Şebeke voltajı ve akımını ölçmek için aparat yapımı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Ekran görüntüsü 2024-02-18 015259.png

@Gokrtl eğer 15 mm yükseklikte yaparsan kutuyu, o izolasyon dahil 3 mm olan kablodan 10 tur sığdırabilirsin. 5 tur sonra üstüne 5 tur daha.

Veya 2.5 mm2 lik kabloya göre yap, istediğin yükü çalıştırırsın hiç ısınmadan korkmadan.

Daha önceden bunun için üçlü prizin dış izolasyonunu kesip bir iletkeni kendi izolasyonu ile dışarı aldıklarını görmüştüm ama x10 versiyonu yoktu tabiki.

Aslında bir fiş, üç tane 2.5 mm2 uygun renkte çok damarlı kablo ve priz ile de yapılır. x10 için de bir seri bobin bağlarsın. Bu aparatın yaptığı her ölçümü yapar, ama kabloları doğru şekilde gruplandırmak kullanıcının sorumluluğunda olur.

Aslında bir fiş, üç tane 2.5 mm2 uygun renkte çok damarlı kablo ve priz ile de yapılır. x10 için de bir seri bobin bağlarsın. Bu aparatın yaptığı her ölçümü yapar, ama kabloları doğru şekilde gruplandırmak kullanıcının sorumluluğunda olur.

üstadım yanlış anlaşılmazsa bi düzeltme yapmak istiyorum.
örneğin, 4X2.5 mm2 kabloyu ele alalım.

damar sayısı= 4 (siyah, kahverengi, gri, sarı-yeşil)
kesit= 2.5 mm2'dir.

kablo esnek değilse ''tek telli'', esnekse ''ince çok telli'' olarak adlandırılır. esnek olmayan kablolar da belli bi kesitten (6-10) sonra ''çok telli'' imal edilirler.

not: ''çok telli'' kablolara ''bükülü iletken'' dendiği de oluyor.

3x2.5 tek damar kablo buldum. Bunu sararsam muhteşem olur sanırım.

20240218_160908.jpg

Parçalaman lazım, bu haliyle sararsan 3 iletkenden geçen akımların yönlerine bağlı ölçersin ve 0 gelmeli. Eğer gelmiyorsa çok büyük sıkıntı vardır
Şunun aynısını yapacağım işite.

line-splitter-image.jpg

Ben bunu sarsam diyince o haliyle saracaksın sandım, evet o attığındaki haliyle sararsan olur, yalnız clampin bağlanacağı yöne bir işaret bırakmayı unutma

Ekran görüntüsü 2024-02-19 150658.png

Aslında basamaklı da yapabilirsin. Filament tasarrufu sağlar. Banana'ların oludğu yer yüksek, mA ve Ax1 alçak, Ax10 ve sonrasi gene yüksek.

Bir de gövdeyi PLA değil de PETG veya ABS ile yap. Maksimum yükte içerideki kablolar ne kadar ısınır bilemiyorum. Soğuma olanağı olmadığı için ısı birikebilir.

Aslında basamaklı da yapabilirsin. Filament tasarrufu sağlar. Banana'ların oludğu yer yüksek, mA ve Ax1 alçak, Ax10 ve sonrasi gene yüksek.

Bir de gövdeyi PLA değil de PETG veya ABS ile yap. Maksimum yükte içerideki kablolar ne kadar ısınır bilemiyorum. Soğuma olanağı olmadığı için ısı birikebilir.
Valla baskıyı başlattım abi. 13 saat sürecek. Elimde PETG yada ABS yok maalesef. Ama öyle kabloyu ısıtacak kadar bir şey ile uğraşacağımı sanmıyorum. Bu bir ortaya çıksın da gerisine tekrar bakarım olmazsa.

Bu arada aşağıda linkteki bourn jaklar bi tık daha iyi. aldığım zaman fiyatları makuldu.

Renkleri var.
1708350160326.png

Vidası ve görünüşüyle aldığım bourn jaklar içinde en iyisi diyebilirim.

Bu arada aşağıda linkteki bourn jaklar bi tık daha iyi. aldığım zaman fiyatları makuldu.

Renkleri var.
30701 eklentisine bak
Vidası ve görünüşüyle aldığım bourn jaklar içinde en iyisi diyebilirim.
Renk şeçeneği kalmamış pek.
Bu stoklar bitince neden tamamlamıyorlar anlamıyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back