SHN15H ve MGN15H

Mikro Step

Kıdemli Üye
SHN15H ve MGN15H ayni urun ureticileri farkli. Birisi Hwin digerini bilmiyorum.
Ben birisini aldim ama hangisi hatirlamiyorum.

Simdi tekrar almam gerekiyor fakat fiyatlar arasinda cok fazla fark var.

Urunleri mukayese edebilecek varmi?

Aliexpressde de HWIN marka satiliyor fakat ben bunlarin Cin mali cakma olduklarini dusunuyorum. Gercekten HWIN marka oldugundan emin olacagim urunleri Turkiye'de nerden alabilirim?

Turkiye dekiler de ayni yerden geliyordur abi, hepsi uzakdogudur

Raylarin, gerek boylarinin gerek montaj vida deliklerinin uclara olan mesafelerinin istedigim olculerde kesilip teslim edilmesini istiyorum.

Bu sekilde kesim yapip satan firma var mi?

Şahin rulman kesim yapıyordu.

SHN15H ve MGN15H ayni urun ureticileri farkli. Birisi Hwin digerini bilmiyorum.
Ben birisini aldim ama hangisi hatirlamiyorum.

Simdi tekrar almam gerekiyor fakat fiyatlar arasinda cok fazla fark var.

Urunleri mukayese edebilecek varmi?
Üstad, bildiğim kadarıyla SHN15H Sahin Rulmanın bir markası. Çin malı. Hobi amaçlı bundan da kullandım, Hiwin de kullandım(Taiwan). Toleransları konusunda bir şey diyemem ama ikisini yan yana getirdiğinde kalite farkını bariz görüyorsun. Taşlanmış yüzeyleri, plastik kapakları, gresörlükleri ray üzerindeki hareket hissi açısından Hiwin açık ara önde. Ben SHN serisini Şahin Rulmanın kendisinden, Hiwin serisini ise Sankaya Mekatronik (www.Otomasyoncu.net Ankara) dan almıştım. Ray için ise genelde uzunluğu biraz fazla alıp kendim kesmeyi tercih ediyorum. Her iki firma da siparişin arkasında duran iyi firmalar.

Geçtiğimiz yıllarda TÜYAP fuar'da hiwin Türkiye distribütörü ile konuşmuştum. Lineer araba ve ray tedarik ediince firma farklı "preload" opsiyonlarını da sağlayabiliyordu. Çin mallarında bu mümkün değil.

Üstad, bildiğim kadarıyla SHN15H Sahin Rulmanın bir markası. Çin malı. Hobi amaçlı bundan da kullandım, Hiwin de kullandım(Taiwan). Toleransları konusunda bir şey diyemem ama ikisini yan yana getirdiğinde kalite farkını bariz görüyorsun. Taşlanmış yüzeyleri, plastik kapakları, gresörlükleri ray üzerindeki hareket hissi açısından Hiwin açık ara önde. Ben SHN serisini Şahin Rulmanın kendisinden, Hiwin serisini ise Sankaya Mekatronik (www.Otomasyoncu.net Ankara) dan almıştım. Ray için ise genelde uzunluğu biraz fazla alıp kendim kesmeyi tercih ediyorum. Her iki firma da siparişin arkasında duran iyi firmalar.
Sankaya'dan direk alacagim.

SHN serisi THK (Japon mali) imis. Sanirim Cinliler marka ismini dogrudan kullaniyorlar.

HWİN alacaksanız bildik yerlerden almak mantılı (Doğuş, Şahin, otomasyoncu v.s) yada Türkiye distribitörü aranarak oradan öğrenilebilir en yakın nereden alınabileceği.

THK'de çok ucuz sayılmaz Hwin kalitesine yakın sayılır.

Lakin bu tür ürünlerinde kendi içinde sınıfları var. Önce bunu bilmeniz lazım. Karşıladıkları stndarlat yükler v.s aynı firmanın aynı ölçü ürünlerinde değişkenlik gösterir.

C diye başlayan C3-C5-C7-C10.... giden bir skalada gider bu çeşitlilik. Aradığınız özelliğe göre buna da dikkat edin derim ben.

Bildigim bir konu degil.

Tasiyacagi yuk en fazla 1Kg yag gibi kaysin istiyorum. Bugune kadar aldiklarim illaki bir yerde takiliyor.

Gerci arabaya yukaridan yuk bindirirsem takilma olmuyor ama ben genede bosta dahi hic takilmadan gitsin istiyorum.

Akilli bidik soyle diyor;

Lineer raylar ve arabalar (kızaklar) üzerinde kullanılan "C3", "C5", "C7" ve "C10" gibi terimler, genellikle hassasiyet sınıfını veya tolerans seviyesini ifade eder. Bu sınıflar, rayların ve arabaların montaj doğruluğu, pürüzsüzlük, paralellik gibi mekanik özelliklerini tanımlar.

İşte bu terimlerin ne anlama geldiğine dair genel bir açıklama:

• C3: Düşük tolerans seviyesi. Bu sınıf, daha az hassasiyet gerektiren uygulamalar için kullanılır.
  • C5: Orta düzeyde tolerans. Genellikle genel sanayi uygulamaları için yeterli hassasiyete sahiptir.
  • C7: Yüksek tolerans. Daha hassas konumlandırma ve düşük sürtünme gerektiren uygulamalarda tercih edilir.
  • C10: En yüksek tolerans. En hassas uygulamalar için kullanılır, genellikle ileri teknoloji ve yüksek hassasiyet gerektiren sistemlerde tercih edilir.
Bu sınıflandırmalar, ISO (Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu) veya diğer ilgili endüstri standartlarına göre belirlenmiş olabilir ve üretici firmalar arasında biraz farklılık gösterebilir. Her bir sınıf, belirli bir doğruluk ve hassasiyet aralığını ifade eder ve seçim, uygulamanın gereksinimlerine bağlı olarak yapılır.

İşte bu sınıflar size kullanmak istediğiniz yere göre hangisinin gerektiğini söylüyor.

Ürünlerin datashetlerinde yükü aldıkları yere göre toleransları yazar. Siz buna birde çalışma şartlarını ekleyip (tozlu mu? Metal talaşımı var? sıcak? soğuk v.s..

Yoksa kaliteli bir marka (Hwin-THK-NSK-Bosch-SKF) Araba ve Ray aldıktan sonra zaten yağ gibi kayar.

Dogrudan araba kodu verince coluk cocuk bir suru satici cikiyor hic birisinde tolerans bilgisi yok.

MGN15H urunun en siradan yalin haline ait kod imis.

HWIN'nin yurtdisi sitelerinden birisine girdim.

Ne parametreler var neler.

Web sitesinde iteraktif olarak almak istediginiz urunu configure ediyorsunuz. Hani otomobil alirken rengi bu olsun, deri rengi bu olsun, dikis ipliginin rengi bu olsun.

Simdi bu parametreleri arastirip anlamam gerekecek. Nasil bir maliyetle karsilasacagimi da kestiremiyorum.

Amerikalinin 5000 USD'ye sattigi urunu ya ben bunu 500 USD'ye yaparim derken bazi seyleri es geciyormusum gibi geliyor. Aliexspress'den ray almak var bir de Avrupa'dan ray almak var.

Ucuz menemen ancak curuk domatesle yapilir gibi gorunuyor.

Bugun HWIN marka araba ve raylari aldim. Daha once yasadigim takilma sorunlari yok.
Arabalarda Cin mali olanlarla arasinda 200 TL den fazla fiyat farki olsa da deger.

Hangi firmadan aldın? Bir de değişik preload seçeneklerini sunarak hazır araba monte edilmiş olarak alabiliyor musun?

O kadar ray satan adam var fakat istedigin olcude duzgun kesim yapamiyorlar. Her kesilende 1 .. 2 mm fark var. Allahtan olmasi gerekenden kisa kesmiyorlar.

Halbuki adam gibi bir makine alsalar jilet gibi kesim yapabilirler.

Demir profil kesmek icin satilan tas diskli kesicilerin govdeleri teneke gibi bir sey.

Ayni makineden bende de var. Ilk firsatta motor/tas kismini sokup saglam bir govde uzerine monte edip sirf bu kizaklari kesecek sekilde aparatlarla donatacagim.

1724500910027.png

Kestirdigim raylari tekrardan evde taslayip olcusune getirmek icin cok ugrastim.

1724500770603.png

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,683
Son üye
zzzz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back