Trafo sarma makinası

taydin

Timur Aydın
Staff member
Manuel trafo sarma makinası için malzeme toplamaya başladım. Makina, şu bileşenlerden oluşacak:

* 24V, 200 RPM redüktörlü motor. Bu motoru uzun zaman önce almıştım başka bir proje için ve şu anda atıl duruyor.

1580922857419.png

* Bir tane iki kademeli pedal. Bunu kartal otomasyondan sipariş ettim. Bu pedala az basınca redüktörlü motora düşük voltaj gidecek, tam basınca da 24V gidecek. Böylece iki hız kademesi elde etmiş olacağım.

1580923017331.png

* Bir tane de karkası redüktörlü motorun miline tutturacak bir parça yapmam lazım tornada. Bu parçaya karkas vidayla sıkılacak, sonra da motor miline takılıp setiskur ile sıkılacak.

* Bir de tel kasnağını koyup rahatlıkla dönebileceği bir askı yapmam gerekiyor. Kasnağın göbek çapı 16 mm. Bu çapta civa çeliği olması lazım elimde. Uygun parça kesip iki ucundan bir suntaya geçireceğim. Böyle teli çektikçe kasnak dönecek ve tel sökülerek gelecek. Bu 16 mm çubuğun yataklamasını belli bir sürtünme ile yapmak istiyorum, böylece teli çektikçe sürekli, darbe yapmadan gelecek.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu da kasnağı tutacak olan ve motorun miline bağlanacak aparat:

1580927983369.png

taydin

Timur Aydın
Staff member
Sayaç geldi. Ucundaki mil 3.96 mm. Kasnağı sıkan civataya 4 mm delik açıp gene setiskur ile sıkacağım. Böylece sayaç aynı zamanda motor miline binecek yanal yükü paylaşacak.

IMG_20200207_203840.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member
Pedal geldi. İki kademeli ama biraz da tuhaf. İkinci kademe tam olarak pedal EN SONUNDA devreye giriyor. Kontakt sesi duyulmuyor.

IMG_20200208_124641.jpg

IMG_20200208_124653.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member

taydin

Timur Aydın
Staff member
Evet hakkaten ikinci kademe kontağı çalışmıyor. Pedal yeterince bastırmıyor. :mad:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu da çok önce başka bir proje için aldığım redüktörlü motor

IMG_20200208_131058.jpg

taydin

Timur Aydın
Staff member
Değişik voltajlarda denedim, devir ayarı çok iyi çalışıyor. Normal çalışma gerilimi 24V. 8V'a kadar indim ve hala çok iyi tork alıyorum

taydin

Timur Aydın
Staff member
O pedalları biliyorum pedal çalışıyordur ikinci kademe için pedala iyi basmak gerekiyor.
Hakkaten pedala ayağımla adamakıllı basınca ikinci kademe şalteri de çıtladı. Elle yaparken biraz çekingen davranmışım demek :D

taydin

Timur Aydın
Staff member
Pedalda iki tane şalter bloğu var. Birisi ilk kademe için diğer ikinci kademe için. Her bir şalter bloğunda da iki tamamen bağımsız kontakt var. Birisi NO (normalde açık) diğer NC (normalde kapalı). Pedal ilk kademeye basılınca ilk kademedeki şalter bloğunun kontaktları durum değiştiriyor, NO kontaktı kapanıyor NC kontaktı açılıyor. İkinci kademeye basılınca da ikinci kademedi şalter bloğunun kontaktları durum değiştiriyor.

Bu durumda benim çift çıkış güç kaynağının bir çıkışını 7V diğerini 24V yapacağım ve bu kontaktlarla öyle bir bağlantı yapacağım ki pedal ilk kademede 7V verecek motora, ikinci kademede de 24V verecek.

24V için iyice bastırmak gerektiği için sürekli 24V ile sarınca biraz ayak yorulacak, ama daha ilk acemilikte büyük ihtimalle ben zaten 7V ta saracağım. İyice el alışkanlığı edindikten sonra 24V devrinde çalışırım diye tahmin ediyorum.