Rui Deng yeni ürünleri

Gürültü düzeyi yüksek smps güç kaynağı ile çalışmak zorlayıcı olsa da kartları bununla denemek iyi oluyor. Tasarımın kalitesini arttırmak zorunda kalıyorsunuz.

Zaten nihai devrede hemen SMPS sonrasında etkin filtreleme yapmak mümkün. Ama SMPS'in kendi çıkışına çok fazla filtreleme kondansatörü koyamıyorsun, çünkü öyle yapınca transient cevabını kötü etkileniyor.

@taydin
Rigol ün DPS8005 ile karşılaştırınca ne kadar kötü?
Sanırım onunkide 150 mVpp idi

Bu da RD den gelen cevap

RIPPLE.png

@taydin
Rigol ün DPS8005 ile karşılaştırınca ne kadar kötü?
Sanırım onunkide 150 mVpp idi

Rigol'ün değil DPS8005. Sanırım aynı üretici yapıyor onu da. Ve gene tabi datasheet bulamıyorum :D

Bu arada Dave RD 6006 olan ürünün incelemesini yapmıştı:

Bu incelemede gürültü ölçümünü yanlış yapmıştı (500 mVpp bulmuştu). Sonra başka bir videoda doğru ölçüm ile 200 mVpp bulmuştu

Ama senin datasheet'te RD 6006 için 100 mVpp typical ripple diyor. Yani hangi akımda ölçüldüğünü belirtmiyor. Demekki 6 A değil ki daha düşük bir ripple çıkıyor. 6 A de belki de Dave'in ölçtüğü gibi 200 mVpp çıkacak ve ürün kötü görünecek.

Sonra 12 A lik güç kaynağının ripple'ını 6 A de ölçüyorlar ve onu da eksik yazıyorlar (kendi videolarında 300 mVpp gibi görünüyor datasheet'te 250 mVpp demişler)

Böyle olunca bunların ne dediğine, datasheet'e falan bakmanın pek anlamı da yok. Alacaksın, işini görüyorsa tamamdır :D Bu kadar popüler olduğuna göre herkes alıyor, işlerini de görüyor demektir.

Sanırım görüldüğü gibi 9000 TL lik güç kaynağı ile ripple değerleri arasında uçurum yok hatta RD nin aynı güç gruptaki güç kaynağının ripple değeri biraz daha iyi gibi.Pahalı cihazda kullanılan plastik ABS değildir daha kalitelisidir, .kondansatörlerin ESR si çok düşüktür vs.vs bunlar ayrı konu.

Ama adamın sertifikaları var heryerede malını satıyor zaten o sertifikaları alamasa hiçbiryere birşey satamaz.
Bize satmasını geç , adam Amerikaya' da satıyor.
Vesselam

Sanırım görüldüğü gibi 9000 TL lik güç kaynağı ile ripple değerleri arasında uçurum yok hatta RD nin aynı güç gruptaki güç kaynağının ripple değeri biraz daha iyi gibi.Pahalı cihazda kullanılan plastik ABS değildir daha kalitelisidir, .kondansatörlerin ESR si çok düşüktür vs.vs bunlar ayrı konu.

Ama adamın sertifikaları var heryerede malını satıyor zaten o sertifikaları alamasa hiçbiryere birşey satamaz.
Bize satmasını geç , adam Amerikaya' da satıyor.
Vesselam

9000 TL lik güç kaynağı hangisi bilmiyorum. Ama Rigol'ün DP832A sı ile kıyaslayınca aradaki fark gece ile gündüz gibi. Doğruluk çözünürlük ripple gibi parametrelerde DP832A bundan EN AZ 100 kat daha iyi.

Daha önce eklediğim linkte ki en alt satırda güç kaynağının 32 sayfalık ingilizce dökümanı var
RIGOL ün modelini karıştırdım demek istediğim senin kullandığın 5 amperlik güç kaynağı onun ripple değeri

https://drive.google.com/drive/folders/1LNymuq8olL32XDJXZFeQow7xtbuP6bMI

5 A lik bende Korad KA 3005P ve UNI-T UTP 3315 TFL var.

KA 3005P için RMS ripple verilmiş sadece o da 2 mVrms. PP değeri de hadi 10 mVpp olsun. RD 6006 için bu da 220 mVpp. Yani KA3005P 20 kat daha iyi.

UTP 3315 TLF için de RMS ripple verilmiş ve 1 mVrms. PP değeri de hadi gene 10 mVpp olsun. Gene 20 kat daha iyi.

Neyse @taydın
aklıma şu video geldi

Yav ben herkes gitsin Rhode & Schwarz veya Keysight Rigol alsın demiyorum :D

Herkes ne aldığını bilsin. İhtiyaçlarını bilsin, aldığı cihazın da limitasyonlarını bilsin. Birçok uygulama için sadece trafo doğrultucuda yeter de artar bile ;)

Bu arada bir fırsatını bulursam KA 3005 ve UTP 3315 in incelemesini yapacağım. Gürültüyü de bilimsel bir şekilde tam olarak ölçebilmek için bir diferansiyel prob yapabilirim.

@taydin benimde sabahtan beri sorduğum soru şu" Bu değerdeki rippil ne gibi soruna sebep olur"
Yoksa ister R&S alsın ister RD banane ikisine de ortak değilim

@taydin benimde sabahtan beri sorduğum soru şu" Bu değerdeki rippil ne gibi soruna sebep olur"
Yoksa ister R&S alsın ister RD banane ikisine de ortak değilim

Birçok cihaz için sorun çıkarmaz. Bir de her ticari cihazın girişinde ilave filtreleme de vardır, dolayısıyla o ripple değeri daha da azaltılmış olur.

Ancak çok düşük gürültü gerektiren devrelerde bu bir sorun olarak karşına çıkar. Veya benim bizzat tecrübe ettim, üst seviye ADC ve DAC devrelerinde ripple, dijital audio saat sinyalinde jitter'a (saat sıfır geçişlerinde değişkenlik) sebep oluyor ve bu da ya ölçülebilir (veya duyulabilir) bir kalite kaybına sebep oluyor.

Bu konuşmalardan şunu özetliyorum; Evdeki atölyede bilgisayardan, telefondan ya da tabletten kontrol edilebilen, yüksek voltaj ve ihtiyaç duyacağım akımların üstündeki değerlerle başa çıkabilen, çok güzel bir cihazı gümrük dahil 500 TL gibi bir fiyata alabiliyorum.

RD6012W ile Arduino uno (zaten girişte regülatör olduğundan) çalışırken sorun yaşamayabilirim ama mikro işlemciyi tek başına kullanmak istediğimde besleme filtrelerine, bypass kondansatörüne filan dikkat etmek gerekir.

Neticede zaten bende (aşağıdaki resimde görülen) 15V 2A lineer bir güç kaynağı var. Ben zaman zaman gereken daha yüksek voltajlar bazen de 2A'den fazla akım için bakındığım için bunu rahatlıkla alabilirim. Dikkatimi güç kaynağı ile paylaşmadan, tasarladığım devreye odaklayacağım ve benzer özellikleri sunan bir güç kaynağı için en az 15-20 katı para vermem gerekiyor.

Bu durum birazda ses kalitesinde son %1'lik dilime benziyor. O bölgeye girildiğinde fiyatlar lineer artmıyor, haliyle bir mantıktan ziyade durum tercihlere kalıyor...

Bu arada cihazın datasheet'ini 3. gönderide vermiştim. Sorup/araştırıp edindiğinizi bilgilerin pek çoğu orada yazıyor.

Son bir not benim güç kaynağının resimlerini ararken detaylı bir incelemesini buldum, o da efsanedir mesela AC kablosu topraklı olmamasına ve altta plastik pabuçlar olmasına rağmen cihazın üzerinde (ortadaki sarı) toprak bağlantısı var :D : https://www.digikey.com/eewiki/pages/viewpage.action?pageId=90243471

1591017231616.png

1591017320212.png

Son düzenleme:
Koca hangar gibi kutunun ortasında minik bir trafo :D Ama speclerine göre boyut uygun. Herhalde aynı kutuyu başka voltaj ve akım modelleri için de kullanıyorlar.

Bu arada gümrük hesabını yapan site Çin satıcının sitesi mi yoksa türk gümrüğünün sitesi mi?

Eve geldim tam sipariş verecekken dün gümrük hariç dün fiyatı 390 TL olan cihaz bugün 480 TL olmuş! Saçmalık, şimdilik vazgeçtim.

Hep beni mi buluyor bu işler 3D yazıcı alırken de benzer şeyler oldu, sıfırı 1750 iken alacağım dönem ikinci elini 2000'e zor buldum...

Son düzenleme:
Eve geldim tam sipariş verecekken dün gümrük hariç dün fiyatı 390 TL olan cihaz bugün 480 TL olmuş! Saçmalık, şimdilik vazgeçtim.

Hep beni mi buluyor bu işler 3D yazıcı alırken de benzer şeyler oldu, sıfırı 1750 iken alacağım dönem ikinci elini 2000'e zor buldum...

Belki de buraya konuyu açınca herkes google'da buldu ve cihaza özendi, talep patlaması yaşandı :D

( Hmm evet, biraz fazla uçtum galiba ... )

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back