Şekil Olsun Diye Alınan Cihazlar

Bence ekzos emisyonu sadece WV grubunun aç gözlülüğü.

Oysa önümüzde Bosch, Siemens, Mercedes gibi örnekler var.
Bosch araba üretmiyor ama dünyanın en iyi pompa enjeksiyonlarını üretiyor. Amerika ve uzakdoğu araçları markaları hariç (belki de dahildir emin değilim) araç beyni (ECU) üretiyor. Can-Bus sisteminin de lisans sahibi. Siemens'i ve Mercedes'i açıklamama gerek yok sanırım.

ArGe işinde ne ile karşılaşacağınız belli değil ama "ucuz alet ile öğrenilir mi?" konusunda şunu derim. Bugüne kadar çalışmayan devrelerden çok şey öğrendim. Devre ile inatlaşıp çalışana kadar denedim. Öğrenilir mi konusnda ise evet öğrenilir ama inatçı olmak ve sıkıntıları belirleyip bir bir ortadan kaldırmak lazım derim. İmkanım olsa ucuz alet almam. Ucuz aldığım aletlerin her biri çöpte şu anda. Gidip de en alasından Fluke da alacak değilim ama orta karar bir üründen yanayım.

Ucuz aldığım aletlerin her biri çöpte şu anda. Gidip de en alasından Fluke da alacak değilim ama orta karar bir üründen yanayım.
Ucuzu seçerek ilerlediğin yolda genel bahsettiğin gibi çöpe gidiyor.
Yani "Ucuz" + "Orta Sınıf" sonuç olarak, kaybettiğin zamanın maliyeti ile birlikte neredeyse üst sınıf fiyatına yakın değeri harcayıp sonunda en fazla ortasınıf bir ürün elde etmiş oluyorsun.

Ben böyle bir maddi hesaba girmiyorum ama girecek olsam, baştan alabileceğin en iyi cihazı alırsan her zaman daha karlı çıkarsın...

Kalem olmadan yazamasın ama gerekirse kömürle de karalarsın. Öğrenmek başka bir konu, elindeki ekipmanın gelişmiş olması başka bir konu. Karıştırmamak lazım.

Arkadaşlar konuyu hep kendi pencerelerinden bakmışlar :)

Kimseye gidin, çöp cihaz alın demiyorum. Şu an evimde 2-3 adet Fluke 87 multimetrem var çeşitli dönemlerden alınmış. Ama ben opamp kullanmayı nasıl öğrendim, aşağıdaki multimetre ile.

Demedim ki fluke 87V olmadan öğrenemem.

Cheap-Low-Price-Small-Digital-Multimeter-DT830B-.webp

Hah gözünü seveyim @fide en güzel örneği verdi.

Örneği şöyle geliştireyim; çocuklar soruyor abi araba kullanmayı bilmiyoruz nasıl öğreniriz, diyorum ki gidin bir Şahin alın kullanmaya çalışın, olurda ağaca falan vurursanız üzülmezsiniz; çocuklar da diyor ki yok abey altımızda Tesla olmadan nefes almaya gitmem :)

Yani gençlerimizin bir çoğu bu gösteriş sevdalarından öğrenmeye zaman bulamıyorlar...

Sonra forumlarda "işsizlikten intihar etme noktasına geldim" başlıkları kol geziyor.

Şu bir cihazdan da 20-30 kat para kazanma durumu şudur ayrıca.

10TL'Lik çöp multimetre alırsın, 200TL kazanırsın. Sonra gider 200TL'Lik multimetre alırsın, sonra onunla da 4000TL'Lik multimetre alırsın. Eğer anadan dayıdan zengin değilsen, başka mesleğin vardır da bunu hobi yapmıyorsan ve bu işten derdin para kazanmaksa izlenmesi gereken yol bu bence.

Bizde gençler anne babalarını sonsuza kadar sponsorları olarak gördükleri için, baba iphone al, baba bana fluke al diye ömürleri geçiyor. Sonra genç işsizlik gırla, neden yeni mezun almıyorlar :)

Almaz tabi adam, hiç bir firma senin kara kaşına kara gözüne Lecroy skop almaz güzel kardeşim, oturup tüplü skopla işini çözeceksin yeri geldiğinde... "Yiha ama onlarda dijital skop alsınlar yhaaa" (gençler maalesef böyle konuşuyor 20-25 yaşında kazık gibi adamlar) diyorsan işsizliğe mahkumsun bu ülkede, maalesef burası isviçre değil...

Valla bir kişi daha ne yani Rodhe Swarz şu skop varken tüplü skop mu kullanalım, ne cahil adamsın derse vurucam ağzına bir tane :D

Bir başlık da yeni türeyen türk youtubecular için açıcam. Yabancı youtubeculara bakıyorum adamlarda bir kalite var, hele 1930 yıllarından kalma aletleri tamir eden sesi seksi bir abi var, bilgi akıyor her birinden, bir de bizimkilere bakıyorum, altına yeşil mat koy, arkaya da rgb led tamamdır, en üstat sensin :D Oraya da geleceğim...

Son düzenleme:
Bence böyle bir tartışmanın var olmasının sebebi tamamen genel olarak maddi durumumuz. Mesela voltaj ölçerken 220,1231233123 yerine 220,123 ölçüm almanın sadece özel durumlarda anlamı olur ama ama benim bir multimetreye verecek fazladan 10bin dolarım varsa bunu almamın ne bana ne başkasına zararı var. Ama yok işte ben de ihtiyaçlarımı karşılayacak bütçeme uygun birşey alıyorum. Bazen biraz daha pahalısı bazen biraz daha ucuzunu alarak (önceliğime göre) bir denge kurmaya çalışıyorum. Bence olay bundan ibaret. Gerisi insanın gayretine ve ayırdığı zamana bağlı bu konuda kendini geliştirmenin.

Konu hakkındaki yorumum belli de lafı açıldı diye yazmadan geçemiyorum. :D

Bana göre cahil olmak kötü birşey değil. Cehalette ısrar etmek sorun. Ayrıca insanları cahil diye aşağılamak ise başka bir ahlaki sorun. Bunu özellikle sözde aydınlar cıkıp TV'de falan yapıyorlar, tam bir kepazelik. Bence kasıtlı olarak yapıyorlar, amaçları millete aşağılık duygusunu aşılamak.

Ayrıca kendi başına giden Tesla varken, manuel vites araba kullanmayı çok iyi öğren demenin gençler açısından bakıldığında, gerekli görecekleri bir şey olduğuna inanmaları çok mümkün değil. Gençler çok kıymetli, bu kadar kolay harcamamak lazım...

Rahmetli Neşet Ertaş ne güzel yazıp, söylemiş:

Bence böyle bir tartışmanın var olmasının sebebi tamamen genel olarak maddi durumumuz. Mesela voltaj ölçerken 220,1231233123 yerine 220,123 ölçüm almanın sadece özel durumlarda anlamı olur ama ama benim bir multimetreye verecek fazladan 10bin dolarım varsa bunu almamın ne bana ne başkasına zararı var. Ama yok işte ben de ihtiyaçlarımı karşılayacak bütçeme uygun birşey alıyorum. Bazen biraz daha pahalısı bazen biraz daha ucuzunu alarak (önceliğime göre) bir denge kurmaya çalışıyorum. Bence olay bundan ibaret. Gerisi insanın gayretine ve ayırdığı zamana bağlı bu konuda kendini geliştirmenin.
Bu tur bir olcum hassasiyeti projede kullanilan olcu aletleri disinda tum komponentlerde de olmak zorunda. %1 toleransli direnc, %2 toleransli kondansatorun yeterli goruldugu siradan bir alette %0.001 hassasiyetle olcum yapan olcu aleti bulundurmak istemenin bir anlami yok. %1 hassasiyet gerekiyorsa %1 toleransli alet belki hataya neden olabilir ama %0.1 fazlasiyla yeterli gelir. Bu da zaten analog sinyal isliyorsaniz. Isiniz dijitalse daha da kolay. Sonucta bir suru hata kontrol protokolu uretebiliyorsunuz. Hic bir arayuz de gelen voltaj 5V'mu yoksa 4,95V mu diye onemsemiyor zaten.

@DeveliAhmet yani neticede DT-830D yi al mı diyorsun alma mı. Forumda çok beğeniyorlar bunu, seni kendi tarafıma çekebildim mi çekemedim mi anlayamadım da o yüzden soruyorum :katil2:
Yav evinde 555'e motor baglayip nasil calisiyormus diye ogrenecek cocuga neden 89EX gereksin? Baglasin 830'u, gorsun iste 3V mu gidiyor yoksa 3.3V'mu diye. 100 TL'ye alsin 830'u, kalan 900 TL ile bir suru komponent alsin, kurcuklayip ogrensin iste. Sonra zaten gider daha hassas bir sey alir. Bu kadar da dusman olmayin sirincagizima. :D

Yav evinde 555'e motor baglayip nasil calisiyormus diye ogrenecek cocuga neden 89EX gereksin? Baglasin 830'u, gorsun iste 3V mu gidiyor yoksa 3.3V'mu diye. 100 TL'ye alsin 830'u, kalan 900 TL ile bir suru komponent alsin, kurcuklayip ogrensin iste. Sonra zaten gider daha hassas bir sey alir. Bu kadar da dusman olmayin sirincagizima. :D

Neyse sen kurtuldun artık. Modeli ne olursa olsun, yeni gelen multimetren kesin olarak öncekinden iyi olacaktır :D

@DeveliAhmet yani neticede DT-830D yi al mı diyorsun alma mı. Forumda çok beğeniyorlar bunu, seni kendi tarafıma çekebildim mi çekemedim mi anlayamadım da o yüzden soruyorum :katil2:

Abi açlıktan boğazım kurudu ama şu opampı da öğreneyim diyorsa alsın tabi ki :D

Benim evde o değil de benzeri var zaten attım fotosunu, şaka bir yana 100TL bu cihaz ya 4 dolores bile değil, adam bunu yapmış valla saygı duyar bir tane alırım :D

Ha 60V üstü pek ölçüm tavsiye etmiyorum, sonra ölürlerse sorumluluk kabul etmem :)

Ha 60V üstü pek ölçüm tavsiye etmiyorum, sonra ölürlerse sorumluluk kabul etmem :)

İşte bak, bu noktada o fakir öğrenci ufkunu daraltmış oldu. Böyle başka konular da olacak elindeki multimetreye güvenemediği. O zaman bu nasıl bir öğrenme olacak?

Yav amerikan veletleri PS5 mi, X-Box mi yoksa Nintendo switch mi diye tartismiyor. Hatta her kardese ayri Switch aliniyor. Bizde gelir seviyesinin ilk %5'une girmiyorsan evinde bir tanesi olur, onun dayillardir tartismasi yapilir hangisi olsun diye. Amerikalilar kadar kazandigimizda adam girsin Fluke alsin. Ama babasi 500$ asgari ucrete calisan cocuk netsin? 89X mi istesin babasindan? Tornavida olarak da sunu beklesin yas gununde. :D

İşte bak, bu noktada o fakir öğrenci ufkunu daraltmış oldu. Böyle başka konular da olacak elindeki multimetreye güvenemediği. O zaman bu nasıl bir öğrenme olacak?
Diyecek ki, elimdeki bu çöp alet 60V ölçebiliyor, sonra diyecek ki acaba ben bununla 600V nasıl ölçerim, sonra diferansiyel ölçüm metodunu keşfedip, problara seri 1Megaohm (attım bu değeri) atmasını öğrenecek. Artık ekranda 1V yazdığında aslında onun 10V olduğunu bilecek...

Ben elimdeki fluke ile 10kV ölçmeyi nasıl yaptım sanıyorsunuz :)

Sonra bu çocuk, yıllar sonra MR cihazı yaparken hatırlayacak, ben zamanında yüksek gerilim ölçmek için bunu yaptım diye...

Bir belgeselde duymuştum, çok hoşuma gitmişti; tırtıllar kozasını açarken, eğer bir bıcakla siz yardımcı olursanız, savunmasız olup daha çabuk ölüyorlarmış. Ama tırtıl o kozayı kendisi güçlükle yırtarsa diğerlerine nazaran daha uzun ömürlü oluyorlarmış.

Toplumda iki sorun var bence; birisi hepimizin yaşadığı maddi sorunlar ikincisi de her çocuk zeka küpü maşallah ailesine göre. Adam sıralamada 1 milyonuncu olmuş ama o harika sistem kötü. Bir öğretmen arkadaşım var, veliye çocuğunuz azıcık hareketli demiş diye disipline verildi hoca. Bu hazırcılık mahvediyor geleceğimizi, yakında millet benim emekli paramı veremicek diye korkuyorum :D

Peki transistörün emiter ve kollektörünü belirleyecek ölçerek. Birçok transistör için bu mümkün değil DT830 ile. AC akım ölçmek isteyecek. Mümkün değil. Kapasitör ölçmek isteyecek, mümkün değil.

Bunun yerine, 200 TL nin üzerinde 300 TL daha koysa en azından değişik markalar altında satılan MY-64 alabiliyor. Öğrencilerin durumu 300 TL daha veremeyecek kadar da vahim değildir. İnanmıyorsan cebindeki akıllı telefona bak anlarsın :)

Peki transistörün emiter ve kollektörünü belirleyecek ölçerek. Birçok transistör için bu mümkün değil DT830 ile. AC akım ölçmek isteyecek. Mümkün değil. Kapasitör ölçmek isteyecek, mümkün değil.

Bunun yerine, 200 TL nin üzerinde 300 TL daha koysa en azından değişik markalar altında satılan MY-64 alabiliyor. Öğrencilerin durumu 300 TL daha veremeyecek kadar da vahim değildir. İnanmıyorsan cebindeki akıllı telefona bak anlarsın :)
Tamam, DT830 almasin. Aneng SZ305 alsin. :D Kuponla falan 350 TL ye geliyor. Bu da ogrenmek icin yetmiyorsa o herif bi b*k ogrenemez zaten. :p

Tamam, DT830 almasin. Aneng SZ305 alsin. :D Kuponla falan 350 TL ye geliyor. Bu da ogrenmek icin yetmiyorsa o herif bi b*k ogrenemez zaten. :p

Senin gelen multimetre buydu galiba, öyle değil mi? İncelemesini yaparsın artık. Ona göre "bütçeye göre multimetre" listemizi güncelleriz. 1 numara yaparız bunu :D

Senin gelen multimetre buydu galiba, öyle değil mi? İncelemesini yaparsın artık. Ona göre "bütçeye göre multimetre" listemizi güncelleriz. 1 numara yaparız bunu :D
Var incelemesi. Hem de sizin standartlarda, benim olanaklarin 5 gomlek ilerisinde. Fluke multimetre ve Fluke kalibrasyon cihazi ile test ediyorlar. Yeter sanirim. :dans1: :dans1:

Şimdi çizgiyi nereye çektiğimiz önemli dt830 ile unit arasına mı unit ile fluke arasina mı
Yoksa
Fnirsi ile rigol arasına mı yoksa
Rigol ile R&S , keysight vs arasina mı

Dt830 çıtayı çok düşürüyor oldu olacak vumetre yapsin hangi aralıkta oldugunu gorsun :katil1:

Hani bi fluke veya masaustu multimetreyle baslamaya gerek yok diyebiliriz (ki bu da tartısılır masaustu multimetreler harika :katil2: )
Ama en azından hizli olcum yapan true rms tercihen transistör kapasitör olçümü yapacak bir multimetre ile baslamak gerek bence

Yok aslında SZ305 iyi görünüyor, pozitif elektrik alıyorum. @Alt 255 izlenimlerini bekliyoruz :)

Forum istatistikleri

Konular
5,930
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back