Sanki hızlanmada sorun vardı. Hızlanma sonu 10Khz olsa da sanki 1 veya 2 Khz'den birden 10Khz'ye çıkıyor gibi.

Palsları software üretiyor da ondan. Akıcı bir hızlanma için işi PWM ile yapmak lazım.

Abi müsaitsen sürücünün içini açabilirsen bakabiliriz max kaç K gireceğimize.
giriş optosu giriş frekansı max değerini belirliyor optunun kim olduğunu görürsek daha net fikir sahibi olabilirz.
6N137 ise giriş ben daha önce 6N137 ile tasarlanmış bir step sürücüsünü kayıpsız 30k sürüyordum.

Yani denemişliğim yok ama optokuplörün megahertze kadar bir sorun çıkarmaması lazım diye biliyorum. Bir açıp bakalım.

Mach3'te bu iş için tuning var. velocity, pwm, step per değerleri, dır, pulse değerleri hepsini ayarlıyorsun. Hızlıdan yavaşa, yavaştan hızlıya bir fonksiyon belirleyebiliyorsun.

19893 eklentisine bak

Kodu kendim yazacağım, Mach3 kullanmayacağım. Ama bir Mach3 lisansı olması lazım bende bir yerlerde. Örnek değerler için inceleyebilirim.

Kodu kendim yazacağım, Mach3 kullanmayacağım. Ama bir Mach3 lisansı olması lazım bende bir yerlerde. Örnek değerler için inceleyebilirim.
Mach3 tarihe eser.
Ayrıca Mach3ün step motor sürmesi gibi bir durum söz konusu değil.
Ya bilgisayarın paralel portu olacak, yada usb destekli kontrolcülerdrn alacaksın abi.

arduino ile bu işi çok rahat yapabiliriz gibi geliyor ama yine de rp2040 alternatifler arasında.

Eğer şöyle bir şaibe varsa motoru sistemden söküp boştayken DIR gndye çekilip sadece pulseye jeneratörden frekans üreterek tepe frekansı belirleyebiliriz

10khz de kaç devir dönüyor?
300 400 devir üzerinden hayır bekleme...
Hmm bir dakika yav ... Şu anda 10 kHz ile devir sayısını hesaplarsak 375 d/d yapıyor! Bana lazım olan 25 d/d idi :facepalm1: O zaman bir sıkıntımız yok. Sadece hafif bir hızlanma ve yavaşlama yapayım ben, mekanik darbeli çalışmaması için, yeterli olur herhalde.

25 devir için rampalama gereksiz olur.

Sürücünün içi

IMG_20221026_234213.jpg

mach3 free versiyon bile sana yeter. Sadece 500. satıra kadar g-code'u çalıştırıyor ücretsiz versiyonda. Sana o da gerekmiyor. Sana lpt, usb vs. kontrolcü lazım. İstersen dediğim gibi gönderebilirim. Önce bir sistemi oturt. Sonra tekrar arduino kod yazarsın. Çünkü bir kaç değişik library var.

Veya direk senin 3d yazıcıya, mks'miydi neydi.
Abi bir usb'den çalışan mach3 kartı tavsiye edebilir misin?

mach3 free versiyon bile sana yeter. Sadece 500. satıra kadar g-code'u çalıştırıyor ücretsiz versiyonda. Sana o da gerekmiyor. Sana lpt, usb vs. kontrolcü lazım. İstersen dediğim gibi gönderebilirim. Önce bir sistemi oturt. Sonra tekrar arduino kod yazarsın. Çünkü bir kaç değişik library var.

Veya direk senin 3d yazıcıya, mks'miydi neydi.

Aslında ben de ilk başta öyle bir yapı düşünmüştüm, ama benim uygulama için gereksiz karmaşıklık yaratıyor. Bana tek gereken şey iki eksenin senkron olarak çalışması. Bunu doğrudan palslerle yapmak, bu iş için uygun GCODE ları tespit edip doğru parametreleri bulmaya çalışmaktan çok daha kolay.

Akz iyidir. Ucuz olsun diyorsa şu standart tipte olanlar var. Onlarda iş görüyor. Ama usb'de 1 sn gecikme oluyor. LPT'de bu gecikme olmuyor. USB seri-paralel hesap yapıyor. LPT kart hesap yapmıyor sadece opto-aracısı gibi..
USB'de nasıl gecikme olabiliyor anlamadım abi.

güncel usb teknolojisi 480Mbit hızlara çıkabiliyor.
kartın yapacağı sadece pulse üretmek.

gecikmeyi sağlayan kodu üreten yazılım olmalı.

LPT'de durum farklı.
LPT'yi yöneten ankartın ta kendisi, ve artık lpt bulunan bilgisayarları ancak hurdalık derinliklerinden müzelerden vs. bulabiliyoruz.

Protokolu suçlamak yerine tarihe eserlerden arınmak gerek diye düşünüyorum gerekli performansda yazılım geliştirilir bu yazılıma yetişebilecek bir usb hızı sağlayan denetleyici kullanırsak LPT'den kat kat hızlı sürüş elde edebiliriz.

Step veya servo motorlara pals üretim işi "hard real time" bir iş. Yani zamanlamanın kesinlikle kaçmaması lazım. Kaçarsa iş parçasında sorunlar çıkacak. Ama bir masaüstü PC den USB porta veri akışı bırak hard real time, soft real time bile değil. Orada tamamen rastgele zamanlarda, rastgele süreyle geciklemer meydana gelebilir. Bu Windows'da çok daha olasıdır. O yüzden motion kontrol kartının, PC den gelen GCODE'ları bir miktar biriktirip, bu biriktirilen kodları hatasız bir zamanlama ile palslere dönüştürmesi lazım. İşte buradaki biriktirme 1 saniye veya neyse sürebilir. Ama bir kere biriktikten sonra muntazam olarak pals üretiyor olması lazım.

Step veya servo motorlara pals üretim işi "hard real time" bir iş. Yani zamanlamanın kesinlikle kaçmaması lazım. Kaçarsa iş parçasında sorunlar çıkacak. Ama bir masaüstü PC den USB porta veri akışı bırak hard real time, soft real time bile değil. Orada tamamen rastgele zamanlarda, rastgele süreyle geciklemer meydana gelebilir. Bu Windows'da çok daha olasıdır. O yüzden motion kontrol kartının, PC den gelen GCODE'ları bir miktar biriktirip, bu biriktirilen kodları hatasız bir zamanlama ile palslere dönüştürmesi lazım. İşte buradaki biriktirme 1 saniye veya neyse sürebilir. Ama bir kere biriktikten sonra muntazam olarak pals üretiyor olması lazım.
Şöyle birşey mümkün alsında.
geniş bir buffer veya direkt olarak hafıza birimi,

üretilen bütün gcode sırayla bu hafızaya yazılacak sonra pc tarafı işini bitirmiş olacak.
bu gcodenin tamamını alan denetleyici başlayacak işlemeye artık gecikme söz konusu değil bütün gcodeyi transfer ettik bitti kalanı işlenmesi.

bu ne kadar mümkün maliyeti ne olur pek kesitemiyorum ama bu yol aynen şuna benziyor 3d yazıcılarda gcodeyi sd karta koyup işletiyoruz.

G kodu ile baslatilacak harekette hedef koordinat, su anki koordinata cok cok yakin degilse G kolari mili saniyeler hatta yuzlerce milisaniyeler mertebesinde zamanda calisir. (Mesela x=0, y=0 dan x=100mm y=20mm ye feedrate=4000 ile git)

Dolayisi ile bir G kodu isletilemeye baslandiginda mekanik hareket tamamlanmadan bir sonraki G kodun mukemmel zamanlama ile karta gelmesi gerekmez.

Mekanik hareketlerde Jitter olusturmayacak sekilde G kodlarinin gonderilmesi yeterli olacaktir. Bir kac KByte buffer bu is icin fazlasiyla yeterli.

Timur
Aşağıdaki resimler bendeki ELO Elektronik Dergisinin 1984 yılındaki bir sayısından
Bobin sarma makinası yapan bir fimanın reklamı belki bir mekanizması işine yarayabilir..
(Özellikleri kısmınında fotoğrafını çektim)

Ekler

• res1.jpg
    res1.jpg
    123 KB · Görüntüleme: 82
  • res2.jpg
    res2.jpg
    86.2 KB · Görüntüleme: 86
  • res3.jpg
    res3.jpg
    179 KB · Görüntüleme: 76
  • res4.jpg
    res4.jpg
    165.9 KB · Görüntüleme: 84
Elimde boşta 3D yazıcı kontrol kartları var, bir deneyeyim bakalım. Mach4 deneme sürümü ile de deneyebilirim belki.

Elimde boşta 3D yazıcı kontrol kartları var, bir deneyeyim bakalım. Mach4 deneme sürümü ile de deneyebilirim belki.
trigorilla karta kendi ediltediğim marlin kurmuştum.
usb'den çalışıkren adım kaçırma testi yapıyordum güzel çalışıyordu.

CP2102+ATMEGA2560

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back