Step motor ısınma sorunu

Ramps kartı ile birlikte kullandığım step motor çok fazla ısınıyor. 3D yazıcımda extruder motoru olarak kullanıyorum ve dokunamayacağım kadar ısınıyor ve filamenti ittirmeyi kesiyor bu step motorun bu ısınmasının sebebi nedir acaba . 3D yazıcımda eksenler için 4 tane aynı model extruder için farklı model bir motor kullanıyorum bununla alakalı olabilir mi ?

Ramps kartı ile birlikte kullandığım step motor çok fazla ısınıyor. 3D yazıcımda extruder motoru olarak kullanıyorum ve dokunamayacağım kadar ısınıyor ve filamenti ittirmeyi kesiyor bu step motorun bu ısınmasının sebebi nedir acaba . 3D yazıcımda eksenler için 4 tane aynı model extruder için farklı model bir motor kullanıyorum bununla alakalı olabilir mi ?
step model modeli?
sürücüde set edilmiş akım?
Bu bilgileri bilmeden bişey demek zor

Ekler

• Screenshot_2023-09-13-20-30-44-339_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
    Screenshot_2023-09-13-20-30-44-339_com.sec.android.app.sbrowser.jpg
    730 KB · Görüntüleme: 73
Her bir faza ait bobinin 3 ucu vardi.
Bunlar
A
ORTAK
B

Olsun.

Sen AB uclarini kullandiysan
A ve Ortak ucunu kullanmayi dene.
Ben A B uçlarını kullanarak bağlantı yapmıştım birde ortak uçları kullanarak deneme yapayım. Bu şekilde bağlantı neyi değiştirir zamanın varsa bilgi olsun diye anlatabilir misin acaba

Enduktans su anki degerinin dortte birine duserken, omik deger de yariya duser.

Bu durum isinmayi cok dusurur.

Enduktans su anki degerinin dortte birine duserken, omik deger de yariya duser.

Bu durum isinmayi cok dusurur.
Hocam dediğiniz gibi bağlantı yaptım fakat ısınma konusunda bir değişiklik yok gibi belki biraz daha az ısınıyor olabilir fakat yinede gereğinden baya fazla sıcak motor . Eksenlerde kullandığım motorlar saatlerce çalışıyor ve buz gibiler bu motorun böyle ısınmasının başka bir sebebi olabilir mi

Hocam dediğiniz gibi bağlantı yaptım fakat ısınma konusunda bir değişiklik yok gibi belki biraz daha az ısınıyor olabilir fakat yinede gereğinden baya fazla sıcak motor . Eksenlerde kullandığım motorlar saatlerce çalışıyor ve buz gibiler bu motorun böyle ısınmasının başka bir sebebi olabilir mi
Step sürücülerdeki minik trimpottan akım ayarını düşürmeyi denedin mi? Çok düşürürsen adım kaçırmaya başlayabilir, motorun biraz daha serin çalıştığı bir akımı ayarlamak yeterli.

Step sürücülerdeki minik trimpottan akım ayarını düşürmeyi denedin mi? Çok düşürürsen adım kaçırmaya başlayabilir, motorun biraz daha serin çalıştığı bir akımı ayarlamak yeterli.
Fazla mı akım çekiyordur acaba ? o ayarı yapmadım deneme yapıp sonuçları belirtirim teşekkürler

Step motor sıcaklık yönetimine ilişkin bazı hususlar şunlardır:

Havalandırma ve soğutma: Step motorun çevresinde yeterli alan ve havalandırma olduğundan emin olun. İyi hava akışı, ısının dağıtılmasına ve motor sıcaklığının azaltılmasına yardımcı olabilir. Adım motorlarını kapalı alanlara veya diğer ısı kaynaklarının yakınına yerleştirmekten kaçının.

Radyatör: Yüksek güçlü veya uzun süreli çalışan step motorlar için, ısı dağıtım yüzey alanını artırmak ve ısı dağıtım etkisini iyileştirmek için bir radyatör kullanmayı düşünebilirsiniz. Isı emici, termal iletken yapıştırıcı veya vidalarla step motora sabitlenebilir.

Sıcaklık izleme: Step motorunuzun sıcaklığını düzenli olarak izlemek için sıcaklık sensörü veya kızılötesi termometre gibi bir cihaz kullanın. Bu, motorun çalışma durumunu anlamanıza ve gerekli önlemleri zamanında almanıza yardımcı olabilir.

Akım kontrolü: Direnç kaybını ve ısı oluşumunu azaltmak amacıyla motor bobininden aşırı akımın geçmesini önlemek için step motorun akımını uygun şekilde kontrol edin.

Çalışma ortamı: Yüksek sıcaklıktaki bir ortamda step motor kullanırken, motor sıcaklığının nominal sıcaklık aralığını aşmadığından emin olun. Çalışma ortamı çok sıcaksa vantilatör veya klima kullanmak gibi soğutma önlemlerine ihtiyaç duyulabilir.

Kısacası step motorlar çalışırken ısı üretirler ve orta dereceli bir sıcaklık artışı normaldir. Ancak step motorun sıcaklığının kabul edilebilir bir aralıkta olmasına ve motorun normal çalışmasını ve ömrünü korumak için uygun ısı dağıtımı önlemlerinin alınmasına dikkat edilmelidir. Adım motoru aşırı ısınırsa veya anormal koşullara sahipse, daha fazla değerlendirme ve destek için steppermotor üreticisine veya ilgili profesyonellere danışılması önerilir.

step motorunun tutma akımı çok yüksek bu yüzden boşta ısınıyor. extruder üzerinde yük olmadığı için o kadar tutma akımına ihtiyaç yok. ısınmayan motorların modülleri üzerinde trimpotun kafasından voltaj ölç. ısınan modülü de bu voltaja ayarla. 3d printer nozzle güzelce ısındıktan sonra 20-30mm hızlı itme testleri yap adım kaçırmaması lazım. adım kaçırmıyorsa kıs, kaçırıyorsa akımı aç.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back