Şebeke voltajı ve akımını ölçmek için aparat yapımı

Biz yatayda değilde dikeyde sarmaya çalışıyoruz. Akşama bu bilgiler eşliğinde bir kutu tasarımı yapmaya çalışayım.

Pensampermetre çene açıklığı ve ölçüm ortası durumu etki olabilirmi ?
Ölçüm hassaslığı .
Uyumluğu kasa ?

pa.png

Son düzenleme:
Bizim buradaki Kartal Otomasyonun outlet bölümünden şebeke voltajı ve akımını ölçmek için çok kullanışlı bir aparat aldım. Bunu fişe takıyorsun, sonra da yükü bunun fişine takıyorsun. Sonra da kolaylıkla hem pens ampermetre ile şebeke voltajını hem de çekilen akımı ölçebiliyorsun. Yani hiçbir kabloyu kesip araya ampermetre falan bağlaman gerekmiyor.

6227 eklentisine bak
timur hocam kullanışlı bir şey ama aynı marka modele baktım 1.5k fiyatı var biraz uygun olsaydı bende temin ederdim ama amatörlere gelmez bu

O fiyata ben de almam şu anda

bu aparatı yaparken 3 göz yerine 4 göz yaparak toprak ucunu da x10 şeklinde sararsak yükte oluşan kaçak akımları pensampermetre ile gözlemleme fırsatını elde etmiş oluruz. daha kullanışlı bir cihaz haline gelir.

bu aparatı yaparken 3 göz yerine 4 göz yaparak toprak ucunu da x10 şeklinde sararsak yükte oluşan kaçak akımları pensampermetre ile gözlemleme fırsatını elde etmiş oluruz. daha kullanışlı bir cihaz haline gelir.

Bu metotla ancak çok yüksek kaçakları ölçebilirsin. Pensin çözünürlüğü 100 mA ise, 10 mA lik kaçak akımı ölçebilirsin. 10 mA ise 1 mA lik kaçak akımı ölçebilirsin. Ama bir kaçak akım pens ampermetresi 1 μA ölçebiliyor.

Bu metotla ancak çok yüksek kaçakları ölçebilirsin. Pensin çözünürlüğü 100 mA ise, 10 mA lik kaçak akımı ölçebilirsin. 10 mA ise 1 mA lik kaçak akımı ölçebilirsin. Ama bir kaçak akım pens ampermetresi 1 μA ölçebiliyor.
fluke 325 pensampermetre de çözünürlük 40 a kademesinde 0,01a diye görüyorum. yanlış değilse okumam yeterli bir okuma sağlayabilir. farklı pensampermetrelerde durum farklı olur tabi çözünürlük önemli oluyor bu durumda.

Akım ölçme çözünürlüğünü kesinlikle 10 katına çıkarıyorsun, orada bir tereddüt yok. Ama kaçak akım ölçümünde kriterler nelerdir onlara bakmak lazım. Mesela elektrik tesisatının kurulumundan sonra mühendisin gelip imza atması gerekiyorsa, ve kaçak akım kriteri de mikroamper olarak verilmişse, o zaman bu 10 kat çözünürlük artışının bir faydası olmuyor, gene kaçak akım pensampermetre lazım olacak.

Mesela benim oturduğum dairede bir kaçak akım sorunu olmadığını varsayarsak, benim bir tost makinası ile yaptığım ölçümde kaçak akım 45 μA idi

Akım ölçme çözünürlüğünü kesinlikle 10 katına çıkarıyorsun, orada bir tereddüt yok. Ama kaçak akım ölçümünde kriterler nelerdir onlara bakmak lazım. Mesela elektrik tesisatının kurulumundan sonra mühendisin gelip imza atması gerekiyorsa, ve kaçak akım kriteri de mikroamper olarak verilmişse, o zaman bu 10 kat çözünürlük artışının bir faydası olmuyor, gene kaçak akım pensampermetre lazım olacak.

Mesela benim oturduğum dairede bir kaçak akım sorunu olmadığını varsayarsak, benim bir tost makinası ile yaptığım ölçümde kaçak akım 45 μA idi

tarif edilen ölçüm kafama takıldı. 45 mikroamper kaçak olduğunu kabul ediyorsak kaçak noktamız faza mı yakın nötr hattına mı yakın. bu şekilde yapılan ölçüm bizi tam olarak aydınlatmaya yetmez gibi duruyor. toprak üzerinden akan akımı da görmemiz lazım ayrıca faz ve nötr yönünü ters çevirip ölçümü tekrar yapmak lazım ki gerçekte bir kaçak akım var mı anlayalım. gece vakti kafa yandı. :)

üzerinde düşünülmesi gereken bir konu kaçak akım çeşitli şekillerde olabilir. ölçüm aparatına dikkat ederseniz 4 ölçüm noktası var vardır bir hikmeti.

Orada benim yaptığım ölçümde aslında ihtimaller sınırlı. Cihaza faz, nötr, ve toprak iletkenleri gidiyor. Eğer faz ve nötr akımları tam olarak eşit değil ise, aradaki fark toprağa akıyordur. Ama toprağa akışta iki tane yol var.

1) toprak hattından

2) kapasitif etkilerle cihaz gövdesinden

Şimdi başka bir tost makinasını ölçtüm tekrar. Kaçak akım 27 μA. Toprak hattından akan akım 19 μA. Aradaki 8 μA de işte cihaz gövdesi ile toprak arasındaki kaçak kapasiteden akıyor.

ölçüm yaparken faz nötr yönünü değiştirerek ölçüm yaptınız mı? ölçümler iki yönde de aynımı oluyor. zahmet olmazsa bakarmısınız

zahmet olmazsa bakarmısınız

Ölçtüm şimdi. Fişin takılış yönüne göre anlamlı bir fark yok. Birkaç mikroamper fark var, ama bunu kabloların ve cihazın pozisyonunun değişmesine de bağlayabiliriz.

r :230/ 0,000008=28 750 000 ohm dersek iki yönde de aynı sonuç varsa arıza yok diyebiliriz.

bu aparat arızalı cihaz tamirinde çok faydalı olur diye düşünüyorum. ölçüm şekli için bir klavuz hazırlanabilir. plastik kasasını uydurabilirsem bende bir adet kendie yapmak istiyorum hazırı biraz pahalı.

3B yazıcı varsa bunu ayrı bir konuda projelendirirsen çok iyi olur. İki ayrı proje olur bu aparat için.

malesef 3b yazıcım yok ama 50 lik pvc boru üzerine yapılabilir diye düşünüyorum. çok biçimsiz olmazsa şekilde yapacağım. boru üzerine kablo sarıp daralan makaron ile kabloları sabitlerim pensampermetre çenesi içinde uygun delikler açarım boru kapağına da priz uydururum gibi duruyor.

Korumalı born soket ve jacklarım geldi ama filamentim bittiği için kasayı basamıyorum. Filament te alamıyorum. Çok pahalanmış. Maaş yatınca gaza gelir alırım ancak. :)

20240312_023029.jpg

Keşke standartlara uygun renklerde alsaydın. Mavi, Kahverengi ve Yeşil. Ben evde priz yönlerini tespit ettim ve bütün prizlerdeki faz yönlerini doğru olacak şekilde bağladım. Belki bu ölçümde fark etmeyecek ama standartlara uymanın her zaman faydası oluyor.

Keşke standartlara uygun renklerde alsaydın. Mavi, Kahverengi ve Yeşil. Ben evde priz yönlerini tespit ettim ve bütün prizlerdeki faz yönlerini doğru olacak şekilde bağladım. Belki bu ölçümde fark etmeyecek ama standartlara uymanın her zaman faydası oluyor.
Kahverengi olanını bulamadım ya. Sarısı vardı. Onada kahve muamelesi yapmak istemedim. :) Zaten birinde olan diğerinde de olmuyor. Bunları tek sitede zor toparladım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,872
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back