Taşınabilir basınçlı hava

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Merhaba.
Ziraatçı bir arkadaşım bir cihaz tasarlamamı istedi. Cihaz el tipi makas ile yapılan bir işi motorize olarak yapacak. Bağ budama makası gibi düşünülebilir.
Burada istenen güç budama makası dan daha fazla.
1000 Newton güç verebilen bir lineer motor baktım ama 50.000 hareket ömrü var. Bu da benim için 3-4 aylık bir süre sonunda cihazın pert olması anlamına geliyor.

Bu noktada cihazı pnömatik yapmak istiyorum. Cihaz mobil olacağı için basınçlı hava ihtiyacım var. 50mm ileri geri hareket edecek pnömatik pistonu günlük 1000 yada 1100 defa açıp kapatmam lazım. 5 yada 6 bar basıncın yeterli olacağını düşünüyorum ama ne kadar hacme ihtiyacım olur yada kompresör ile bu havayı nasıl doldururum bunu bilmiyorum.

Bu noktada sahada kullanılabilecek tank yada doldurma sistemi, kompresör (12V araçta doldurulabilecek ) ihtiyacım var.

Ne önerirsiniz?

Bence Pnömatik böyle bir iş için uygun değil çünkü mobil olması gerekiyor ve hareketin kontrollü olması lazım pnomatik pistonun konumunu kontrol etmek mümkün değil. Hidrolik bu işe daha uygun. Avantajı hava tankına ihtiyaç olmaması ve hareketin kontrollü olması ve hatta çok daha yüksek basıncı çok küçük dananımla sağlayabilmesi.
Yada mekanik yapmak daha ucuza patlar. 1000 Newton çok da yüksek bir kuvvet değil. Yükü karşılayan bileşenler sarf malzemesi olarak planlanırsa aletin ömrü çok uzun olabilir. Şarjlı bir matkaptan alabilir gücünü.

Bende merak ettim ne işe yarayacak bu alet.

Akülü bağ budama makaslarını modifiye etseniz daha iyi gibi.

Merhaba.
Ziraatçı bir arkadaşım bir cihaz tasarlamamı istedi. Cihaz el tipi makas ile yapılan bir işi motorize olarak yapacak. Bağ budama makası gibi düşünülebilir.
Burada istenen güç budama makası dan daha fazla.
1000 Newton güç verebilen bir lineer motor baktım ama 50.000 hareket ömrü var. Bu da benim için 3-4 aylık bir süre sonunda cihazın pert olması anlamına geliyor.

Bu noktada cihazı pnömatik yapmak istiyorum. Cihaz mobil olacağı için basınçlı hava ihtiyacım var. 50mm ileri geri hareket edecek pnömatik pistonu günlük 1000 yada 1100 defa açıp kapatmam lazım. 5 yada 6 bar basıncın yeterli olacağını düşünüyorum ama ne kadar hacme ihtiyacım olur yada kompresör ile bu havayı nasıl doldururum bunu bilmiyorum.

Bu noktada sahada kullanılabilecek tank yada doldurma sistemi, kompresör (12V araçta doldurulabilecek ) ihtiyacım var.

Ne önerirsiniz?
Merhaba,
Hocam bu parametreleri bilirsem yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.
1- Kullanacağınız cihaz 6 bar da 1 saniyede kaç cm3 hava tüketiyor? (yani cihaza hava giriş çapı nedir?)
2-Hava tüketiminin maximum süresi nedir?
3-cihaz minimum kaç bar ile çalışmaktadır?
Not: 6 bar ciddi bir basınçtır. Kaza olasılığında sıkıntısı büyük olur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,933
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back