Tel şöyle 0.25 mm falan olsa ters tork işe yarardı. Ama tel 0.1 mm, çok ince. O ters tork tek başına bile koparabilir.

Ama şu yapılsa nasıl olur? Ters torku tel makarası ve trafo karkası arasında yapsak, sonra da tel makarası fazladan tel salsa?

IMG_20220921_194708.jpg

Buda mantıklı. Karkasın köşesine denk geldiğinde aldığı darbe ile kopmayacak kadar sıkılırsa işe yarayabilir. Ayrıca karkasda biraz yavaş dönerse olur bence bu iş.

Bence bu kadar ince bir tel için dediğiniz gibi kopması olası. Hem tel ince olduğundan trafoya oturması için gerginliğe de pek ihtiyacı olmaz herhalde, keçenin biraz direnç göstermesi yeter.

Bir de tel makara silindirinin yüksekliği 20 cm gibi. Tel o hat boyunca aşağı yukarı gidecek hep. Keçenin önüne de bir yüzük koyup telin hep aynı açı ile karkasa bakmasını sağlamak lazım.

Burada şimdi üç tane step motor gerekiyor. Birisi karkası çevirecek, birisi makarayı. Bir step motor da karkas üzerinde sağ sol yapacak. İşte bu son step motor için ayrı bir mekanizma yapacağıma, bu iş için 3D yazıcının X eksenini kullanayım diyorum :)

Emaye telin sarılı olduğu makarayı kastediyorum. Gerginliği sağlamak için bu makaraya sabit tork uygulanabilir mi? Sarılan bobin sabit hızda sarılırken makaraya da ters yönde dönmeye çalışan bir motorla tork uygulanabilir.

Bence bu mantıklı ve kolay yöntem. Servo motor tork kontrol modunda kullanılır ise makaraya sarım artıkça çap artmasına rağmen sürekli sabit bir tork ile çeker. Tork aşılır ise alarm verdirmek te mümkün.

Mekanik yöntem ise söyle olabilir. Makaranın çıkrığına yuvarlak bir mıknatıs yerleştirilir. Step motor veya neyse motor miline de aynı mıknatıs yerleştirilir. Tahrik manyetik olarak makaraya iletilir. Mekanizmada Mıknatısların ara mesafesi ayarlanabilmeli. Mıknatıslar uzaklaşır ise tork azalır. Takılma gibi durumlarda manyetik alan gücü yetersiz olacağı için makara durur motor boşa döner.

Gergi yayının pozisyonu önden ayarlanır, karkas sabit hızda döner ve makarayı açan motor da gergi makarasını aynı pozisyonda tutmaya çalışır. Ben bunu 9 ayda yaparım, olmadı 1 yıl...

Aslında bunu endüstriyel kontrolde yapıyorlar. Özel bir gergi ölçme zımbırtısı var (bir türlü bulamadım internette bugün), iki makara da servo motorlarla kontrol ediliyor, gergiyi de bir PID controller ile sabitliyorlar. Kablo üreticileri bunu kabloyu sarmak için kullanıyor.

Gergiyi ölçmek lazım yoksa sabitleyemeyiz.

(Bu arada corel draw ben de öğreniyorum, bir sorum olursa kime soracağım belli oldu :cheeky4: )
burada yayın gerginliği telin gerginliğini ayarlıyor. şayet ince telde yeterli gerginlik sağlanamazsa ilave makara gerekiyor.
ölçüm sadece gerginliği sağlamak için gerekli değil miydi?
şunun gibi
Ekran Alıntısı.PNG

karkas sabit hızda döner

Sabit hızda döner derken, buraya normal motor koyamayız. Mutlaka step motor olması lazım, çünkü teli sağa sola gezdiren mekanizma ile karkası döndüren mekanizma senkron çalışması gerekiyor. Mesela tel 0.1 mm, karkas her 1 tur döndüğünde telin 0.1 sağa/sola kaydırılması lazım. Aynı torna gibi.

burada yayın gerginliği telin gerginliğini ayarlıyor. şayet ince telde yeterli gerginlik sağlanamazsa ilave makara gerekiyor.
ölçüm sadece gerginliği sağlamak için gerekli değil miydi?
şunun gibi
19101 eklentisine bak

Amaç telin gergin olmasını sağlamak değil, amaç telin kopmamasını sağlamak. Gerginlik artmaya başladığı anda makaranın devrinin düşürülmesi lazım.

Amaç telin gergin olmasını sağlamak değil, amaç telin kopmamasını sağlamak. Gerginlik artmaya başladığı anda makaranın devrinin düşürülmesi lazım.
böyle bir koruma neden gerekli ki anlamadım. tel çapı için gerginlik doğru ayarlandıktan sonra tel bir yere dolanmadıktan sonra kopmaz ki. bir yıl kadar orta gerilim trafosu sarım işi yaptım hiç tel koptuğunu görmedim. üstelik makinanın ayarı böyle yaylı falan da değil, iki makara arasında tele asılmış boşta bir ağırlıkla yapılıyordu. yayın tepki süresinin yer çekimine göre daha hızlı olacağı da kesin.

böyle bir koruma neden gerekli ki anlamadım. tel çapı için gerginlik doğru ayarlandıktan sonra tel bir yere dolanmadıktan sonra kopmaz ki. bir yıl kadar orta gerilim trafosu sarım işi yaptım hiç tel koptuğunu görmedim. üstelik makinanın ayarı böyle yaylı falan da değil, iki makara arasında tele asılmış boşta bir ağırlıkla yapılıyordu. yayın tepki süresinin yer çekimine göre daha hızlı olacağı da kesin.

Şöyle örnek vereyim: Ben bu makarayı bir oklavaya taktım. Sonra da teli tutup çekmeye başladım. Eğer çoook yavaş çekmezsem tel hemen kopuyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back