Maden dedektoru konusunda fikir cimlastigi

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.
Iki bobin arasindaki kuplaj katsayisi 0 ile 1 degeri arasinda deger alir.
Teorik anlamda 1 olan kuplaji saglayan transformatoru yapamiyorsak teorik anlamda 0 olan transformatoru de saramayiz.

0.01 oluyorsa bu kuplaj sifirdir, 0.99 oluyorsa da bu 1 dir der geceriz.

Bayan hakli.

Son düzenleme:
Teorik anlamda 1 olan kuplaji saglayan transformatoru yapamiyorsak teorik anlamda 0 olan transformatoru de saramayiz.

0.001 oluyorsa bu kuplaj sifirdir, 0.999 oluyorsa da bu 1 dir der geceriz.

Bayan hakli.
bumudur bu sorunun cevabı : iki bobini yanyana koyarak voltaj enduklenmesini sifir yapamazsin. Bobinleri bir birine dik yerlestirirsen sifir yapabilirsin. nasıl ?

daha 3 gün önce usb portuna boş bir kablo bağlayıp buradan sinyal yakaladığını ve radyo alıcısı yapabileceğini inanan saf junior arkadaşımızın bu gün manyetik alanlar ve maxwell denklemleri konusunda ahkam kesebilmesi beni hayrete düşürüyor. kendini bilmemek çok ilginç bir patalojik durum.

bazı insanlar olayları anlamak yerine inandığını savunmaya o kadar odaklanıyor ki öğrenme becerisi kayboluyor. bir nev-i bakarkörlük gelişiyor.

kulpaj ve indükasyon ayrı şeyler hocam kahveyi fazla kaçırdınız sanırım

siz mesajınızda diyorsunuz ki "Bobinleri bir birine dik yerlestirirsen sifir yapabilirsin"

bende soruyorum Nasıl ?

bu doğru değil sıfırlıyamazsınız @Mikro Step sıfırlıyorsanız açıklayın öğrenelim

NOT bayan değil kadınım !

@Gokrtl
1. https://mekatronik.org/forum/threads/maden-dedektoru-konusunda-fikir-cimlastigi.5352/post-90456
2. https://mekatronik.org/forum/threads/maden-dedektoru-konusunda-fikir-cimlastigi.5352/post-90461
3. https://mekatronik.org/forum/threads/maden-dedektoru-konusunda-fikir-cimlastigi.5352/post-90467

3 kez denedim usta herkesin anlıyacağı şekilde imasiz hakaretsiz terbiyeli şekilde anlayan var anlamayan var

edit.
fırlamalık yapmak, ortalık karıştırmak olsa....
sabah bir sürü pas geldi hepsine vururdum gol olurdu yine okuyorum iyi bile buna da şükür be usta :)
Cevabı her ne kadar ona yazsan da belli bir kitle okuyor. Buda sacede sana zarar veriyor. Bir konuda haklı çıkamıyorsan kes muhabbeti. Olsun bitsin. Bu işi bilen bir tek o yada sen değilsiniz. Elbet başkalarının da yorumu olacaktır. Ama konu böyle seviyesiz bir alana çekilirse bilen de yazmaz.

• Beğen
Reactions: nt
NOT bayan değil kadınım !

Benim suphelerim var.
Mesela ben bir erkegim ve nezaketim olmayabilir. Yadirganir yadirganmaz.

Fakat bir bayanda, kadinda, hanimefendide, kizda her neyse kucuk de olsa nezaket kirintisi olmali.

Cevabı her ne kadar ona yazsan da belli bir kitle okuyor. Buda sacede sana zarar veriyor. Bir konuda haklı çıkamıyorsan kes muhabbeti. Olsun bitsin. Bu işi bilen bir tek o yada sen değilsiniz. Elbet başkalarının da yorumu olacaktır. Ama konu böyle seviyesiz bir alana çekilirse bilen de yazmaz.
usta ben konu hakkında haklı çıkma çabasında değilim.

neyse doğrusu onu öğrenmek istiyorum.

0.01 oluyorsa bu kuplaj sifirdir, 0.99 oluyorsa da bu 1 dir der geceriz.

Bayan hakli.
Zaten mühendisler olarak temel taktiğimiz bu değil mi? Sayıları yuvarla geç. Baktın denklem çok karışık çözemeyeceksin computational complexity de, çözmenin maliyeti çok diyip denklemi çözebileceğin kadar basitleştir. Hiç olmuyorsa ya ben bilim adamı değilim, fizikçi matematikçi getirin modelleyip çözsünler de. Neyse işin şakası bu arada gerçekten 0.01 coupling görsem 0 diyip geçmeyeceğim problem sanırım çok extrem bir case olur. Yalnız hocam teorik olarak 1 kuplajlı transformatör yapabiliyoruz, ama henüz üretimini başaramadık :D

Benim suphelerim var.
Mesela ben bir erkegim ve nezaketim olmayabilir. Yadirganir yadirganmaz.

Fakat bir bayanda, kadinda, hanimefendide, kizda her neyse kucuk de olsa nezaket kirintisi olmali.
boomerlar anlamaz hocam bu konuyu sonra tartışırız

sorum : Bobinleri bir birine dik yerlestirirsen sifir yapabilirsin.(indükasyonu) bu doğrumu yapabilrmisiniz 0 etkisiz

@nt sen neye olmaz diyorsun ? ve nedenini açıkla. Benim orada yazdığım iki bobin yan yana konulması ile alakalı.

@nt sen neye olmaz diyorsun ? ve nedenini açıkla. Benim orada yazdığım iki bobin yan yana konulması ile alakalı.
iki bobin arasındaki elektromanyetik indükasyonu sıfırlayamazsın ister iç içe koy istersen üst üste böye bir şey mümkün değil

ayarlamalar ile birbirlerine olan etkileri aza indirebilirsin .

cevap almadım sanırım bende sorun var :D

@mikrostep in uzun renkli olan mesajı elektomanyetik indükasyondan öte kulpajı ve tasarımı ile alakalı ayrıca doğada mükemmelde yoktur

vardan yok yok'dan da var olmaz bunlar göz önüne alıp bir boninin diğer bobine uyguladıgı elektromanyetik indükasyonu nasıl 0 yapıyormuş

merak ediyorum soruyorum gayet de düzgün sormuşum soruları bana kıyısından köşesinden başka konularla örnekler yada saptırma olmasın

soruyorum işi bilen burda yazmış iç içe koyaran sıfırlanır bende soruyorum nasıl ?

ben kendimden uyuz olmaya başladım ama.

boomerlar anlamaz hocam bu konuyu sonra tartışırız

sorum : Bobinleri bir birine dik yerlestirirsen sifir yapabilirsin.(indükasyonu) bu doğrumu yapabilrmisiniz 0 etkisiz
burada yazılanları gidip chat gpt'ye soruyorsun ve aslında hiçbir fikrinin-uzmanlığının olmadığı konularda chatgpt destekli ukalalık yapıyorsun. sonra sana "çoçukça" dediklerinde kabul etmiyorsun. üstüne senin derdin "öğrenmek değil haklı çıkmak" denildiğinde hayır diyorsun.

pratikte evrende sıfır diye bir şey yoktur. sıfır kelvin -273 derece - atomun hareketsizlği ya da sıfır vakum asla oluşmaz.

aynı şekilde sıfır etkileşim de asla oluşmaz ama ölçülebilir sınırların altına iner. pratikte yok kabul edilir. bunu tüm mühendisler-bilim adamları bilir.

chatgptden alıntı yaparak laf cambazlığı ile tartışmak yerine ivedilikle fizik ve bilim öğrenmeye davet ediyorum. enerjini insanlarla iddialaşmak yerine öğrenmeye ayırırsan ilerleyebilirsin.

ne diyon ya offff bitmediniz ya
bak gene mantıklı cevap vermek yerine "laf cambazlığı" yapıyorsun, çünkü teknik bilimsel manada yanıt verecek kapasitede değilsin.

"
Bu ifade doğru değildir. Voltaj endüksiyonu genellikle bir bobin içinde bir manyetik alanın değişimi sonucu meydana gelir. Bobinlerin yerleşim şekli, manyetik alanın yeterince değişmediği durumları belirleyebilir, ancak sıfırlanması gibi bir kavramı doğrudan uygulamak mümkün değildir.
Bobinlerin birbirine dik yerleştirilmesi, endüksiyonun en etkili olduğu durumları sağlayabilir çünkü bir bobinde oluşturulan manyetik alan diğer bobini etkileyebilir. Ancak, endüksiyonun tamamen sıfırlanması zor bir konsepttir.
"

bunu chatgpt'ye yazdırmadın mı ? anlaşılmayacağını mı düşünmüştün ?

evet ne diyorum, dediklerimin hangisi yanlış mesela. koş chatgpt seni bekliyor.

boş yapan boş insanlar cevap verin neden zorunuza gidiyor ?

soru sormam mı sorun ne amaç ne benım uzerımden pirim yapamazsınız

geçin bu işleri cheeky monkeyler

boş mesaj ve bitti sonuç yok

seninemi ugrascam abisi senin zoruna ne gidiyor acıkca konusalım ? hayırdır kardeş sıkıntın ne

boş yapan boş insanlar cevap verin neden zorunuza gidiyor ?

soru sormam mı sorun ne amaç ne benım uzerımden pirim yapamazsınız

geçin bu işleri cheeky monkeyler
al işte laf kalabalığı ve hedef saptırma. 5 kişinin okuduğu şu tartışma üzerinde prim yapabileceğimiz hem de senin üzerinden prim yapabileceğimzi durum nedir açar mısın ? nasıl bir çıkar elde edebiliriz mesela ?

ayrıca lütfen konuyu değiştirmeden yukarıda benim yazdığım mantıklı argumanlara teknik olarak yanır verir misin.

ingiliz amerikan varmı burda fransız da olur ?

usta ben konu hakkında haklı çıkma çabasında değilim.

neyse doğrusu onu öğrenmek istiyorum.
Tamam işte doğrusunu öğrenmek istiyorsan bunun yolu yanlış olduğunu düşündüğün cevaba kaba bir dille cevap vermek olmamalı.
Ya bekle doğrusunu yazan çıksın, yada cevabı başka yerlerde ara. Yoksa konu gerçekten yararlı olmaktan çıkıyor.

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,845
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back