Rui Deng yeni ürünleri

Şimdi siteleri üzerinden eposta gönderdim. Sadece satışa dair eposta adreslerini paylaşmışlar, umarım destek konusuyla da ilgilidirler. Bakalım nasıl bir dönüş olacak/olacak mı?

Bence o ölçüler için güç normal.
Bende 250 VA lık toroid trafo var, ölçüleri 120x60 mm

Ölçülerini tam bilemesek de böyle seçenekler de var. Bu da 1000W çıkış veriyor. Hemen kabullenmek istemiyorum. :D Sanıyorum bunu test etmeden öğrenmenin bir yolu olmayacak gibi ama bendeki şartlarda bunu test etmem mümkün değil. Trafocuya götürsem tanıdık olmadıkça başkasının malı diye yüzüme bakmaz...

1591050114150.png

Pardon 1000W olanın ölçüleri de varmış. Şimdi şimdi ikna olmaya başladım. :katil2:

1591050436535.png

Şimdi siteleri üzerinden eposta gönderdim. Sadece satışa dair eposta adreslerini paylaşmışlar, umarım destek konusuyla da ilgilidirler. Bakalım nasıl bir dönüş olacak/olacak mı?

Ölçülerini tam bilemesek de böyle seçenekler de var. Bu da 1000W çıkış veriyor. Hemen kabullenmek istemiyorum. :D Sanıyorum bunu test etmeden öğrenmenin bir yolu olmayacak gibi ama bendeki şartlarda bunu test etmem mümkün değil. Trafocuya götürsem tanıdık olmadıkça başkasının malı diye yüzüme bakmaz...

3992 eklentisine bak

İstersen elindeki trafolardan bir tanesini gönder bana. Ben onu itinayla yüklerim ve sınırlarını da ortaya çıkarırız.

Göndermez miyim, test de edebilirsen muhteşem olur. Yanımda sadece 1 tane var, depoya gittiğimde ya da giden biri olduğunda kargo ile sana ulaştırayım.

Bu montaj şeklinde trafoların birbirini yük olarak görme durumu var bence.

Sarım yönleri birbirine tam zıt olduğu durumda manyetik alanlar birbirini söndürmeye çalışacak, yanlış mıyım?
Bu durumda trafonun bir tanesini ters döndürüp montajlamak gerekecek.
Peki, doğru bağladığımızı nasıl anlayacağız?

Aynı şekilde yanyana bağlantıda cihaz şasesi üzerinde manyetik alan oluşacak veya oluşmayacak (Manyetik alanlar birbirini söndürecek).
Bu durum şasenin vınlamasına neden olur mu acaba?

dx9apnp1tu6ub4ug9-jpg.3986

Sarım yönleri birbirine tam zıt olduğu durumda manyetik alanlar birbirini söndürmeye çalışacak, yanlış mıyım?

Aynı şekilde yanyana bağlantıda cihaz şasesi üzerinde manyetik alan oluşacak veya oluşmayacak (Manyetik alanlar birbirini söndürecek).

dx9apnp1tu6ub4ug9-jpg.3986

İlginç. Nasıl bir etkileme olur iki trafo ile görmek lazım hakkaten.

Enteresan bir soru, troid trafoların oluşturduğu manyetik alanın yönünü, nasıl davrandığını filan bilmiyorum. Amatörce aşağıdaki resme göre yan yana koymaktan daha verimli gibi göründüğünü söyleyebilirim. Google görsellerde manyetik alanın yana doğru daha geniş alana yayılıyormuş gibi duruyor. Kesin sonuçlar röntgende belli olur. :D

1591052211137.png

1591052093136.png

Son düzenleme:
Benim tahminim limitli bir etkileme olur. Aynı trafonun iki teli arasındaki mesafe neredeyse 0. Ama iki ayrı trafonun telleri arasındaki mesafe santimetrelerle ifade ediliyor. Bu durumda manyetik alan oldukça zayıflamış halde olacak ve sınırlı etkisi olacak gibime geliyor.

Eğer iki trafo varsa Sercan iki tane gönderebilirsen onu da deneriz :)

Yanılmıyorsam Murat Şen'in bir videosunda manyetik kağıt gibi bir şey kullanıyordu.

Toroid trafolarda sarım şematiği kablo renklerine göre üzerinde gösterilir/gösterilmiş olması gerekir. Buna göre montaj yapmak, sargıları paralel-seri bağlamak kolay olur.

Trafo montajı ile ilgili bir döküman bulamadım şimdilik. Sadece fikir yürüttüm.
@taydin abinin dediği gibi sınırlı bir etki söz konusu olabilir.

Manyetik ekranlanma varsa trafoların birbirini etkilememesi gerek.

Hep aklıma gelmiştir, manyetik ekranlamanın trafonun kendi manyetik alanını köreltip köreltmediği.

Keşke üniversitede Elektromanyetik Alan Teorisi dersi kağıt üstünde anlatılmasaydı :)

Evet anca ekranlama ile karşılıklı etkileşim azaltılabilir. Yoksa sargı yönlerini değiştirmek bir fayda etmez, çünkü bir yönde manyetik alanlar birbirinden çıkarılıyorsa diğer yönde birbirine ekleniyor olacak.

Ekranlama olunca manyetik akı, çok daha rahat ilerleyebildiği ekranlama metalini tercih edecek ve dışarıya fazla bir manyetik alan çıkmayacak.

Toridler birbirine dik yerleştirilirse manyetik alan artık diğer trafonun tellerini dik kesmeyeceğinden etkileme çok azalmaz mı?

Toridler birbirine dik yerleştirilirse manyetik alan artık diğer trafonun tellerini dik kesmeyeceğinden etkileme çok azalmaz mı?

Bir eksende etkilemeyi azaltır gibime geliyor. Mesela X yönünde dik kesmez ama Y yönünde gene dik kesiyor olur. Ama dediğin şekilde yerleştirmek neticede etkilemeyi belki yarı yarıya azaltabilir.

Bu arada benim trafonun boyutlarını ~110x40, ağırlığını da 1,47 Kg ölçtüm, RS-Online sitesindeki benzer ölçülerdeki trafoların güçlerine baktım, @taydin 'ın gönderdiği trafo ile kıyasladık sonuçta aşağıdaki tabloda ki değerler, dolayısıyla HiFi için kullanan arkadaşın değerleri doğru gibi duruyor. Yani bu trafo toplamda 44V 3,5A ile 154W güç verebiliyor ki bu da zaten çekirdek gücü diye belirtilen 160W ile hemen hemen aynı.

3984 eklentisine bak

Şimdi bunun için 3D yazıcıda RS online da denk geldiğim, aşağıdaki gibi bir kutu yapmam gerekiyor. Böylelikle iki trafo kullansam bile kutunun ortasında bırakacağım boşluk ve araya yapacağım mesafe arttırıcı ile dikine kullandığımda mesafeyi istediğim gibi ayarlayabilirim. Mesafenin yukarıdaki alüminyum panel ile birbirine neredeyse yapışık gibi kullanıldığında sorun oluşturmadığını düşünüyorum.

Sonuçta o fotoğrafı bulduğum HiFi forumunda, HiFi keyfi için bir şeyler yapan biri, buradaki güç kaybının da hesabını yapmıştır varsayımı ile hareket edebilirim... Ben bu iyimser varsayım ile ilerleyeceğim ama tabii etki ediyor mu sorusuna da net bir cevap aramaya devam edebiliriz.

1591054397070.png

Bir eksende etkilemeyi azaltır gibime geliyor. Mesela X yönünde dik kesmez ama Y yönünde gene dik kesiyor olur. Ama dediğin şekilde yerleştirmek neticede etkilemeyi belki yarı yarıya azaltabilir.

Y yönünde dik keser ama telin bir tarafında manyetik alan eklenir diğer tarafında çıkarılır iptal olur.
Benim kafamda bu şekilde canlanıyor doğru olmayabilir.

Tesadüfen karşıma 175 TL'ye şöyle bir ilan çıktı, stokta da iki adet varmış iki tanesini seri bağlasam yaklaşık 1000 Watt güç yapıyor...

101376854_622228725045695_1139466093622984704_n.jpg
78488419_622228951712339_735161460337934336_n.jpg
101253448_622228911712343_8551191040642514944_n.jpg

Genel olarak lineer güç kaynağının sıkıntısını bir kere yaşadım. Basit bir devreyi geliştirirken lineer güç kaynağı kullandım. Kullanım yerinde smps vardı ve devre düzgün çalışmadı. Devreyi tekrar revize etmek zorunda kaldım. Temel kullanımlar için lineer güç kaynağı uygun ancak devre tasarlarken en kötü şartlara göre dizayn yapılmalı. Yada en azında benim devrelerin çalışma ortamları kötü :D

Bir ara arduino konusu geçmiş. Arduino nun MCU su 328p de sorunsuz spms ile çalışır. Burda şöyle bir laf cambazlığı var, sorunsuz çalışır sıkıntısız değil :cheeky3:

Bir ara arduino konusu geçmiş. Arduino nun MCU su 328p de sorunsuz spms ile çalışır. Burda şöyle bir laf cambazlığı var, sorunsuz çalışır sıkıntısız değil :cheeky3:
Ben de PIC ile ilgili benzer bir sorunlar yaşadım. Büyükçe bir firmanın araba filan hediye edeceği çekiliş makinelerini yaptık, pazartesi kalktık cumartesi gecesi halen iki makinenin biri sorunsuz çalışırken diğeri çalışmıyordu... Hiç uyumadan (abartı değil!) bir hafta çalıştıktan sonra biri çalışan diğeri çalışmayan iki emsal cihazdan birinde PIC, smps beslemedeki gürültüden kendini resetliyormuş... 100nF kondansatör yüzünden "fazladan" 48 saat uykusuz kalmama sebep oldu. :D

Ben de güç kaynağı için biraz pimpirikli davrandım ilk başta ama şöyle bir durum var, bende zaten 15V 2A'a kadar destek veren kibar bir lineer güç kaynağı var. Bunu sıfırdan devre yapmaktan çok notebook filan tamir etmeyi denersem o tarz cihazları beslemede kullanacağım. Onlarda aynı prensibe sahip smps adaptörle çalışıyor. Bir de söylediğin gibi benim yapacağım devrelerin de kibar olmaması gerekiyor...

Vay vay, destek için yazdığım epostaya cevabı beğenmesem de çok hızlı dönüş yaptılar.

Dear Uzun,

we are not giving the data sheets or any other information about custom specified products to third parties. In case, you have the permission
from the final customer, you can get the information.

Mit freundlichem Gruß / Best regards,

Jan Dolák
Area Sales Manager

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back