Taş motoru tavsiye

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim atölyedeki taş motorunun rulmanlarında sorun çıktı aşırı titremeli çalışıyor. Taş motoru da lazım oluyor, yeni bir tane alıp bunu da sonra tamir edip satayım diyorum. Gürmaksan ve Lider makina diye iki firmanın ürününü buldum. 250 mm ve göbek çapı 25 mm. Ama 250 dış çap ve 25 mm göbek çaplı taş ne kadar yaygın emin olamadım. Sonradan taş bulmada sıkıntı olsun istemiyorum. Bir de 30 mm göbek çaplı taşlar var. Hangisi daha yaygın?

Doğrudan Lider Makina'dan 250 mm lik taş motorunu aldım. Hem piyasa fiyatından daha ucuza geldi, hem de iki tane taş ve taş düzeltici elmas dahil ettiler. Kargo da bedava :)

1665420112385.png

Hayirli olsun abi gule gule kullan.

Bende şu günlerde bicak yapımına merak saldım.

Metal işleme ve sertlestirme konularını inceliyorum. Taşlama ve zımpara makinalari çok kullanılıyor.

Metal konusunda bilgisi olan varmi sormuş olayım buradan.

Metal işleme ve sertlestirme konularını inceliyorum. Taşlama ve zımpara makinalari çok kullanılıyor.

Makasçılardan kırık makas alıp kullanabilirsin. Daha doğrusu yaprak yay. Makasçı da sanayide kamyon yürüyen aksam tamiratı yapan yerler :) . Bildiğim kadarıyla tavlayıp işlenebilirlikerini artırabiliyorsun, su verip sertliklerini artırabliyorsun. Hurda fiyatına verirler.

Makasçılardan kırık makas alıp kullanabilirsin. Daha doğrusu yaprak yay. Makasçı da sanayide kamyon yürüyen aksam tamiratı yapan yerler :) . Bildiğim kadarıyla tavlayıp işlenebilirlikerini artırabiliyorsun, su verip sertliklerini artırabliyorsun. Hurda fiyatına verirler.

Evet sert celik eye den veya rulmandan yapılanlar çok güzel oluyor.

Cok bakındım ama bicak yapımında kalite kalite çelikler var. İçinde ne kadar karbon olduğuna kadar detaylar var.

Dediğiniz gibi ısınınca yumusuyor işlenebilir oluyor. Şekil verdikten sonra da sertlestirme işlemine geçiliyor.

Bakalim ilk denemede buraya aşama aşama eklerim. Ne çıkacak gorelim.

Fiyat bilgisi verebilir misin? Ben de araştırıyorum bu aralar.

Herşey dahil 5500 TL ye aldım. Ama piyasada sadece makina (taşlar ve düzeltici elmas yok) 7000 TL ye gidiyor. Firmayı da kesinlikle tavsiye ederim. Her türlü şerit testere de var, benim metal testeresinin çin malı dandik şeridini çıkarıp yerine bimetal şerit almak istiyorum bunlardan.

Bu çok masraflı bir iş. Fırın lazım, örs lazım, tutma takımları lazım ve sonsuz şerit zımpara ve taş motoru da lazım.

Bıçakçılık ile ilgili bir türkçe forum vardı şimdi hatırlayamadım URL sini.

Bimetal serit testerenin ozelligi nedir?

Aluminyum mazeme kesiminde bir avantaj getiriyor mu?

Bende optimum marka kucuk testere var. Serit koptukca kaynattiriyorum. Bir tanede yedek serit aldim. Ancak makinanin orjinal seridi daha esnek iken yedek aldigim daha sert.

Zaman zaman her ikisi de kiriliyor yeniden kaynattirarak kullaniyorum.

Bimetal şerit çelik keserken çok fark yarattığı belirtiliyor. Ben de denemedim daha. Şu anda üstündeki bimetal değil, kaba dişli ucuz bir şerit. Ben de kesim yaparken ilk başlarda hatalar yaptım, mesela profil keserken çok küçük bir ilerleme vermek lazım. Ben ona dikkat etmedim ve baya kırık diş var şu anda.

Bendeki makina 7x12 Jet. Atölyeye ilk aldığım makina ve hiç pişman etmedi

1665599884365.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back