Trafo konusunda öneri istiyorum.

Trafo saçlarını sökmeden belki sarım denenebilir ama eldeki malzemeyi bozmak da var. E-I saçları sökersem bu defa ses yapma, vernikleme gibi sıkıntılar çıkacak. Bu yüzden elden çıkarıp izolasyon trafo bakmak en mantıklısı olacak.

Son düzenleme:
Sadece I yı sökeceksin. Ondan sonra karkas çıkacak zaten.

Abi yeni trafolarda E ler ile I lar bir ters bir düz takılıyor.

Bu nedenle trafoyu komple dağıtmak gerekebilir.

E ler tek tarafta I lar diğer tarafta trafo görmedim daha önce. Gördüm ama oda kaynaklı idi.
sadece lambalı amfi içinde kullanılıyor diye biliyorum karakteristik ile ilgili birşey olmalı

1709883070016.png

Bu modülü ve trafoyu kullanarak yüksek voltaj ve yüksek güç çıkışlı bir güç kaynağı yapmaya karar verdim. Konu aşağıda var sadece SMPS yerine bu trafonun sekonderini aynı voltajı verecek şekilde daha ince bir tel ile yeniden sarmam gerekecek. Bilmiyorum becerebilir miyim?

Ekler

• 1709882869196.png
    1709882869196.png
    1,019.6 KB · Görüntüleme: 16
31618 eklentisine bak
Bu modülü ve trafoyu kullanarak yüksek voltaj ve yüksek güç çıkışlı bir güç kaynağı yapmaya karar verdim. Konu aşağıda var sadece SMPS yerine bu trafonun sekonderini aynı voltajı verecek şekilde daha ince bir tel ile yeniden sarmam gerekecek. Bilmiyorum becerebilir miyim?

Sekonder sarımı yapmak nispeten daha kolaydır.

Sarımın üstte olması ve sipir sayısının da primere göre düşük olması avantaj sağlıyor.

Son düzenleme:
31618 eklentisine bak

soruyu doğru anladığımdan emin değilim ama anladığımı söyleyeyim; ekteki step-up devresinin bobinini söküp primer ve sekonderi olan bir smps trafoya çevirip bunu smps devresi ile kullanmayı düşünüyorsanız iyi sonuç vermeyebilir. farklı kullanımlardaki ferrit nüvelerin karakteristikleri farklı diye biliyorum. eski bir atx güç kaynağını modifiye etmek çok daha kolay ve ucuz olabilir

soruyu doğru anladığımdan emin değilim ama anladığımı söyleyeyim; ekteki step-up devresinin bobinini söküp primer ve sekonderi olan bir smps trafoya çevirip bunu smps devresi ile kullanmayı düşünüyorsanız iyi sonuç vermeyebilir. farklı kullanımlardaki ferrit nüvelerin karakteristikleri farklı diye biliyorum. eski bir atx güç kaynağını modifiye etmek çok daha kolay ve ucuz olabilir
Normal trafo ile 2 tane galvanik izolasyonlu çıkış elde edip bu çıkışlarla iki farklı boost converterı besleyip çıkışlarını seri bağlamak istiyor

Bana sıkıntı olmaz gibi geldi ama düşünmek gerek sargılar arası kaçak kapasite bir sıkıntı yaratabilir mi ?

Bir de sabit kademe için boost converer a gerek var mı ? Bu converterkar pahalı diye hatırlıyorum sabit kademe kopru diyot ve kondansator ile doğrultulup dc elde edilse boost converterın feedback devresi bu sargı devreye girdiğinde toplam gerilime gore çalişacak şekilde modifiye edilse nasıl olur ?

Trafo sekonderini söküp bağımsız iki tane sekonder sarıcam.
İki çıkışı da doğrultup iki ayrı boost ve ayrı bir buck konertere girip 0-180V arasında ayarlı bir güç kaynağı elde edeceğim. Biraz alengirli bir proje olacak.

Trafo sekonderini söküp bağımsız iki tane sekonder sarıcam.
İki çıkışı da doğrultup iki ayrı boost ve ayrı bir buck konertere girip 0-180V arasında ayarlı bir güç kaynağı elde edeceğim. Biraz alengirli bir proje olacak.
voltajı çok düşürmek gerekmeyecekse iki dc çıkışın birini doğrudan, diğerini ona seri bağlayıp 90-180v arası bir regüle hem daha ucuz hem de daha az kayıplı olur buck converterin geri beslemesini kendi çıkışı yerine toplam voltaj çıkışından alacak şekilde değiştirmek lazım sadece

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back