Mutlu yıllar, 2024 projeleri

Sercan

--
Öncelikle yeni yılın size ve milletimize sağlıkla, mutluluk ve başarı getirmesini en içten dileklerimle dilerim.

Benim yılbaşı kutlama anlayışım, her açıdan muhasebe yapmayı içerir. Hobilerim çerçevesinde 2023 yılının muhasebesini yaptığımda, proje açısından boş bir yıl geçirdiğimi görüyorum.

Elbette işlerin yoğunluğu da etkili oldu, ancak bir hobici olarak birkaç tamir dışında (birkaç başarısız tamir örneği ile birlikte) başka bir faaliyetim olmadı. Bu durum beni rahatsız etse de, işimde güzel projeler gerçekleştirmek bu rahatsızlığımı biraz olsun giderdi.

Eğer başarabilirsem, 2024 için biraz daha denge kurmam gerektiğini düşünüyorum. Bütün bir yıla yayacak şekilde, iş hayatında olduğu gibi projelerim için bir takvim çıkarıp bunu göz önünde bir yere asmak istiyorum.

Aklınızdaki projeleri paylaşmak isterseniz, 2024 yılı planımda bana yada belki başkalarına katkı sağlar. Bu konu altında beyın fırtınısı estirmeyi amaçlıyorum. :D

Ek:
Bende projelerimi aklıma geldikçe buraya ekleyeyim.

1 - Ev içindeki internet bağlantım ve ağ yönetimini yapabileceğim, bütün yedeklerimi barındırıdacak bir server.

2 - Sadece yedeklerimi günlük senkronize edecek uzak server.

3 - Daha önce aşağıdaki konuda yaptığım kontrolcüyü trafolu yapıp, daha aktif kullanacak şekilde kutulamak istiyorum.

4 - Vakumlu SMD tutucu. Aslında aşağıdaki proje çok hoşuma gidiyor ama benim daha iyi bir fikrim var.

5 - Kumlama tamburu.

1704154471333.png

Son düzenleme:
1) OTEC cihazını forumda daha önce paylaşmıştım. Çocuklar ve yaşlılar için takip cihazı idi
Bu cihazın Lora yada lorawan eklenmiş ve hem batarya hem harici besleme ile çalışan bir versiyonunu tasarlamak istiyorum. Bu sayede otomobil ve motosiklete de montajı yapılabilecek.

2) esp32 içeren alt düğümler ve raspberry pi sunucudan oluşan bir ev asistanı yapmak istiyorum. Evdeki su kaçağı, tesisat arızası, cihazlara kablolu/kablosuz erişime kadar detaylı ve sağlam bir sistem.

3) Amazon'un köpek diye tabir edebileceğimiz bir robotu var. Bu robota benzer insanlarla etkileşim kurabilen bir cihaz tasarlamak istiyorum. Hem hareket kabiliyeti olan hem de duygu tahlili yapabilen bir robot.

Son düzenleme:
Harika projeler , sabirsizlikla bekliyoruz.
Öncelikle yeni yılın size ve milletimize sağlıkla, mutluluk ve başarı getirmesini en içten dileklerimle dilerim.

Benim yılbaşı kutlama anlayışım, her açıdan muhasebe yapmayı içerir. Hobilerim çerçevesinde 2023 yılının muhasebesini yaptığımda, proje açısından boş bir yıl geçirdiğimi görüyorum.

Elbette işlerin yoğunluğu da etkili oldu, ancak bir hobici olarak birkaç tamir dışında (birkaç başarısız tamir örneği ile birlikte) başka bir faaliyetim olmadı. Bu durum beni rahatsız etse de, işimde güzel projeler gerçekleştirmek bu rahatsızlığımı biraz olsun giderdi.

Eğer başarabilirsem, 2024 için biraz daha denge kurmam gerektiğini düşünüyorum. Bütün bir yıla yayacak şekilde, iş hayatında olduğu gibi projelerim için bir takvim çıkarıp bunu göz önünde bir yere asmak istiyorum.

Aklınızdaki projeleri paylaşmak isterseniz, 2024 yılı planımda bana yada belki başkalarına katkı sağlar. Bu konu altında beyın fırtınısı estirmeyi amaçlıyorum. :D

Ek:
Bende projelerimi aklıma geldikçe buraya ekleyeyim.

1 - Ev içindeki internet bağlantım ve ağ yönetimini yapabileceğim, bütün yedeklerimi barındırıdacak bir server.
Unraid oneririm. Uzerinde yedekleme vs yanisira hem docker hem VM destegi var. Boylece uzerinde home automation yada benzeri amaclar icinde bir sunucu rahatlikla calistirilabiliyor.
2 - Sadece yedeklerimi günlük senkronize edecek uzak server.
Local sunucuda islem bittikten sonra bir script ile cozulebilir gibi. Gerci bunu destekleyen yazilimlar icin incremental backup secenegi ile hergunun datasina donus yapilabiliyor ve gunluk yedekler cok kucuk olabiliyor.
3 - Daha önce aşağıdaki konuda yaptığım kontrolcüyü trafolu yapıp, daha aktif kullanacak şekilde kutulamak istiyorum.

1) OTEC cihazını forumda daha önce paylaşmıştım. Çocuklar ve yaşlılar için takip cihazı idi
Bu cihazın Lora yada lorawan eklenmiş ve hem batarya hem harici besleme ile çalışan bir versiyonunu tasarlamak istiyorum. Bu sayede otomobil ve motosiklete de montajı yapılabilecek.
Lora kismini sabirsizlikla bekliyorum. Eger bir relay yok ise oyle sehir bazinda bir performans sanirim olmayacak. Aslinda bir ag vardi helium diye bu amacla yapilan bir network. Bir donemde mining benzeri bir yapisi oldugundan turkiyede cok yayilmisti. Ona da bakilabilir aslinda , eger hala hazir altyapi var ise. https://explorer.helium.com/ buradan harika gorunuyor.
2) esp32 içeren alt düğümler ve raspberry pi sunucudan oluşan bir ev asistanı yapmak istiyorum. Evdeki su kaçağı, tesisat arızası, cihazlara kablolu/kablosuz erişime kadar detaylı ve sağlam bir sistem.
ESP icin hem hoobs hem homeassistan ile calisan ESPhome var. Oldukca pratik. En azindan bakmanizi oneririm. Homekit ( apple ) destegi icin homespan.
3) Amazon'un köpek diye tabir edebileceğimiz bir robotu var. Bu robota benzer insanlarla etkileşim kurabilen bir cihaz tasaramak istiyorum. Hem hareket kabiliyeti olan hem de duygu tahlili yapabilen bir robot.

Lora kismini sabirsizlikla bekliyorum. Eger bir relay yok ise oyle sehir bazinda bir performans sanirim olmayacak. Aslinda bir ag vardi helium diye bu amacla yapilan bir network. Bir donemde mining benzeri bir yapisi oldugundan turkiyede cok yayilmisti. Ona da bakilabilir aslinda , eger hala hazir altyapi var ise. https://explorer.helium.com/ buradan harika gorunuyor.

ESP icin hem hoobs hem homeassistan ile calisan ESPhome var. Oldukca pratik. En azindan bakmanizi oneririm. Homekit ( apple ) destegi icin homespan.
Helium mining'de kullanılan gatewayden elimde 3 adet var. Yalnız hem Lorawan modüller çok pahalı hem de lorawan üzerinde 3. Parti "thethingsnetwork" gibi bir aracı daha lazım.
Bu yüzden Lora şimdilik daha mantıklı.

Esphome kurdum kullandım ama benzerini yazmak istiyorum. Bazı noktalarda müdahaleye izin vermediği için bana çok hitap etmedi. Ayrıyeten akıllı telefon uygulaması ücretli. Bu da onu cazip olmaktan çıkarıyor

Son düzenleme:
Merhaba, öncelikle herkese sağlıklı mutlu bir yeni yıl diliyorum. Sağlığım el verirse, geçen yıldan kalan ve de üzerinde çalışmakta olduğum analog projeme devam edeceğim. Analog kısmını başardığım taktirde bitmiş ve de çalışan ilk projeme ekleyip kalibrasyon ve yazılım işine başlayacağım. Sonunda medikal bir ürün elde etmeyi düşünüyorum.

kendine söz verince ertelemek daha kolay ama halkı şahit tutunca daha güdüleyici olsa gerek. güzel fikirmiş :)

JBC Havya kontrol karti
LCR metre/Maden dedektoru
Profesyonel uc ile deneme asamasina gelinmis PCB makinesinin aktif hale getirilmesi
Lineer stepper motor
5um cozunurluklu lineer pozisyon sensorunun daha da gelistirilmesi

Bende gaza geldim. Uçak panelimin ikinci versiyonunu ve dijital ayarlı güç kaynağımı bitirmek için çaba sarf edeceğim. :)

• Beğen
Reactions: nt
Bir proje daha ekleyeyim. Bugünlerde bana lazım olacak. Nasıl yapılacağını az-çok tahmin ediyorum ama yine de fikir almak her zaman iyidir.
Konu linki aşağıda. Önerilerinizi bekliyorum.

Bir proje daha ekleyeyim. POE çalışan ethernetli bir kart tasarlamak. Üzerinde Pi Pico yada ESP32 olabilir. ESP32 olması hem wifi-BT hem de ethernet desteği için iyi olur ama işi daha da karışık hale getirir mi emin olamadım. Bluettoth + Ethernet için güzel bir çözüm olabilir diye düşünüyorum.

Analizlerin içine "evdeki (buzdolabındaki) malzeme ile hangi yemek yapılabilir" maddesini de ekleyebilirsiniz. Dolap dolu olduğu zaman ayrı problem, dolap boş olduğu zaman ayrı problem

• Haha
bana en yararlı olucak olan 86. madde :D
Yine bir ton şey yazıp geri sildim.
Abartmasan mı acaba? Yaptıkça sırayla paylaşsan daha anlaşılır olur. Böyle yapınca kimseye bir faydası olmadığı gibi ilk 3-4 tanesinden sonra kimse okumaz.

alt modüllerden 4 ünü yazdım yaza biter sanırım kimseden yardım almıyacağıma göre ancak 6 ay
O zaman yeni bir konu aç ve adım adım bizimle de paylaş. Bizde öğrenelim ne nasıl oluyor. 6 ay sonra sınav yapıcam :D

• Haha
Bir proje daha ekleyeyim. POE çalışan ethernetli bir kart tasarlamak. Üzerinde Pi Pico yada ESP32 olabilir. ESP32 olması hem wifi-BT hem de ethernet desteği için iyi olur ama işi daha da karışık hale getirir mi emin olamadım. Bluettoth + Ethernet için güzel bir çözüm olabilir diye düşünüyorum.
Ben oyumu PoE ESP32 uzerine kullaniyorum.

dün biraz yazdım devre çizecek yapayzekayı sorum şu bu devreleri yazılı olarak nerden bulabilirim atıyorum siz devre çiziyosunuz ya
örnek ;
transistör,direnç,10k,15k,mikroişlemci ..... vb

bu şekilde yazı ile bana devreler gerekli

teşekkürler.
Tam anlamadım demek istediğini. Aradığın şey devre elemanlarının ismi ise toplu halde nereden bulunur bilmiyorum ama özdisana girip elemanları kategori bazında filitrelersen bayağı bir veri elde etmiş olursun.

• Beğen
dün biraz yazdım devre çizecek yapayzekayı sorum şu bu devreleri yazılı olarak nerden bulabilirim atıyorum siz devre çiziyosunuz ya
örnek ;
transistör,direnç,10k,15k,mikroişlemci ..... vb

bu şekilde yazı ile bana devreler gerekli

teşekkürler.
Yazili olarak bulmak zor olabilir , anladigim kadariyla LLM uzerinden islemek istiyorsun. cok pratik olmamak ile birlikte eagle gibi programlar verileri XML formatinda tutuyor. Buradan farkli sematikleri alip bunlari isleyip sonra istedigin formatta text'e donusturebilirsin. Ancak devre tasarimi oldukca karmasik bir problem. Bir olcude devre elemanlarinin bir birileri ile olan baglantilari ( bu da datasheet bilgisi ile mumkun ) bunlarinda spatial iliskileri gundeme geliyor. bunlari bir database yada bilgi sistemine aktarmak icin graph database'ler neo4j gibi uygun olabilir. Bunlar fazla olursa aslinda basit tree tier algoritm gibi elemanlari listeleyip parent child ile tumu arasindaki iliskileri tanimlayabilirz

Aslında hazır tasarlanmış bir kart varmış.
Referans olarak kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back