Ses kartı için osiloskop yazılımı, Soundcard Scope

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ses kartı için güzel bir osiloskop yazılımına benzeyen "Soundcard Scope" programını kurdum. Bakalım nasıl bir performans verecek.

Bu programın kişisel ve eğitim amaçlı kullanımı bedava. Programı kurup çalıştırınca şöyle bir ekran çıkıyor karşımıza:

1581708183368.png

Hemen "Settings" menüsüne giriyoruz:

1581708215329.png

Hmm ama malesef bunda ASIO desteği yok. Mecburuz WDM kullanmaya. UCA202 yi ses kartı olarak seçiyoruz:

1581709115212.png

Ve sonra sırada ne var tahmin edin ... :D Evet, kalibrasyon. Bu programda sinyal jeneratörü, spektrum göstergesi, ve osiloskop özellikleri bir arada. Belki başka şeyler de olabilir, artık sırayla bakacağız.

Tam önce çıkış kalibrasyonu ile başlıyoruz diye yazdım ve sinyal jeneratörü ekranını açtım ki:

1581709820428.png

Herhangi bir çıkış kalibrasyonu tanımlama koymadıklarını farkettim :mad: O yüzden de burada 400 mVrms ürettiriyorum, ama çıkışta 478.1 mVrms var ... Yani bu sinyal jeneratörünü kullanırken bileceksin ne kadar farklı ürettiğini ve gerekirse ona göre manuel olarak kompanzasyon yapacaksın.

Giriş kalibrasyonu yapmak için de dikkatlice bütün Windows volüm ve level ayarlarının üzerinden geçiyorum. Mikrofon gain'i 100 yapıyorum. Ama böyle yapınca da daha önce beni UCA202'in clipping seviyesini bulurken yanıltan olayla karşılaşıyorum. 330 mVpp de tepeleri kesmeye başlıyor ...

Yani Windows bunun girişine belli bir gain uyguluyor ve 100 yapınca çok geliyor. Ben de artık mecbur şöyle birşey yaptım: AP525 ile girişe daha önce belirlemiş olduğum clipping seviyesinde sinyal verdim, yani 1.22 Vrms. Sonra da giriş level ayarını başladım azaltmaya. Tam 56 civarında tepeleri kesmemeye başladı. Eğer bu Soundcard Scope'da ASIO desteği olsaydı böyle taklalar atmamıza hiç gerek kalmayacaktı. Direkt olarak bilinen bir voltaj verip girişe kalibrasyonu yapıverecektik.

Neyse Windows'un bu level bozmasını bertaraf ettim. Sonra da girişte 1.22 Vrms varken Soundcard Scope'un 0.701 Vrms ölçtüğünü gördüm. Burada kalibrasyon katsayısı:

k = 1.7403 çıkıyor. Bunu kalibrasyon kutusuna yazdım:

1581713829892.png

Şimdi doğru ölçümü yapıyor:

1581713910086.png

Yani ASIO olmayınca giriş kalibrasyonunu yapmak sıkıntılı. Mutlaka kullanılan ses kartın maksimum giriş seviyesini bilmek gerekiyor ve o seviyeden bir diş aşağıda sinyal verip, sonra da tepeleri kesmeyecek şekilde giriş level'i ayarlamak gerekiyor. Ama bir kere ayarlayınca da çalışması fena değil. Otomatik olarak frekans ve voltaj ölçümü yapıyor (peak to peak ve RMS).

Bir de XY modu var bunun. Sinüs bir sinyal için tabi belli eğimde bir çizgi çıkar:

1581714123108.png

Spektrum göstergesi var:

1581714157183.png

Bir de giriş sinyalini bir dosyaya kaydetme var:

1581714190322.png

Single trigger özelliği de çalışıyor gibi duruyor:

1581714318058.png

Yani netice itibariyle, problemleri olsa da, kısıtlı bir şekilde osiloskop ve sinyal jeneratörü olarak belli bir iş görüyor. Şu problemler giderilirse oldukçe ileri seviyeye taşır bu programı:

1) ASIO desteği! Bu hem kalibrasyonu çok kolay hale getirir, hem de Windows ses bileşenlerinden tamamen bağımsız olmamızı ve yaptığımız ölçüme güvenmemizi sağlar.

2) Sinyal jeneratöründe çıkış kalibrasyonu

Abi bu son sürümü mü?
Belki yayımcısında daha yeni veya gelişmiş bir sürümü vardır.

Sitedeki son sürüm bu. Copyright tarihine göre gidersek 2015 diyor :D Artık bilemiyorum ...

Aux kablosunu sinyal jeneratörüne nasıl bağlıyoruz?

Sinyal jeneratörünün canlı ucunu AUX canlı uçlarından birine, şaseyi de şaseye bağlıyorsun. Sinyal seviyesi 1 Vrms gibi olsun. Fazla yüksek yaparsan ses kartını yakarsın.

Acaba neden böyle bir çıkıyor, sinüsodial değil, nereden ayarlamamız lazım. Dışarıdan sinyal jeneratörü kaynağından veriyorum.
IMG_20201129_202013.jpg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back