TCST2103 sensörü ile bu HJR-3FF-S-Z-4/05VDC roleyi nasıl açıp kapatmak lazım?

Resimdeki hata nerede. Akım verdiğimde Röle açıyor kapatma olmuyor, akımı kestiğimde kapanıyor. Optik sensörün ortasındaki araya bir engel koyup çıkartığımda hicbir hareket olmuyor.
3070 eklentisine bak
Transistör bc547 ise bağlantısı yanlış sanki. Diyottan çıkan kablonun en soldaki bacağa, yani collector e bağlanması lazım. Sen ortadaki base bacağına bağlamışsın.

Resimdeki hata nerede. Akım verdiğimde Röle açıyor kapatma olmuyor, akımı kestiğimde kapanıyor. Optik sensörün ortasındaki araya bir engel koyup çıkartığımda hicbir hareket olmuyor.
3070 eklentisine bak

Devre doğru gibi duruyor. Devrenin bileşenlerini ayrı ayrı test edelim. TCST2103 sensörünün D ve + uçlarını kısa devre et. Rölenin çekmesi lazım. Çekmiyorsa önce bu sorunu çözmek lazım.

Transistör bc547 ise bağlantısı yanlış sanki. Diyottan çıkan kablonun en soldaki bacağa, yani collector e bağlanması lazım. Sen ortadaki base bacağına bağlamışsın.

2SC1815 kullanıyorum demişti. O transistöre göre doğru.

C1815 Transistor_Type NPN.jpg

Bu Transistor.
D ve + uçlarını kısa devre yaptım değişen birsey olmadı.

O zaman iki ihtimal var. Ya transistör bozuk yada röle bozuk. Röleye doğrudan 5V verince çekiyorsa o zaman transistör bozuktur.

Aslında 1N4007 de bozuk olabilir ama bu çok düşük bir ihtimal. Bir de tabi özellikle Çin breadboard'larında her zaman temassızlık sorunu olabilir.

Valla aklıma başka da birşey gelmiyor. Çok basit bir devre, başka bozulabilecek birşey de yok :)
Belki dediğin gibi breadboard temassızlığından kaynaklanıyordur abi. Adım adım ölçerek bakmak lazım.Bendeki sensörün özelliklerini bilsem kuracam da bilemiyorum ki.

Hangi Programla Devreleri çiziyorsun

MicroCap simulatörünü kullanıyorum. Eskiden binlerce dolara satılan bu yazılım artık bedava. Elektronik ile ciddi olarak uğraşacak herkesin mutlaka indirmesi lazım.

Bende de Çin malı, son derece adi 5V luk minyatür rölelerden var. Şimdi denedim 4.5V da bile çekiyor. Yani harici transistör olmadan direkt sensör ile dahi çalışması lazımdı (ilk verdiğim devre). Çok temel bir sorun var senin düzenekte ama anlayamadık. Acaba güç kaynağın mı iyi değil? Yüke binince voltajı aşırı düşüyor mu?

IMG_20200221_122150.jpg

Bende de Çin malı, son derece adi 5V luk minyatür rölelerden var. Şimdi denedim 4.5V da bile çekiyor. Yani harici transistör olmadan direkt sensör ile dahi çalışması lazımdı (ilk verdiğim devre). Çok temel bir sorun var senin düzenekte ama anlayamadık. Acaba güç kaynağın mı iyi değil? Yüke binince voltajı aşırı düşüyor mu?

3074 eklentisine bak

5V çıkış Akımı: 2.5A
Çizimini yaptığın devreyi denediysen resmini koyarmısın

Bende o sensörden yok. Ama devrede denenecek birşey de yok işin gerçeği. Tek transistör ve röle. Transistör bazını 1k direnç ile 5V'a verince rölenin çekmesi lazım.

Ben 2 saate kadar deneyecem inşallah.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back