sinyal sekillerine neden ihtiyaç duyulmustur

merhabalar
arkadaslar elektornikte dalga kare veya uçken ureten parçalar var bunlara neden ihtiyaç duyulmustur?
usta abilerimden dinlemek isterim

Ornek vererek aciklayayim.

Bir lambanin isigini tamamen sonuk durumdan tam aydinlik veecek seviyeye kadar yavas ama hep ayni artisla artirmak sonra da ayni sekilde yavas yavas karartmak isteyelim.

Bu durumda lambaya cok dusuk frekansda ucgen dalga formunda voltaj uygulariz.

Eger bir lambanin isigini tamamen sonuk durumdan tam aydinlik veecek seviyeye kadar yavas ama hep ayni artisla artirmak sonra da aniden karartmak isteyelim.

Bu durumda da lambaya testere disi dalga uygulariz.

Lambanin yanma sonme sureleri esit sekilde flash ettireceksek kare dalga ile, lambayi cok kisa sure yakip daha uzun sure karartacaksak bu kez kisa dortgen palslerle yakariz.

Orneklerim lamba uzerine oldu ama voltajin hangi formda degisecegi tamamen uygulamamizla alakali.

Elektronikteki dalga şekilleri sadece kare ve üçgen dalga ile sınırlı değil. Sinüs dalga ve "noise" denilen genliği kararsız şekilde değişen gürültü de ihtiyaç olan dalga şekillerinden. Özellikler DC to AC güç dönüşümlerinde AC hassas elektronik cihazların zarar görmemesi için tam sinüs dalga olması istenir. Bunun için de inverterin sinüs dalga üretiyor olması gerekir.

@Mikro Step lamba örneğine benzer şekilde siren seslerini üretmek için değişik dalga formlarının bir arada kullanılması gerekebilir. Örneğin, ikaz sireni, ambulans sireni ve polis sireni genlik ve frekans olarak birbirinden farklı sesler. Hepsi de farklı frekans ve genliklerde (sinüs, kare, üçgen, testere dişi gibi.)

AWG denilen (Arbitrary Wave Generator) sinyal üreten cihazlar var. Hatta bu cihazlarda verilen matematik denklemine göre çıkış veren opsiyonlar bile var.

Aşağıdaki yazının sinyal jeneratörü başlığında bir inceleme var:
https://blog.ictr.club/analog-discovery-2-inceleme/

Son düzenleme:
Başka tanıdıklar da görüyorum, hepsinin eline sağlık.

Hosting hesabında bir tane yeni uygulama kurdum. Knowledge Base yapısı. Burada faydalı kitaplar, faydalı linkler gibi başlıklar olacak. Böyle faydalı sitelerin linklerini oraya koyacağım inşallah.

Ornek vererek aciklayayim.

Bir lambanin isigini tamamen sonuk durumdan tam aydinlik veecek seviyeye kadar yavas ama hep ayni artisla artirmak sonra da ayni sekilde yavas yavas karartmak isteyelim.

Bu durumda lambaya cok dusuk frekansda ucgen dalga formunda voltaj uygulariz.

Eger bir lambanin isigini tamamen sonuk durumdan tam aydinlik veecek seviyeye kadar yavas ama hep ayni artisla artirmak sonra da aniden karartmak isteyelim.

Bu durumda da lambaya testere disi dalga uygulariz.

Lambanin yanma sonme sureleri esit sekilde flash ettireceksek kare dalga ile, lambayi cok kisa sure yakip daha uzun sure karartacaksak bu kez kisa dortgen palslerle yakariz.

Orneklerim lamba uzerine oldu ama voltajin hangi formda degisecegi tamamen uygulamamizla alakali.
Muhteşem bir açıklama.

Başka tanıdıklar da görüyorum, hepsinin eline sağlık.

Hosting hesabında bir tane yeni uygulama kurdum. Knowledge Base yapısı. Burada faydalı kitaplar, faydalı linkler gibi başlıklar olacak. Böyle faydalı sitelerin linklerini oraya koyacağım inşallah.
Bekliyoruz Hocam

.. tüplü televizyonda saptırma bobinine testere dişi sinyal uygulanıyor. Ekranı taramak için..

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back