TEA2025B

Mustafa281

Kayıtlı Üye
Hocam merhabalar diğer forumdan buraya hicret ettim :) sizden bir
TEA2025B.PNG
yardım talep ediyorum @Mr_YAMYAM devre de bass frekansları acayip kuvvetli bunları en az'a yani sade bir şekile nasıl kavuşturabiliriz, artık bir süre sonra headroom seviyesi baş ağrıtmaya başlıyor.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
İdeal olan yükteki ROLL-OFF frekansını artırmaktır.
Çıkışta şaseye bağlı olan 47 ohm dirençler daha düşük yapılabilir.
Test için önce 5 ohm gibi değerden başlanır. Ses aşırı düşerse direnç biraz daha artırılır. 10 ohm 15 ohm 22ohm gibi.
2 Giriş empedansından roll-off frekansı ayarlanabilir.
3 Entegrenin 7 ve 10 nolu girişlere bağlı 220nF kondansatörlerin kapasiteleri düşürülebilir.
47nF tan başlayarak 68nF 82nF 100nF 150nF gibi test edilebilir.
4 Giriş empedansını belirleyen 22K dirençler 10 ar kilo ohm yapılabilir.
5 Referans direnci biraz büyültülebilir. Örnek şemada 220 ohm olan dirençler 1Kohm gibi yapılabilir. Bu durumda buraya bağlı olan 100uF kondansatörler takribi 10uF civarı olmalıdır.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
En ideali girişteki 220nF kondansatörleri 47nF olarak değiştir.
Basslar çok düşerse 68nF yaparsın.

NOT:
Işığı görenler buraya damlıyor :D
@taydin abi görmeden çabuk kondansatörleri değiştir de bize kızmasın :D

Gokrtl

Gökhan Kartal
Staff member
En ideali girişteki 220nF kondansatörleri 47nF olarak değiştir.
Basslar çok düşerse 68nF yaparsın.

NOT:
Işığı görenler buraya damlıyor :D
@taydin abi görmeden çabuk kondansatörleri değiştir de bize kızmasın :D
Az buçuk öğrenmeye başladım galiba. Bende girişteki kond. değiştir demeye cesaret edemesem de aklıma ilk o geldi :D

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Hocam 47nF yapmama rağmen sesin bass'ı hala yüksek seviyede giriş potu 22K olmadığı için 10K takmıştım acaba ondan yapabilir mi?

NOT: Dinlenilen kulaklık telefon kulaklığı.
Pottan yapmaz.
Giriş empedansını daha da düşürmek gerekiyor.
Ya da senin şikayetçi olduğun olay bass yüksekliği değil.
Girişteki 22K dirençlerin hepsini 5.6K yap. Düzelmezse seviye kontrollerine geçeriz.
Taktığın 47nF lar aynen kalsın.

HexfeT

Kayıtlı Üye
Entegrenin dokümanına göz attım. Alt kesim frekansını belirleyen noktalardan bahsedilmiş. Hatta nokta atışı frekans belirleyip hesaplamak için gerekli formüller de verilmiş.

6. ve 11. bacaklardaki 100uf lar ve çıkışlardaki 470uf lar. Bunların değerlerini aşağıya çekerek kesim frekansını yukarı kaydırabilirsiniz.

HexfeT

Kayıtlı Üye
Çıkıştaki yükün empedansı da alt kesim frekansında belirleyici. Mesela çıkış kapasitörü olarak 470uf kullanmışsınız. Dokümanda 470uf ,4 ohm yük ile 80Hz denilmiş. Siz kulaklık taktığınıza göre empedansı çok daha yüksek. Bu durum kesim frekansını iyice aşağıya çekiyor kısacası. Sanırım sadece 470uf kapasitörlerin değerini düşürerek sorunu çözebilirsiniz. Yalnız devreyi nihai olarak hangi yük ile kullanacaksanız ona göre değer seçin. Yük empedansı değişirse ona göre tekrar değişiklik yapmanız gerekecek.

Mustafa281

Kayıtlı Üye
Pottan yapmaz.
Giriş empedansını daha da düşürmek gerekiyor.
Ya da senin şikayetçi olduğun olay bass yüksekliği değil.
Girişteki 22K dirençlerin hepsini 5.6K yap. Düzelmezse seviye kontrollerine geçeriz.
Taktığın 47nF lar aynen kalsın.
Onursal Ağabey az biraz fark var ama bass'lar aynı vaziyette tok, Bir laptoptan dinliyorum bir devreden dinliyorum sanki bizim devrede ki tiz'ler de sert :p

Mustafa281

Kayıtlı Üye
Entegrenin dokümanına göz attım. Alt kesim frekansını belirleyen noktalardan bahsedilmiş. Hatta nokta atışı frekans belirleyip hesaplamak için gerekli formüller de verilmiş.

6. ve 11. bacaklardaki 100uf lar ve çıkışlardaki 470uf lar. Bunların değerlerini aşağıya çekerek kesim frekansını yukarı kaydırabilirsiniz.
Devrenin sonundaki 47R dirençler kulaklık için ayarlı, eğer dirençler sökülür de jumper atılırsa kondansatörlerden ses gelecektir zira şu an kulaklığa ayarlı :)