Şu konnektör ne kadar güvenilir?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Şu resimdeki konnektöre tam olarak ne deniyor bilmiyorum ama (sanırım izoleli konnektör olabilir), bu konnektör şeklinin güvenilirliği, sağlamlığı nasıldır? Ben şimdiye kadar bu tip konnektörlerden her zaman plastiği çıkardım ve kabloyu doğrudan çatala lehimledim. Ama son zamanlarda artık üşeniyorum bunu yapmaya ve sıkıyorum gitsin. Bir sorun da yaşamadım, ama böyle kablonun ucunda şekilsiz, ezik büzük birşey görmek de beni rahatsız ediyor :)

1707401465710.jpeg

ben genelde izoleli olmayandan tercih ediyorum ona göre de pensesi var fabrika çıkışı sıkıyor valla

ama bunuda kullandım çok sorun hiç olmadı ama dediğin gibi şık değil sıkımı

biz kullanıyoruz bundan. kablo iletkenini ezen yeri dar, 4.5mm kadar olduğu için hiç güven vermiyor. zaten direk kablo sıkıldığı zaman bazıları hafif asılınca geliyor bazıları sağlam oluyor. bu yüzden kabloya önce yüksük basıp sonra papuca basıyoruz.

Son düzenleme:
Şu resimdeki konnektöre tam olarak ne deniyor bilmiyorum ama (sanırım izoleli konnektör olabilir), bu konnektör şeklinin güvenilirliği, sağlamlığı nasıldır? Ben şimdiye kadar bu tip konnektörlerden her zaman plastiği çıkardım ve kabloyu doğrudan çatala lehimledim. Ama son zamanlarda artık üşeniyorum bunu yapmaya ve sıkıyorum gitsin. Bir sorun da yaşamadım, ama böyle kablonun ucunda şekilsiz, ezik büzük birşey görmek de beni rahatsız ediyor :)

30123 eklentisine bak

piyasadaki adı, çatal tip izoleli kablo pabucu. uygun kesitli ince çok telli kabloya takılıp fotodaki gibi pensle sıkılırsa son derece güvenli.

Bazı bağlantı noktalarında bağlantı vidaları tam çıkmadığı yuvarlak olanların oraya girmesi mümkün olmuyor. Bu nedenle çatal bağlamak daha kullanışlı ve hızlı oluyor.

Ayrıca yüksek akımlarda ısınması muhtemel yerlerde lehim yerine mekanik sıkıştırma tercih ediliyor. (Lehimin erime ihtimali nedeniyle)

Kişisel kullanımda sıkıntı olmaz. Bende o ezik görüntüyü sevmediğim için lehimlemeyi tercih ediyorum. Hatta bazen sıkıştırıp lehimliyorum, üstüne de makaron.

Ben elimdeki SMPS , panel gibi yerlerde bunu kullaniyorum. Ben sorun yasamadim. Ancak sunu soyleyebilirim. Genelde kullandigim kablonin ic kismi sifira sifir giriyor. Bu sekilde kablolar ile kullandim hep bu nedenle hic sorun yasamadim. Ancak ozel bir test yapmadigimi da soyleyebilirim.

Genelde kullandigim kablonin ic kismi sifira sifir giriyor

Ben de 2.5 mm2 çok damarlı kablo kullandım. Dediğin gibi uc ucuna giriyor. Teli iyice dolayıp iğne değilinden iplik geçirir gibi geçirmek gerekiyor.

kırmızı çatal tip pabuç 1,5 mm2'dir.
kablo 2.5 mm2.
sıkılan yer muhtemelen kırmızıdır. (ki mavi de olsa sıkıntı)
eğer durum böyleyse güvenlik ve estetik problemlidir.
çatal tip pabuç üzerinde kablo kesitini kontrol edebilirsiniz.

Bunda sadece SFK6-2 diyor. 1.5 mm2 hiç mantıklı gelmedi buna ama bir deneyeyim bakalım.

2.5 mm2 olan çok damarlıyı sıktım ve sonra da plastiği söktüm.

1707422706383.jpeg

Bu da 1.5 mm2 çok damarı ile

1707422917186.jpeg

O dokümana göre ikisi de yanlış. Veya benim pense işi doğru yapmıyor

1707423341039.png

DSC00309.JPG

Değişik çene seçenekleri var. Doğru olanı mı kullanıyorum?

1707423535077.jpeg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,934
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back