Samsung 740N monitör arızası (floresan arızası + ekran arızası)

Öğretmen27

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta modelini belirttiğim marka model monitor arızalıdır. Enerji verdiğimizde görüntü anlık gelip gidiyor. Florsan veya inverter devresi arızalı oldugunu anladım. Kondansitörler şişmişti değiştirildi ve 13 V hattında bir sigorta açık devre olmuş değiştirldi. Bundan sonra beslemeyi test ettiğimde 5v ve 13 v iyiydi.
Florasan eger biri arızalıysa anlık olarak ışık gelip sistem kapabilirdi. Aslında patlak florasana direnç yöntemini biliyordum ama yüksek gerilimli kondansitör takıldıgını bir rus sitesinde gördüm. (470 pf 3kv kondansitör)
Bunları yaptıktan sonra monitor görüntü geldi ama monitorun yarısı yeşil bir sütün çizgili. Ekran gidik. Emeğim boşa gitti.

Ekler

• 1.PNG
    1.PNG
    795.8 KB · Görüntüleme: 194
  • 2.PNG
    2.PNG
    541 KB · Görüntüleme: 165
  • 3.PNG
    3.PNG
    784.7 KB · Görüntüleme: 223
  • 4.PNG
    4.PNG
    420.1 KB · Görüntüleme: 163
  • 5.PNG
    5.PNG
    723.5 KB · Görüntüleme: 212
  • IMG-20201017-WA0002.jpeg
    IMG-20201017-WA0002.jpeg
    222.2 KB · Görüntüleme: 388
Bu florasan arızasına benzemiyor sanki. Florasan arızalı olsa bir şekilde ekran parlaklığına bir etkisi olurdu. Ama burada sol tarafta saçma sapan bir görüntü var, bir yerde yeşil olarak düzeliyor, sonra da tam düzeliyor. Bir şekilde yatay tarama sorunu var gibi.

Bu florasan arızasına benzemiyor sanki. Florasan arızalı olsa bir şekilde ekran parlaklığına bir etkisi olurdu. Ama burada sol tarafta saçma sapan bir görüntü var, bir yerde yeşil olarak düzeliyor, sonra da tam düzeliyor. Bir şekilde yatay tarama sorunu var gibi.
Hocam basligi duzeltsem iyi olur. Floran arizasi + ekran arizasi. Floran arizasini duselttikten sonra ekranin da sol ustyen kirik oldugu anlasildi.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back