Şu konnektör ne kadar güvenilir?

Hareketli kablolarda lehimli noktada kablonun hareket etmemesi gerekir. Plastiği çıkarıp lehim yapmak yanlış. Plastiksiz sıkmak daha sağlam ama o da yanlış. O plastiğin amacı hareketi sönümlemek.

Çenede birşey yazmıyor. Ama sıkarken ciddi kuvvetli sıkmam gerekiyor. İki el ve gücümün sınırında. Pensenin güç ayarı ortada, maksimum yapsam herhalde ben sıkamam.

1707423993060.jpeg

Hmm ürün açıklamasında da kırmızı olan yere kırmızının takılmaması gerektiği anlaşılıyor. 1.5 mm2 ve 2.5 mm2 için maviyi kullan anlıyorum ben burada.

1707424203099.png

@taydin hocam üzerinde renkli plastik olan papuçlar için doğru çene. Kırmızı 1.5mm², mavi 2.5mm², sarı 4mm² için kullanılıyor. Ama bu tipteki papuçların sıkma sonucu çok tatmin edici değil. Açık tip olanlarını ve üzerine kılıfı sonradan geçenleri kullanın ve "C" yazan çeneyi kullanın sonuç çok kaliteli oluyor.

@taydin hocam üzerinde renkli plastik olan papuçlar için doğru çene. Kırmızı 1.5mm², mavi 2.5mm², sarı 4mm² için kullanılıyor. Ama bu tipteki papuçların sıkma sonucu çok tatmin edici değil. Açık tip olanlarını ve üzerine kılıfı sonradan geçenleri kullanın ve "C" yazan çeneyi kullanın sonuç çok kaliteli oluyor.

Ürün açıklamasına göre şöyle

1707424707311.png

Yani benim maviyi kullanmam gerekiyordu. Gıcık herifler, konnektör kırmızı, biz mavi çeneyi kullanıyoruz.

Gerçekten de mavi ile yapınca doğru sonuca daha yakın bir sonuç elde ettim

1707424777278.png

1707424835231.jpeg

@kocamanusta iyi ki uyardın. Demekki ben şimdiye kadar konnektörün canını çıkarıyor muşum yanlış çenenin içerisinde :D

@kocamanusta iyi ki uyardın. Demekki ben şimdiye kadar konnektörün canını çıkarıyor muşum yanlış çenenin içerisinde :D

bi terslik olduğunu kabloyu pabuça zor yerleştirmenizden anladım. öyle kabloyu burmaya, çok dağınık değilse defalarca sıvazlamaya falan gerek olmaması gerekiyor. tabiri caizse gözünüz kapalı kabloyu pabuca takabilmelisiniz.

üstadım anladığım kadarıyla ideal sıkma fotodaki gibi olması gerekiyor. bundan en son gönderdiğiniz fotodaki sıkmanın oldukça iyi olduğu çıkarımı yapıyorum.

kpsp.png

üstadım anladığım kadarıyla ideal sıkma fotodaki gibi olması gerekiyor. bundan en son gönderdiğiniz fotodaki sıkmanın oldukça iyi olduğu çıkarımı yapıyorum.

30166 eklentisine bak

Ama en son ben gene 2.5 mm2 kullandım bu kırmızı ile, 1.5 değil.

Sanırım pabucun renklerinde herhangi bir standart yok. Çok küçük kırmızı da var çok büyük kırmızı da. Bir de bendeki pabuçlar çok eski, belki yenilerde bir standart olabilir bilmiyorum.

Bizim burada Gebze'de bir firmada varmış izolesiz olanlar

1707461956200.png

Bunlar daha kaliteli. Ama bu tipler sadece iletkeni sıkıyor. Yüzeyi sarı olanları kastetmiştim. Onlar daha ince olduğu için akım taşıma kapasitesi düşebilir ama iletkeni ve izolesini ayrı ayrı sıktığı için eğip bükmeye daha dayanıklı olduğunu düşünüyorum.

https://www.maascoelektrik.com/urun...nal-ve-sari-topraklama-terminal-oto-tip-pabuc

Ama sonuç olarak aşağıdaki resimdeki görüntünün aynısını alabiliyorum. Sıkma pensesini de zamanında aliexpress ten 7-8 dolar civarına almıştım. benim için tam bir fiyat performans ürünü oldu.
0.50-6-mm--izoleli-izolesiz-pabuc-sikma--6b3f.png

Ama en son ben gene 2.5 mm2 kullandım bu kırmızı ile, 1.5 değil.

Sanırım pabucun renklerinde herhangi bir standart yok. Çok küçük kırmızı da var çok büyük kırmızı da. Bir de bendeki pabuçlar çok eski, belki yenilerde bir standart olabilir bilmiyorum.

kablo pabuçlarında renk standartı var.
kırmızı: 0.5 - 1.5 mm2
mavi: 1.5 - 2.5 mm2
sarı: 4 - 6 mm2

sizdeki kablo pabucu üzerinde sfk6-2 yazıyormuş. şafak bu kodu 1.5 - 2.5 mm2 kesitli ürünleri için kullanıyor fakat renk tutarsızlığı var. bana hiç denk gelmedi ama standart dışı bi seri ürettiklerini tahmin ediyorum.

Bunlar daha yeni çıktığında almıştım ondandır :) Olmazsa bunları "genel" kutusuna atıp yenilerini alayım.

Forum istatistikleri

Konular
5,936
Üyeler
2,506
Son üye
kadirbekil

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back