayan modeli bende de var. Bir kaç sene önce TDS den çok iyi bir indirimle almıştım. Bir kenarda duruyordu. Sanırım bu modeller 3.2 Ghz ye yükseltilebiliyor. Hiç uğraşmadım. VNA özelliğine yükseltme olayını duymamıştım. Belki sadece plus modeli içindir. Eğer inceleme ve yükseltme adımlarını adım adım anlatır/paylaşırsanız süper olur. Bu arada, biliyorsunuz bu cihazlar DC bileşenli sinyal girişine hassaslar. Her ne kadar speclerinde Max. 50 V DC gösterse de ben bir "DC Blocker" edinmiştim. Tavsiye ederim.

34134 eklentisine bak
34135 eklentisine bak

Güle güle kullanın, Aslında düz olan model ve Plus model'de Network Analizör gibi kullanılmaktadır(tam bir VNA olmasada). RB3X20 model harici bir directional coupler edinerek VSWR, Return loss, Reflct coefficient ölçümlerini yapabiliyorsunuz. Aslında bu modelin yerine hem VNA hem spektrum analizör olarak kullanılabilen SVA1000X serisi düşünülebilir ( https://int.siglent.com/products-overview/sva1000x/ )

Ürettiğiniz kod, FW update yaptığınızda hala çalışıyor mu? Yoksa FW update ettiğinizde yeni bir kod mu oluşturmanız gerekiyor ?

bunun portatifinden kullanıyorum (FSH323) eski olmasına rağmen harika özelliklkleri var.

ancak trackingsiz olması büyük dezavantaj.

genelde alacak karşılığı ellerine geçiyor. ben de bir R&S spectrum ve tektronix osiloskopu hiç alakasız bir oto elektrik ithalatçısından almıştım. bunlara borcu olan bir müşteri iflas edince borca karşılık bir sürü ofis mobilyası ve teknik cihazlar vermiş.

siglent konusuna katılıyorum. eğer radyo astronomiyle uğraşmayacaksanız bu bütçe ile siglent 3021X alıp onu hackleyerek VNA özelliklerini açmak çok daha kullanışlı olur.

bu arada satıcı tamamen sorunsuz olduğunu söyluyor ama acaba bunu test edebilecek ekipmanı ve teknik bilgisi var mı, yoksa sadece dış görünüşüne bakarak temiz olmasına mı güveniyor ?

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: umk

SSA3000X Plus serisi, SSA3000X serisinin biraz geliştirilmiş hali. Aynı osiloskop ailesindeki SDS2000X ve SDS2000X Plus gibi. SSA3000X donanım olarak aynı değil PLus serisine dönüştürülemiyor ancak aynı yazılımı kullanıyorlar.

Plus olanda elektronik olarak küçük iyileştirmeler var ama daha ziyade dokunmatik ekran, web sunucusu gibi yeni nesil özellikler geliyor. Her iki model de SVA1032'ye dönüştürülebiliyor.

SA konusunda ben de çok bilgili değilim. 2 tane el tipi analizörüm var ama bununla karşılaştırılmayacak cihazlar. Bu cihaz sayesinde detaylı öğrenmeyi hedefliyorum.

İçerisinde entegre bir DC Blocker var diye bir yerde okumuştum. Ancak, haklısınız risk almaya gerek yok. Teşekkürler, tavsiyenize uyacağım.

Henüz kurcalamaya çok az vaktim oldu vaktim olmadı. SA ve VNA ile ilgili bir konu açmayı planlıyorum.

Ancak bilen arkadaşlar için hemen bir soru sorayım. Siglent SDG2042X ile 1-120MHz -10dB (50 Ohm) bir sweep sinyali üretiyorum. SA ile Hold Max modunda 0-150MHz aralığını taratınca, oluşan yatay çizgi seçtiğim RBW değerine göre farklı seviyede oluyor. Uygun RBW seçmezsem -10dB'in çok altında bir ölçüm yapıyor. Doğru RBW değerine nasıl karar vermem gerekiyor, aydınlatabilir misiniz?

SSA3000X Plus serisi, SSA3000X serisinin biraz geliştirilmiş hali. Aynı osiloskop ailesindeki SDS2000X ve SDS2000X Plus gibi. SSA3000X donanım olarak aynı değil PLus serisine dönüştürülemiyor ancak aynı yazılımı kullanıyorlar.

Plus olanda elektronik olarak küçük iyileştirmeler var ama daha ziyade dokunmatik ekran, web sunucusu gibi yeni nesil özellikler geliyor. Her iki model de SVA1032'ye dönüştürülebiliyor.

SA konusunda ben de çok bilgili değilim. 2 tane el tipi analizörüm var ama bununla karşılaştırılmayacak cihazlar. Bu cihaz sayesinde detaylı öğrenmeyi hedefliyorum.

İçerisinde entegre bir DC Blocker var diye bir yerde okumuştum. Ancak, haklısınız risk almaya gerek yok. Teşekkürler, tavsiyenize uyacağım.

Henüz kurcalamaya çok az vaktim oldu vaktim olmadı. SA ve VNA ile ilgili bir konu açmayı planlıyorum.

Ancak bilen arkadaşlar için hemen bir soru sorayım. Siglent SDG2042X ile 1-120MHz -10dB (50 Ohm) bir sweep sinyali üretiyorum. SA ile Hold Max modunda 0-150MHz aralığını taratınca, oluşan yatay çizgi seçtiğim RBW değerine göre farklı seviyede oluyor. Uygun RBW seçmezsem -10dB'in çok altında bir ölçüm yapıyor. Doğru RBW değerine nasıl karar vermem gerekiyor, aydınlatabilir misiniz?
RBW ayarı spektrum analizör içindeki alıcının ara frekans (IF) katındaki çok dar bantlı bir filtrenin genişliğini değiştirmenize yarıyor. Bu da her spektrum analizör (SA) her bir sweep adımında ne kadarlık genişlikte bir kanalın gücünü ölçmenizi seçmenize yarıyor. Amaç Sin.Gen. ile sweep yaptırıp sonrasında SA ile bunu ölçmek ve daha sonra da araya taktığınız filtre, amfi vb şeyleri vektör network analizör (VNA) gibi frekansa bağlı kazanç eğrisi çıkarmaksa bence RBW yi düşük yani dar tutmanız lazım. Çok aşırı dar tutmaya da gerek yok bu sefer çok yavaş sweep yapar ekran yenileme süreniz çok düşer. Zaten bant genişliğine de ihtiyacınız yok çünkğ sizin amacınız her serefinde Sig.Gen ile tek tonda bir frekans üretip tek tondaki güç seviyesini SA üzerinden okumak. Dar bir RBW ile sweep yaptığınızda örneğin bir filtre ölçüyorsanız onun karakterini çok iyi gözlemleyebilirken, geniş yani yüksek değerde RBW sanki daha yumuşak şekilli keskin olmayan bir filtreniz varmış gibi gösterir. Bir de RBW çok düşürüp yavaşlatırsanız ekstra bir sorun oluşuyor, SA kendi içinde sweep yapıyor, siz de bir yandan Sig.Gen. ile sweep yapıyorsunuz ikisi sürekli aynı frekansı üretip dinlemdiği için Max Hold modunda kesik kesik ölçğm alıp 5.-6. sweep turunda mesela eğriyi anca çıkarabilirsiniz. Ben henüz ihtiyacım olmadı açıkçası bu işlerde %90 VNA kullanıyoruz çükü ama senkron etmek için sanırım bir yöntem var. Triger portlarını birbirine bağlayarak cihazları senkron edebilirsiniz diye biliyorum ya da aynı 10MHz sinyal referansını iki cihaza da bölüp bağlamak bir çözüm olabilir. Zaten Sig.Gen ile SA senkron çalıştırdığınızda Tracking genaratör eklemiş gibi oluyorsunuz SA cihazınıza. Son olarak da yine mesela bir filtreyi test edecek olun kendi yaptığınız setupı kurun, yine herfrekansta -10 dBm görmeyin ama max hold ile kaydedin. Her cihazda var mı bilmiyorum ama Normalized diye bir ayar var. Ona bastığınızda o ölçümünüzü hafızaya referans olarak alıyor. Sonra araya filtre takıp ölçtüğünüzde gerçekten filtrenin eğrisini görebiliyorsunuz.
Umarım yazdıklarım bir miktar yardımcı olur.​

teorik olarak sinyal jeneratörünün ürettiği sinyalin tüm enerjisi bir noktada toplanmış yani çok dar bandlı olmalı, ancak faz gürültüsü nedeniyle pratikte bu mümkün değil fakat etkisi küçümsenebilir.

realtime olmayan spektrumlarda band genişliğini çok düşürünce alet aşırı yavaşlıyor, sinyal jeneratörü ile senkron-tracking modunda değilse hold max modunda bile olsa tarama geçişleri esnasında spectrumun merkez frekansı ile jeneratörünkü tutmayacaktır. hatta sweep frekansları sabit olduğu için aliasing sebebiyle bazı bölgelerde hiç sinyal yokmuş ya da sinyalin genliği düşüp artıyormuş gibi de görünebilir.

Forum istatistikleri

Konular
6,148
Üyeler
2,555
Son üye
tmek

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back