Stajyer için osiloskop önerisi

stajerMusti

Yeni Üye
Ortalama bir atölyem var elektronik ve robotik programlama alanında işler yapıyorum stajer olarak bir özel şirkette işler yapıyorum 1500tl bütçem var(pek bişey etmez ama malesef elimden bu kadar geliyor) osiloskop önerirmisiniz bunu almayı düşünüyorum sizce alınır mı dso-tc3 almaya ikna eden kısmı şarjlı olması fiyatının uygun olması ve transistör kompanent testi yapabilmesi

Son düzenleme:
Evet senin bütçe için bence de linki verilen Hantek çok daha isabetli bir seçim. Param güvende diyor zaten, kaçırma bunu.

öncelikle konu sahibi benim kendi bilgisayarımdan yazıyorum staj yerinde açmıştım bu konuyu
hocam usb osiloskop kullanabileceğim birşey değil bana daha taşınabilir birşey lazım bu attığım linkteki gibi ilerleyen zamanlarda masaüstü osiloskop almayı düşünüyorum zaten

öncelikle konu sahibi benim kendi bilgisayarımdan yazıyorum staj yerinde açmıştım bu konuyu
hocam usb osiloskop kullanabileceğim birşey değil bana daha taşınabilir birşey lazım bu attığım linkteki gibi ilerleyen zamanlarda masaüstü osiloskop almayı düşünüyorum zaten
Fiyatı sana uygun değil ama OWON HDS242 aradığın cihaz sanırım

Evet senin bütçe için bence de linki verilen Hantek çok daha isabetli bir seçim. Param güvende diyor zaten, kaçırma bunu.
Abi hantek mobil var bu nasıl sence ?

bütçe şu anlık çok düşük farkındayım ama bu aralar biraz sıkışığım ve ufakta olsa atölyeme yeni cihazlar eklemek istiyorum

Hs102 hs402 bir incele kendin yap bütçenin altında bir para bir süre kullandım hiç fena değil not :eek:siloskop 1 mhz

O linkini verdiğin cihaz o kadar limitli ki, en temel, en basit işlerin dışında randımanlı çalışmaz. Tamam bütçe vahim diyorsun ve 1500 TL de iyi para senin için. O yüzden 1500 TL ni çöpe atma, o paranın karşılığını verecek bir cihaz önerdik onu al.

Abi hantek mobil var bu nasıl sence ?

Youtube'da Kerry Wong böyle birçok cihaz inceledi. Seyretmiştim ve hatırladığım kadarıyla bu form faktöründe Owon'lar daha iyiydi.

@taydin abi şöyle bir proje var https://www.martinloren.com/hs402-wifi-diy-oscilloscope/ bunun hakkında ne düşünüyorsun en azından bu dso lara alternatif bir kendin yap projesi olur maliyet de düşük olur epey

Sayfada teknik özellikler görünmüyor, ama böyle bir projeyi yapmak için de gene bir osiloskop lazım.

Eğer bant genişliği ihtiyacı az ise, mesela sadece audio sinyaller ile çalışılacaksa, bir ses kartı çok güzel iş görür.

Sayfada teknik özellikler görünmüyor, ama böyle bir projeyi yapmak için de gene bir osiloskop lazım.

Eğer bant genişliği ihtiyacı az ise, mesela sadece audio sinyaller ile çalışılacaksa, bir ses kartı çok güzel iş görür.
aslında firmware ve şematik hazır pcb çizimini ben de göremedim her şey sorunsuz giderse osiloskop gerekmeyebilir
audio kartıyla projeler görmüştüm özellikle eski cep telefonlarını kullanıyorlardı
ama bilgisayarın ses kartını kullanırsak izolasyon olmayacak herhangi bir sıkıntı çıkabilir mi

O linkini verdiğin cihaz o kadar limitli ki, en temel, en basit işlerin dışında randımanlı çalışmaz. Tamam bütçe vahim diyorsun ve 1500 TL de iyi para senin için. O yüzden 1500 TL ni çöpe atma, o paranın karşılığını verecek bir cihaz önerdik onu al.
hocam giriş seviyede basit testler için fln hiç uygun değilmi alternatif olarak kendin yap basit osiloskoplarda var yada küçük o tarz osiloskoplar

hscope stm32f4'lü bir kart ile denemiştim. işin aslı bu martin loren denen uzakdoğulu arkadaş. pc tabanlı scoplar için universal bir android yazılımı geliştiriyor sonra hazır yazılım yaptım neden temel donanımlar da olmasın diyor.

şimdi bu alet de bir skop - ölçü aleti değil. düzgün bir giriş koruması, attenuator, trigger hiçbiri yok. hepsi software. üstüne 2-3 msamp örneklemesi var en fazla. 200-300 liralık stm32 kit elinde varsa oynamak için yapılır ama ölçü aleti olarak sınıflandırılamaz.

bir de hscope yazılımı free değil. demo versiyonu var onunla bazı fonksiyonları çalıştırıyorsun sonra belli bir para istiyor. ne kadardı unuttum ama 20-30 usd olabilir bende hatta full versiyon lisansı var bana hediye etmişti ama bir iki denemeden sonra çok kullanışsız buldum. bu arada lisans bir android telefona kendini kitliyor taşıyamıyorsun vs. çok saçma.

adam hafızam beni yanıltmıyorsa italyan program da dedigin fiyat degil çok cüzi bir fiyati vardı 50 60TL filan bende lisanslı oldugundan güncel fiyatı göremedim .tabi ahım şahım bir skop degil. başlangıç seviyesi . bir zamanlar telegram grubuda bayagı canlı idi . kendin yap için oldukça başarılı .200 300 tl ye 1mhz osiloskop hiç fena degil gömmeye gerek yok.

tabi ahım şahım bir skop degil. başlangıç seviyesi

Yeni başlayan birisinin, tutarlı davranmayan ve adamı binbir türlü yanıltma potansiyeli olan, türlü tuzaklar kuran bir cihazı almaması lazım.

Bu şuna benzer. Adam yeni şöför, ama sen adama manuel vitesli, cigleli, ve motoru da çok zayıf olan bir araba veriyorsun. Balans ayarı da iyi değil, ayağını gazdan çekince de motor istop ediyor. Motor zayıf olduğu için yolun engebesine göre sürekli vites değiştirmesi gereiyor. Ucuz araba, başlangıç için uygun diyebilir miyiz? Böyle bir arabayı ancak usta bir şöför kullanabilir, acemi kullanamaz.

adam hafızam beni yanıltmıyorsa italyan program da dedigin fiyat degil çok cüzi bir fiyati vardı 50 60TL filan bende lisanslı oldugundan güncel fiyatı göremedim .tabi ahım şahım bir skop degil. başlangıç seviyesi . bir zamanlar telegram grubuda bayagı canlı idi . kendin yap için oldukça başarılı .200 300 tl ye 1mhz osiloskop hiç fena degil gömmeye gerek yok.
o telegram grubunda ben de vardım, hatta lisansı bana betatester olduğum için martin vermişti. bu arada bence martin takma ad. adam çinli ya da uzakdoğulu ben öyle düşünüyorum. denedim ve kullanışlı bulmadım. sürekli kilitleniyor, bağlantısı kopuyor ve trigger yakalamıyordu.

üşenmedim hscope kurdum ve lisans ücretine baktım h402 (stm32 blacpill) versiyon donanım için 244 tl istiyor artı 5 ile 25 usd arası değişen opsiyonlar var. otomotiv-logic-audio gibi. bir de blackpill stm32 donnaım gerekiyor o da yaklaşık 350-400tl.

Yeni başlayan birisinin, tutarlı davranmayan ve adamı binbir türlü yanıltma potansiyeli olan, türlü tuzaklar kuran bir cihazı almaması lazım.

Bu şuna benzer. Adam yeni şöför, ama sen adama manuel vitesli, cigleli, ve motoru da çok zayıf olan bir araba veriyorsun. Balans ayarı da iyi değil, ayağını gazdan çekince de motor istop ediyor. Motor zayıf olduğu için yolun engebesine göre sürekli vites değiştirmesi gereiyor. Ucuz araba, başlangıç için uygun diyebilir miyiz? Böyle bir arabayı ancak usta bir şöför kullanabilir, acemi kullanamaz.
hocam ben teknik özelliklere bakmamıştım 200khz(tam bilmiyorum ne işe yarıyor ama diğer osiloskoplara göre çok düşük) diyormuş biraz daha paramı biriktirip masa üstü osiloskop almak daha mantıklı

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back