Şu video çok aydınlatıcı oldu benim için. Çok güzel bir makina, ama hazır almak istesen aksesuar hariç 3250 İngiliz sterlini.

Kullanılması gereken bileşenler de yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Öncelikle yukarıdaki video'da olduğu gibi bir CNC eksene ihtiyacımız var. Bu eksen, teli sağa sola gezdirecek. Aliexpress'de şunu buldum ve alacağım:

1663961984003.png

Karkası döndürecek olan da bir step motor olacak. Burada kullanılacak motorun gücü, sarılması gereken tel kalınlığına bağlı olarak şekillenecek. Step motor kullanmanın yalnız bir dezavantajı olacak, düşük devirle dönecek. Binlerse spiri sarmak çok uzun sürecek. O arada da bir sorun çıktıysa farkedilmeyecek ve bir sürü tel ziyan olacak. Servo motor kullanılırsa sarım işi birkaç dakikada bitirilebilecek. Daha önce metal CNC eksenleri için almış olduğun 1 kW lık bir servo motor ve sürücüsü var, onu belki kullanabilirim, ama ilk etapta step motor ile idare edip sistemin geri kalanını çalışır hale getirmek gerekiyor.

Yukarıdaki videoda kullanılan makinada herhangi bir gergi kontrolü yok. Onun da neden gerekmediğini videoda açıklamış. Karkas yuvarlak olduğu için sarım sırasında darbeli çalışmayacak. O yüzden tek yaptığı şey, sarım işini çok düşük bir ivme ile başlatmak, yani çok yumuşak bir şekilde kalkış yapmak. Ama dikdörtgen karkas sararken bir gergi kontrolü gerekiyor diyor. Aktif bir gergi kontrolü yerine, hazır bir aparat kullanmış (sarı renkli metronoma benzeyen şey). Bu aparat kare karkası sararken oluşan darbeleri abzorbe ediyormuş.

Değişik tel çaplarına göre değişik amortisörlük yapan modeller var. 0.04 - 0.12 olan MT-01 modeli bizim işimizi görür. Daha kalın teller için de modeller var ama orada duruma bakmak lazım, belki 0.2 mm tel yeterince dayanıklı olacak ve bu amortisöre gerek kalmayacak.

1663962649112.png

Bunun dışında, makaradan gelen teli yönlendiren bir nozula ihtiyacımız olacak. Gene değişik çaplar için nozullar var. Telimiz 0.1 mm ama nozul olarak en küçük 0.2 mm var. 0.2 mm ve 0.3 mm lik nozullardan birer tane gerekecek.

1663962843851.png

Bunun dışında step motor ve servo motoru kontrol etmek için bir CNC kontroller gerekecek. Ayrıca bobine sarımı yapacak bir gcode script üretilmesi lazım. Scriptin yapacağı şey, ekseni sağa sola hareket ettirmek ve buna göre senkron olarak da karkasın bağlı olduğu step motoru döndürmek. Burası bir şekilde çözülür, burada bir endişem yok.

Bu arada aliexpress'te hazır bir sarma makinası da var. Fiyat 678 dolar, yani 11,500 TL

1663963447939.png

Türkiye'deki esnafın fiyat politikaları hakkında biraz fikir edinmek için, yerli bir esnafın neredeyse aynı olan (muhtemelen aynı fabrika, farklı marka basılmış) malı ne kadara sattığını görelim. 33100 TL!

1663963566468.png

Hazır eksenler için doğuş kalıpın web sitesinde katalog pdf llerini indir. İstediğin hazır eksenler orada var. Bence hazır eksene ihtiyacın yok.
Bu iş için düz bir levhaya frezede delikleri düzgün açıp, lineer rayları yerleştirdim mi al sana eksen..

Kendim de yapabilirim ama 63 dolar da iyi bir fiyat. Trafo sarım makinasının fiyatından gidersek, Türkiye'de üç kat daha pahalı olmasın? :)

Abi tel bu nozzledan geçerken emaye kaplaması soyulmaz mı?

Nozulun iç yüzeyleri ayna gibi cilalanmış durumda, zarar vermez tele. Çok sert tungsten karbür alaşımından yapılıyor ve çok zor aşınıyor. Hatta bu nozulların yakut uçlu olanları da var, bunların aşınması çok daha az, karbür'e göre 10 kat daha uzun dayanıyormuş. Ama ben sürekli trafo sarmayacağım için karbür olanlar bana yeter de artar bile.

Doğuş kalıpta şu iki model dikkatimi çekti. Bunlardan ilki için konumlanma hassasiyeti 0.2 mm diyor, bu yeterli olmaz, çünkü telin çapı zaten 0.1 mm. Diğer ikincide konumlandırma hassasiyeti 0.01 mm, bu da fazla iyi. Onun bir fiyatını sorayım bakalım.

Benim yukarıda linkini koyduğum çin mali eksen için konumlanma hassasiyetini 0.03 mm olarak vermişler. Tabi bu çin milimetresi, gerçekten bunu sağlıyormu meçhul.

1663973340988.png

1663973401497.png

İşin CNC tarafı için üzerinde Marlin çalışan bir 3D yazıcı kartı kullanmak en mantıklısı herhalde. X ekseni sağa sola hareket, Y ekseni de karkas motor devri olabilir mesela. Sonra da Pronterface gibi bir yazılım kullanarak da gcode'un karta gönderilmesini sağlayabilirim. gcode'un üretimi için muhtemelen MATLAB kullanacağım.

Bir diğer alternatif de ekranlı bir geliştirme kartına program yazmak ve bu kartın step motorları doğrudan kontrol etmesi. Böyle yapınca gcode'a falan gerek kalmıyor, ama bu programı geliştirmek uzun sürer, özellikle de güzel bir grafik arayüzü de olacaksa.

Bir diğer alternatif de ekranlı bir geliştirme kartına program yazmak ve bu kartın step motorları doğrudan kontrol etmesi. Böyle yapınca gcode'a falan gerek kalmıyor, ama bu programı geliştirmek uzun sürer, özellikle de güzel bir grafik arayüzü de olacaksa.
Bu bana daha mantıklı geldi çinli led display ile yapmış. Karakter lcd ile daha rahat olur. Parametreleri enocder ile gir. Stepleri hesapla tamam işte :)

Bu bana daha mantıklı geldi çinli led display ile yapmış. Karakter lcd ile daha rahat olur. Parametreleri enocder ile gir. Stepleri hesapla tamam işte :)

Step motoru kontrol etmeyi biliyorum da (STEP ve DIR sinyali) servo motoru daha hiç denemedim. Onda da olay aynı mı?

Step motoru kontrol etmeyi biliyorum da (STEP ve DIR sinyali) servo motoru daha hiç denemedim. Onda da olay aynı mı?
haberleşmeli servo sürücüler var mesela deltanın bazı modelleri 485 modbus üzerinden şuraya git dersin gider gidemezsse alarm rölesini ve bitini set eder

Bendeki servo şu. Daha aldığım gibi duruyor, hiç test edemedim.

1664037306905.png

Bendeki servo şu. Daha aldığım gibi duruyor, hiç test edemedim.

19163 eklentisine bak

Bu sürücüler parametre manyağıdır. Bir sürü şey ayarlaman gerekir. Şimdi motoru bağla, sürücüye enerji ver hiç bir şey olmaz. :)

test için sürücü üzerindeki tuşlar ile motoru sağa sola döndürebilirsin. Ama önce sürücünün parametrelerini ayarlayarak niyetini sürücüye söylemeslisin.

Bu sürücüler parametre manyağıdır. Bir sürü şey ayarlaman gerekir. Şimdi motoru bağla, sürücüye enerji ver hiç bir şey olmaz. :)

test için sürücü üzerindeki tuşlar ile motoru sağa sola döndürebilirsin. Ama önce sürücünün parametrelerini ayarlayarak niyetini sürücüye söylemeslisin.
servoyu bu kadar yerin dibine vurma abi pratik ayar olanağı var sen sadece elzem olanları yazıyoruz diğerlerini otomatik dolduruyor en azından delta ve autonics bu şekilde 2 dakika uğraşıp istediğim gibi hareket verebilir hale gelebiliyordum

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back