STM32 Kartlarımı ST-Link ile Tanıyamıyorum, Yardım Edin!

nt

Emekli
STM32 kartlarımı bilgisayarımda göremiyorum ve bu sorunun ST-Link cihazlarıyla alakası yok gibi görünüyor. F4xx'i doğru şekilde görüyorum, ancak kartları göremiyorum. USB bağlantılarını değiştirdim, farklı kablolar denedim ama sonuç alamıyorum. Kartlar doğru şekilde güç alıyor. Yardımınızı bekliyorum, bu konuda deneyim veya önerileriniz varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Kod:
#info

version: V2J40S7
serial: 2E2C16092116303030303032
flash: 393216 (pagesize: 16384)
sram: 98304
chipid: 0x0433
descr: F4xx (Dynamic Efficency)

1.
  version:    V2J29S7
  serial:     9D7F070032124647524B4E00
  flash:      0 (pagesize: 0)
  sram:       0
  chipid:     0x0000
  descr:      unknown device
2.
  version:    V2J40S7
  serial:     2E2C16092116303030303032
  flash:      0 (pagesize: 0)
  sram:       0
  chipid:     0x0000
  descr:      unknown device
n@35:~$

Teşekkür ederim!

Son düzenleme:
Elimde bluepill olsa bakacağım da, yok ... Sende başka bir kart var mı? Mesela Arduino UNO?

STLink'lerin açıklamasının "unknown" olmasını boşver şu anda. O bilgi, USB descriptorunda yer alan bir bilgi. Çin malı STLink muhtemelen seninkiler, adam açıklama yazmaya üşenmiş olabilir. Sadece bir tane STLınk takılı olsun. Ona da bir tane blue pill tak. Sonra da st-flash ile boot loader'i programlamaya çalış.

Bluepillin usb kablosunu PC ye tak. Stlink usb kablosunu da pcye bagla.

Stlink cihazin gnd pinini bluepillin 4 pinli programlama portunun gnd ucuna bagla.

Her iki birimin Swclk pinlerini bir birine bagla.

Her iki birimin Swdata pinlerini bir birine bagla.

Genelde hata yapilirsa bu baglantida yapilir.

Stlink yazilimini calistir.

Connect de.

Bluepill programlama pinlerindeki 3.3v pinini jtag cihazin 3.3v pini ile bagla.

Bendeki STM8 miş yav. 8 bit :facepalm1:

DSC00085.JPG

• Beğen
Reactions: nt
Neyse sen uğraşmaya devam et, ben de bir bluepill edineyim bari. Bu ST Link programlayıcının da herhalde sadece klonları satılıyor. Gökkuşağının bütün renkleri var ... Hangi rengi almalı? Hangisi kaliteli oluyor bunların acaba?

Yahu stlink mcu yu taniyacak. 0x0800000 adresine yazacak zaten.

Neyse sen uğraşmaya devam et, ben de bir bluepill edineyim bari. Bu ST Link programlayıcının da herhalde sadece klonları satılıyor. Gökkuşağının bütün renkleri var ... Hangi rengi almalı? Hangisi kaliteli oluyor bunların acaba?
Uygun fiyata nerdeyse klon fiyatına orjinal olanı da var:

Yine orjinal programlayıcıya göre uygun fiyatlı sayılabilecek olanı da var:

• Beğen
yine kontrol ettim olmuyor @Omega rica etsem tecrübelerinizi paylaşırmısınız

daha önce kartlar ile uğraşmışmıydınız yoksa sadece bu kart ile mi tecrübeniz oldu bizi aydınlatın :D
Benim tecrübem .3 yıl kadar önce açtığım blupill le ilgili konuda yüklediğim ide ile 2-3 dakika içinde kartı görmüştü
başkada program falan yüklemedim

• Beğen
Benim açtığım konunun linkini bulursan kurduğum ide yi anlatmıştım

• Beğen
Nasil bir sorun

Hex yuklendi ise kart uzerinedeki led flash etmeye baslamistir.

Son düzenleme:
Yahu bu exeyi pc de calistiracaksin. Kite yuklenecek bir yazilim degil.

Kite yukledigin hex sayesinde canlanan stm, usb uzeri den bu exe ile haberlesecek ve kitini test edebileceksin.

Son düzenleme:
Sizdeki stm8 in sol tarafindaki stlink ile programlayabiliyor olmanız lazım nucleolarda direkt jumper var st link ile karttaki denetleyiciyi ayırmak için ama sizin stlink kısmında headerların sağındaki 2 tane direnci sökmeniz gerek

Yalnız yeni fark ettim 2011 den kalma user manuelde
This ST-LINK only supports the STM8S family. Do not use it with other STM8 families.
Demiş yani stlinke firmware update yapılabilir sanırım ama çalışacağından emin olamadım

Eğer sorunsuz programlamak istiyorsanız nucleo kartlardan bakmanızı öneririm yeni stlinkv3 de çıkmış avantajlarını bilmiyorum ama

Tabi eğer klon stlinkteki sorunu gözlemlemek için alıyorsanız bende aliexpressden alınma pembe vardı hiç düzgün çalıştıramadım sanırım başkasının pembe stlinki ile denediğimizde sorunsuz yükleme yapmıştı diye hatırlıyorum

Eğer sorunsuz programlamak istiyorsanız nucleo kartlardan bakmanızı öneririm yeni stlinkv3 de çıkmış avantajlarını bilmiyorum ama

STLink V3 var bende. Uzun zamandır var, STM discovery kartları aldığım zaman almıştım. Ama piyasada yaygın kullanılan bu rengarenk olanlar, o yüzden onlardan da bulundurmak lazım. Belki de hepsi aynı mal, ama değişik değişik fiyatlara satılıyor Türkiye'deki internet sitelerinde.

Eğer yüklediğin hex dosya boot loader ise, artık o kartı Arduino IDE ile kullanabilmen lazım. Şu anda platformio, vscode yi falan boşver. İşe basit başla, sonra karmaşığa doğru git.

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back