Testere toz emme aparatı için 110 mm hortum adaptörü

taydin

Timur Aydın
Staff member
Atölyedeki testerenin toz emme aparatına daha önce geçici olarak bir kelepçe ile 110 mm spiral hortum takmıştım. Hortum nasıl olduysa parçalandı gitti. Şimdi yeni hortum aldım, ama bu sefer hortumu güzel bir ABS adaptör ile toz emme aparatına takacağım.

IMG_20210804_172444.jpg

3d yazıcının Z ekseni modifikasyonu için söküktü. Ama bu parça da acil lazım, o yüzden yazıcıyı topladım. En azından bu parçayı basacak kadar çalışsın sonra tekrar Z ye kaldığım yerden devam edeceğim.

1628093394805.png

Baskı başladı ve kısa süre sonra benim Z için aldığım yüksek akımlı TMC5160 step motor sürücü ateş gibi oldu. Daha önce TMC2209 vardı ve tüm eksenler 800 mA idi, ama şimdi Z ekseninde büyük motor var ve Z akımı 1500 mA. Şimdilik fan ile soğutuyorum, oraya bir sabit fan koymak gerekecek herhalde.

IMG_20210804_220742.jpg

IMG_20210805_110420.jpg

Bu şekilde gece bıraktım ve sabahleyin tamamlanmış. Şimdi bunun ucuna bir de silindirik parça basıyorum. İkisini yapıştıracağım. Aslında tek parça olarak da yapabilirdim ama şu ABS yi aseton ile yapıştırma işini burada denemek istiyorum.

IMG_20210805_110348.jpg

IMG_20210805_105542.jpg

IMG_20210805_105613.jpg

Muhteşem görünüyor yapıştırma için başka bir kimyasal da var aslında ama şu an adı aklıma gelmiyor.

Bu şekilde gece bıraktım ve sabahleyin tamamlanmış. Şimdi bunun ucuna bir de silindirik parça basıyorum. İkisini yapıştıracağım. Aslında tek parça olarak da yapabilirdim ama şu ABS yi aseton ile yapıştırma işini burada denemek istiyorum.

13.50 de başlıyor

Hocam eğer izlemediyseniz burda o yapıştırma işinin bir örneği var.

13.50 de başlıyor

Hocam eğer izlemediyseniz burda o yapıştırma işinin bir örneği var.

Aseton ile yapıştırmanın sorunsuz olması lazım ama işte ben şimdiye kadar iki şişe aseton aldım ikisi de su gibi çıktı ... Atölyedeki kaynak temizleme için kullandığım teneke aseton da farklı değildi. Herhalde kimyasalcılardan aseton getirtmek gerekecek.

Muhteşem görünüyor yapıştırma için başka bir kimyasal da var aslında ama şu an adı aklıma gelmiyor.

Özel yapıştırıcısı vardır ama aseton kadar iyi sonuç vermesi mümkün değil, çünkü asetonun yaptığı ABS yi eritmek ve birbirine kaynatmak.

Olmasa şaşırdım. :D

Kullanıyorsan zaten biliyorsundur, gene de hatırlatayım zehirli bir kimyasal dikkatli kullanmak lazım.

Olmasa şaşırdım. :D

Kullanıyorsan zaten biliyorsundur, gene de hatırlatayım zehirli bir kimyasal dikkatli kullanmak lazım.

Ohoo bende onların sülalesi var :) Metil etil keton da var. Asıl sakat olan bu ve gene plastik kaynağı için almıştım.

Şimdi diklorometan ile küçük bir parçayı yapıştırmayı denedim. Tam istediğim gibi bir yapışma olmadı. Sanki yapıştırıcı sürülmüş gibiydi. Kaynak yapıyorsa böyle olmaması lazım.

Neyse parçanın baskısı bitsin orada deneyeyim bakalım. Belki de yüzey biraz pürüzlüydü tam temas sağlanmadı.

Şimdi diklorometan ile küçük bir parçayı yapıştırmayı denedim. Tam istediğim gibi bir yapışma olmadı. Sanki yapıştırıcı sürülmüş gibiydi.

Şimdi PC başında değilim o nedenle detaylı paylaşamiyorum. Aşağıdaki konuda da göreceğin üzere solvent kaynak çeşididir.

Şimdi kimyacıdan Aseton almak istedim, kontrollü madde imiş, şahısa satış yokmuş. Şahıs firmasına var mı dedim, kapasite raporu gönder dedi. Ulan ne kapasitesi, şarıl şarıl aseton kullanmıyoruz burada :D İki ABS yi yapıştırmak için 10 ml lazım, bunun raporunu göndereyim dedim. Bu sefer de üretim tesisiniz olması lazım dedi. Neyse, neticede satmayacak.

Piyasada her yerde satıldığına göre herhalde piyasadakiler saf değil. Kimyacıdaki %99.5 saflıkta.

Hadi bakalım buyur buradan yak. Bana %99.5 saflıkta aseton satmıyor kimyacı, piyasada birisi %99.9 saflıkta asetonu satıyor :katil1:

Ya bu %99.9 değil, yada kimyacı benim tipimi beğenmedi o yüzden satmıyor ...

Ya bu %99.9 değil, yada kimyacı benim tipimi beğenmedi o yüzden satmıyor ...
Öğrenciyim, deney yapacağım 50ml ver desen bedavadan alırdın. Hiç işi bilmiyorsun abi :katil1:

Manfrotto yazısını okumasam joystick sanacaktım. Onun ne işi var abi orada? :D
IMG_20210805_110420.jpg

Öğrenciyim, deney yapacağım 50ml ver desen bedavadan alırdın. Hiç işi bilmiyorsun abi :katil1:

Manfrotto yazısını okumasam joystick sanacaktım. Onun ne işi var abi orada? :D
12736 eklentisine bak

Dükkana gitsem büyük ihtimalle 1 litrelik şişeyi satarlardı (nakit ödemek kaydıyla). Telefonla ve online satış olunca vermedi, herşey kayıt altına giriyor haliyle. Daha önce de etil alkol almaya çalışmıştım bunlardan, o da kontrollü ürünmüş. Meğer sahte rakıcılar kullanıyormuş bunu, ben her ne kadar PCB temizleyecem dediysem de ikna olmadılar:katil1:

Manfrottonun esnek kolunu almıştım yıllar önce, daha forum yeniydi ve ben video çekmek için ekipman toparlıyordum. Yaptığım en iyi alışverişlerden birisidir, verdiğim parayı sonuna kadar hakediyor. Ama şimdi almaya kalkarsan fiyatlar uçmuş.

O esnek kola son zamanlarda cep telefonunu bağlıyorum ve böylece hiç titreşimsiz, zumlu resimler çekiyorum. Orada görünen "joystick" de cep telefonu tutucu :)

1628161974565.png

Sana variille mi satacakmış anlamadım. Kuaför malzemesi satan yerlerde bile var. Saflık oranı belli değil ama saf demiş.

Aseton ile yapıştırmanın sorunsuz olması lazım ama işte ben şimdiye kadar iki şişe aseton aldım ikisi de su gibi çıktı ... Atölyedeki kaynak temizleme için kullandığım teneke aseton da farklı değildi. Herhalde kimyasalcılardan aseton getirtmek gerekecek.
Market asetonuysa aynen dediğiniz gibi bakır üstündeki toneri kıpırdatamıyor. Saf aseton anında uçuruyor mesela, kimyasalcıdan almak çok iyi olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back