Saeyang Marathon SDE H37L1 35000 RPM Fırçalı Motor

Aslında en güzeli kurbana girer gibi forumda bir kaç kişi birleşip toptan alıp paylaşmak olur. 5'er 10'ar hatta 20'şer filan alsak hacim olur, pazarlık yaparız. Acaba almak isteyen olur mu?

Mcu çift tırnaklı olduğu için caiz olmayabilir :) Şaka bir yana ben alamam. Elimin altında yeterli miktarda var.

Benim nano yerine 328 tercih etmemin en büyük nedeni yer sıkıntısı idi. ikinci neden ise prestij...

Dip yerine icsp tercih etmeni tavsiye ederim. Çok rahat sök tak yapmıyorsun. Montaj bittikten sonra programlıyorsun. İstersen sonradan yine sökmeden güncelliyorsun. Ekte benim kullandığım bağlantıyı paylaşıyorum.

Ekler

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    573.3 KB · Görüntüleme: 201
Hangi forum abi? Anlaşılan baya bir ortak yönümüz var. Bir ara akvaryum sayısını 10 a kadar çıkartmıştım.... Şu an tamamen uzağım.

akvaryum.com (üye adı malazgirt). Şimdi girdim tekrar, 2007 de üye olmuşum :) Büyük tatlı su bitki akvaryumum vardı ve karbondiyoksit gübreleme kullanıyordum.

Konu böyle sulandırılır. :) Ayrı forumların adamıymışız. Akvaryumforum.com üye esco 2006 yılları. Bende baktım şimdi neler konuşulmuş diye...

üye adı malazgirt
5-6 ay önce benim çocuk heveslendi diye sıfır bilgi ile ufak (5 balıklı) akvaryum kurdum, o sitede malazgirt adı altında yazılar okudum diye hatırlıyorum. Akvaryum ile çok ilgilenmiyorum haliyle sıkıcı bir konu gibi geliyor bana ama balıklara eziyet olmasın diye okuduğum suyun yeşillenme sorunu ile ilgili yazıyı okurken "of ne teknik anlatmış" diye içimden geçirmedim değil. :D

Mcu çift tırnaklı olduğu için caiz olmayabilir :) Şaka bir yana ben alamam. Elimin altında yeterli miktarda var.

Benim nano yerine 328 tercih etmemin en büyük nedeni yer sıkıntısı idi. ikinci neden ise prestij...

Dip yerine icsp tercih etmeni tavsiye ederim. Çok rahat sök tak yapmıyorsun. Montaj bittikten sonra programlıyorsun. İstersen sonradan yine sökmeden güncelliyorsun. Ekte benim kullandığım bağlantıyı paylaşıyorum.
Çin alternatifi hariç, evdeki hobi amaçlı cihazlar için PCB'yi bu şekilde üretmek zor. Hobi işlerinde insan ufak bir atölyeye hektarlarca alana yayılmış fabrikada yapılan işleri sığdırmak istiyor. Diğer yandan fiyatlar çok cazip hale geldiği için bu şekilde bir dönüşüm de gerekli. 15-20 yıl öncede kalmış eski alışkanlıklarla olmuyor...

Pcb yi nasi basiyorsun?
En son geçen sene yaptım yani çok basmamakla birlikte, lazer yazıcıdan yağlı dergi kağıdına aldığı çıktıyı laminasyon makinesi ile transfer edip asit banyosuna atıyorum. 15-20 yıl öncesinde istanbul leventte bir firma vardı onlara profesyonel üretim yaptırıyordum. Benim yaptığım da fena olmuyor ama zahmetli, daha kolayı olunca çok üşengeç oluyorum...

Ben utu ile yapiyordum eskiden. Calistigim is yerinde lazer var. Lazer ile bakiri kaldirmayi denedim. Bakir kalkti ama altindaki epoxy yandi. Sonra baska bir sey geldi aklima. Karti sprey boya ile komple boyayip sonrasinda lazer ile boyayi kaldirdim. Sonuc cok iyi oldu. Deneme amacli 0.15 yol basabildim. 3d printerlariniza bir kac wattlik laser takabilirseniz. Sizde yapabilirsiniz diye dusunuyorum. Yanliz genel olarak hala zahmetli... Yontem soyle :

Ben utu ile yapiyordum eskiden. Calistigim is yerinde lazer var. Lazer ile bakiri kaldirmayi denedim. Bakir kalkti ama altindaki epoxy yandi. Sonra baska bir sey geldi aklima. Karti sprey boya ile komple boyayip sonrasinda lazer ile boyayi kaldirdim. Sonuc cok iyi oldu. Deneme amacli 0.15 yol basabildim. 3d printerlariniza bir kac wattlik laser takabilirseniz. Sizde yapabilirsiniz diye dusunuyorum. Yanliz genel olarak hala zahmetli... Yontem soyle :
Bu yöntem de çok güzelmiş. Bunun için 3D yazıcıyı kullanmaktansa 2 eksenli ayrı bir tezgah ya da lazer uçlu yazıcılardan olabilir. Diğer türlü yüksek ihtimalle başka sorunlar çıkar. Aslında şöyle bi bakındım da 1500 TL'ye 4000mW lazer tezgahlar varmış.

Lazerle yapan bir de GreatScott diye bir youtuber var. Onun dediğine göre lazerin güçlü olması değil önemli olan. İyi odaklanabilmesi önemli. O bu iş için 400 mW lazer kullanmıştı ve iyi sonuç almıştı.

Ben aslında 3d yazıcı kafasına 0.2 mm edding kalem takıp yolları boyama ile yapma düşüncesindeyim :) Ekstruder kafasını çıkarıp oradaki step motoru, kalemi aşağı yukarı hareket ettirmek için kullanacağım.

GreatScott'ı takip ediyorum da galiba o videoyu ıskalamışım. O zaman evdeki malzemelerle de yapılabilir mi DVD yazıcıdan filan.

Ekstruder çıkartıp tekrar taktığında kalibrasyon sorunları filan bir çizim yapmak sök tak çok emek ister.

GreatScott'ı takip ediyorum da galiba o videoyu ıskalamışım. O zaman evdeki malzemelerle de yapılabilir mi DVD yazıcıdan filan.

DVD lerdeki lazerin gücünü bilmiyorum ...

Ekstruder çıkartıp tekrar taktığında kalibrasyon sorunları filan bir çizim yapmak sök tak çok emek ister.

Eğer Z sıfırlama probu varsa kalibrasyon gerekir, çünkü nozul ile probun Z offsetini ayarlaman gerekiyor. Ama bu prob yoksa her zamanki tabla ayarını (hani kağıt ile yapılan) yapman yeterli olur gibime geliyor.

Dvd writer ledini disarida kullanmisligim var. Gucu cok yuksek degil 250 miliwatt ile 400 miliwatt arasinda bir sey. Yakicilik gucu var. Iyi odaklama yapilmasi lazim ayrica iyide sogutulmasi lazim. Yoksa hemen arizalaniyor. Sabit akim guc kaynagi ile surulmesi lazim.

Yakiciligi var ama cok dusuk. Mesela bir kibriti 4 sn gibi bir surede yakıyor. Bu tur bir ledle cnc de islem yapmak cok uzun zaman alacaktir. Lazer cnc icin en az 5 watt gibi bir guc olmali.

Odaklama isini dusunemisim. Odaklama buyuk sikinti. Dvd nin laseri yeterli olmaz sanirim. En az birkac w olmali. Birde odaklanan isin capi cok kucuk olmali. Odak kuculdukce birim alana dusen laser yogunlugu artacagi icin laserin etkisi buyuk olur. İkinci avataj ise kaba dusunelim 1mm odak capi var diyelim. Entegrenin bacaklarinin arasi zaten 1mm daha az. Uygun is yapilamaz. En az 1mm boya kaldirilir. Bu is icin lens gerekli. Yada temin edilecek lazer modul ona gore secilmeli. Ne kadar kucuk odak o kadad iyi sonuc. Benim kullandigim endustriyel urun odak capi 30 um.

Yanliz bu is basarilirsa sonuclar gercekten iyi oluyor. Onceden prototipte cift tarafli baskidan hep kacardim. Simdi rahatca basiyorum.

Bir ara gaza gelip delik icide kaplarim ben dedim ancak olacak is degil... Prototip asmasinda butun delik iclerine tel lehimliyorum. İste o is beni kahrediyor...

Ama işte lazer gücü arttıkça ışın çapı da büyük oluyor. Mükemmek odaklansa da etkilediği nokta büyük oluyor. O yüzden GreatScott güçlü olan lazerle sonuç alamadı ve sonunda 400 mW lazerle başarılı oldu.

Ama işte lazer gücü arttıkça ışın çapı da büyük oluyor.

Bu genel bir kural değil. Aksine lens kullanımı ile elde edilen odak çapında ters ilişki vardır. Odaklanmamış laser ışını çapı arttıkça odaklanmış ışın çapı küçülür. Ancak piyasadaki ürünler böyle bir algı oluşturmuş olabilir. Ancak odak çapı (spot size) küçüldükçe odak mesafesi (Focal Length) de azalır...

Öylesine bir baktım ve şu ürünü gördüm:

https://lasertack.com/en/6w-445nm-engraving-and-cutting-laser-2

Pahalı ama fiyata takılmayın önemli olan odak çapını belitrmiş. 50um ye odaklanıyor bu gayet iyi bir değer.

Bu genel bir kural değil. Aksine lens kullanımı ile elde edilen odak çapında ters ilişki vardır. Odaklanmamış laser ışını çapı arttıkça odaklanmış ışın çapı küçülür. Ancak piyasadaki ürünler böyle bir algı oluşturmuş olabilir. Ancak odak çapı (spot size) küçüldükçe odak mesafesi (Focal Length) de azalır...

Öylesine bir baktım ve şu ürünü gördüm:

https://lasertack.com/en/6w-445nm-engraving-and-cutting-laser-2

Pahalı ama fiyata takılmayın önemli olan odak çapını belitrmiş. 50um ye odaklanıyor bu gayet iyi bir değer.

Bu iyiymiş. Eğer 150 µm veya daha azı ise bununla oldukça yoğun PCB'ler yapılabilir.

Bir de şunu gördüm youtube'da: Adam 15 W lık lazer alıyor Çin'den. 15 W ile çalıştırıyor. Bir süre çok iyi verim alıyor ama ondan diyot eskiyor ve artık 10 W bile veremiyor. Belki de bu kaliteli olanlar üzerinde yazan güç neyse gece gündüz veriyordur.