Su arıtıcılar hakkında

Gökhan atık suyu ölçtün mü hiç?
Ne kadar temiz suya ne kadar atık su çıkıyor?

Birde bu son aşamadaki yeşil-sarı filtreler komple mi değişiyor içi mi değişiyor?

Şuanki fikrim senin aldığın sisteme bir tane daha membran ekleyip atık suyu da arıtmayı düşünüyorum.
Uygun ölçüde bulursam UV filtre de ekleyeceğim.

Böylece daha az maliyetle standart ölçülerde filtre düzeneğim olacak. Hemde daha kaliteli suya sahip olacağımı düşünüyorum. Tabi evdeki hesap çarşıya uyarsa..

Belki ilerde su kalitesini ölçme, uyarı verme şeklinde düzenekler ekleyebilirim. Tabi burada esas amacım hem problem çözmek hem de teknik bakış açısı geliştirmek.

Gökhan atık suyu ölçtün mü hiç?
Ne kadar temiz suya ne kadar atık su çıkıyor?

Birde bu son aşamadaki yeşil-sarı filtreler komple mi değişiyor içi mi değişiyor?

Şuanki fikrim senin aldığın sisteme bir tane daha membran ekleyip atık suyu da arıtmayı düşünüyorum.
Uygun ölçüde bulursam UV filtre de ekleyeceğim.

Böylece daha az maliyetle standart ölçülerde filtre düzeneğim olacak. Hemde daha kaliteli suya sahip olacağımı düşünüyorum. Tabi evdeki hesap çarşıya uyarsa..

Belki ilerde su kalitesini ölçme, uyarı verme şeklinde düzenekler ekleyebilirim. Tabi burada esas amacım hem problem çözmek hem de teknik bakış açısı geliştirmek.
Yok valla. Hiç ölçmedim. Aklıma bile gelmedi açıkçası. Bir ara ölçmek lazım.
Bütün filtreler komple değişiyor. İçi açılmıyor hiç birinin.
Ben buzdolabına yatırım yapayım sen filtreye. Sonra teknolojileri değişiriz. :D

Atık suyu sisteme takılan 4 yollu bir aparat kısıyor.

Burada şöyle bir durum var. Siz atik suyu azaltabilirsiniz. Bu durumda membran uzerindeki stres basinc artıyor. Sonuç membran uzerinden daha fazla su arıtılarak geçirilince membran omru azalmış oluyor.

Bundan dolayi %60 uretim %40 Atık su gibi oranlarda calisiyor sistemler.

Ikinci kademe membran kullanılabilir ama onun omru daha kisa olacaktir çünkü zaten bir kere arıtılmış su icindeki mineraller kireç v.b. oran artmış olacak.

Bende artırmayı ilk aldigimda test icin ne kadar urun ne kadar atik su aldigimi denedim. Boş bir damacana ya atik suyu biriktirdim. Oran %50 idi. Atık suyu balkona koydum 1 gün orda bekledi ertesi gün baktim dibinde tortu var dikkatlice bakinca tortunun kireç birikimi olduğunu gordum. Yoğunluk artınca ve balkonda isi ile çökmüştü. Normal bir suyu balkona koysam bu kadar çökelme olmazdı.

Atık suyu sisteme takılan 4 yollu bir aparat kısıyor.

Burada şöyle bir durum var. Siz atik suyu azaltabilirsiniz. Bu durumda membran uzerindeki stres basinc artıyor. Sonuç membran uzerinden daha fazla su arıtılarak geçirilince membran omru azalmış oluyor.

Bundan dolayi %60 uretim %40 Atık su gibi oranlarda calisiyor sistemler.

Ikinci kademe membran kullanılabilir ama onun omru daha kisa olacaktir çünkü zaten bir kere arıtılmış su icindeki mineraller kireç v.b. oran artmış olacak.

Bende artırmayı ilk aldigimda test icin ne kadar urun ne kadar atik su aldigimi denedim. Boş bir damacana ya atik suyu biriktirdim. Oran %50 idi. Atık suyu balkona koydum 1 gün orda bekledi ertesi gün baktim dibinde tortu var dikkatlice bakinca tortunun kireç birikimi olduğunu gordum. Yoğunluk artınca ve balkonda isi ile çökmüştü. Normal bir suyu balkona koysam bu kadar çökelme olmazdı.

Tek membran daha iyi diyorsunuz yani. Membran markası olarak bir öneriniz var mı?

Siz hangi marka/model arıtıcı kullanıyorsunuz?

AO smith, Amway, Brita gibi markalar almaya değer mi?

Membran markası olarak bir onerim yok malesef.

Ben aşağıdaki üründen aldim. Casper marka.

Membrandan once 3 adet filtre mevcut. En son membran ve sonrasında da mineral veren bir filtre daha var. Ona filtre demeyelim tatlandırıcı.

Filtrelerin üzerinde filtrasyon boyutları yazıyordu su an hatırlamıyorum en son 5 mikronluk filtresi vardi sanirim.

Bir ara acip bakayim resimlerim olmadi.

Bir ince detayda şu bazı sistemler şebeke basinci ile calisiyor. Mesela bulunduğunuz mevkide şebeke basındınız 3 bar. Bu basınç membraninizin gözeneklerinden suyu geçiriyor. Ama bu basinc filtre %70 ( rakamı fikir vermesi icin yazdim ) tikandiginda artik su geçişine yeterli gelmiyor. Bu noktada pompalı bir urun alirsaniz membrani %90 gibi son omrune kadqr kullanabiliyorsunuz.

10710402727986.jpg

Arıtmanın içini açtım.

1 no sediment filtre. 5 mikronluk suyu ilk filtre eden filtre.
2 no granul aktif karbon filtre
3 no blok karbon filtre
4 no membran filte en altta grup resimde beyaz buyuk olan filtre oluyor. Membran onun icinde oluyor.
5 no tatlandirici mineral veren filtre

Sonrasındaki resimler basinclandirici pompa ve 4 yollu vana. Atık suyu acip kapatan parca oluyor.

20200905_113630.jpg
20200905_113646.jpg
20200905_113713.jpg
20200905_113733.jpg
20200905_113747.jpg
20200905_113751.jpg

20200905_113622.jpg

Arıtıcıyı tamamladım ve 3 haftadır kullanıyorum. Çaydanlıkta hiç kireç oluşmuyor.
Ütü için de kullanıyorum. Yaklaşık 450 TL'ye mal olduğunu söyleyebilirim.

Beğendiğim markaları bir araya getirdim.

Plastik aksam ve ön filtreler Tankpac (Puritech)
Tatlandırıcı olarak A.O. smith marka tek filtre var.
Membranlar Vontron 75 gpd ve LG 80 gpd.

En başta tek membran vardı,
430cc atık su kısıcı, temiz su 1, atık su 3 birim.

Şuan iki membran seri bağlı,
300cc atık su kısıcı, temiz su 1, atık su 1 birim.

Şebeke suyu 300-350ppm, temiz su çıkışı 20-30 ppm, atık su 500-550ppm civarında.

5 litre temiz su 15 dk'da elde ediliyor. Gece 12 civarında çalıştırırsanız basınç daha fazla olduğu için atık su daha az oluyor.

Kendi arıtıcısını yapmak isteyenlere tavsiyem, en baştan 300gpd üstü direk akışlı sistemlere yönelmeleri.

IMG_20201001_002101.jpg

Son düzenleme:
Benim yaptığım (kısıtlı) araştırmalara göre, kireçli su içmek daha yararlı, çünkü sadece kireç değil başka mineraller de barındırıyor. Bu tip filtrelerin sürekli ve düzenli olarak bakımı ve yenilemesi yapılmazsa, mikrop ve mantar oluşumuna bağlı olarak çok tehlikeli sonuçlar çıkabilir diye düşünüyorum. Ama herkes gene kendi araştırmasını yapsın. Burada Gebze'de bizim bütün komşular damacana ile su alırken biz en az 10 yıldır sadece çeşme suyu kullanıyoruz.

Bir de işin şu yönü var: Çeşme suyu klorludur ve mikrop, mantar barındıramaz. Ama eğer çeşmeden alınan su bir kenarda bekletilirse (mesela 1 gün), suda çözünmüş olan klor tamamen sudan ayrılır ve artık o su klorsuzdur. Her türlü mikrop ve mantar oluşumuna zemin teşkil eder.

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back