Ama gene de şunu bir denemek lazım:

Ben 0.1 mm teli bir full makara aldım çünkü istediğim uzunlukta parça veren yoktu. Makaranın ağırlığı 5 kg vardır. Bunu oklavaya veya bir boruya geçirince sürtünme oluyor ve döndürmek için fazla güç gerekiyor. Bu makarayı bir rulmanlı yataklasam, sonra da karkas üzerinde saniyede bir tur atacak şekilde döndürebilirsem gene herhalde iş görür. 4000 sipir falan gerekiyor, bir saatten biraz fazla bir sürede sarım biter. Diğer yüksek voltaj sarımları ile beraber hadi 3 saat de. Primeri ve düşük voltaj sekonderlerini zaten elle sarabilirim, fazla sipir yok.

Abi senin freze düşük devir dönmüyormu?

Bakır freze makarasını frezede yavaşca açtırsan. Ayrı bir sistemde de karkası sarsan. Elle yön verirsin bakıra. İnce olduğu için yığılma olayı can sıkıcı olmaz diye düşünüyorum.

Ama gene de şunu bir denemek lazım:

Ben 0.1 mm teli bir full makara aldım çünkü istediğim uzunlukta parça veren yoktu. Makaranın ağırlığı 5 kg vardır. Bunu oklavaya veya bir boruya geçirince sürtünme oluyor ve döndürmek için fazla güç gerekiyor. Bu makarayı bir rulmanlı yataklasam, sonra da karkas üzerinde saniyede bir tur atacak şekilde döndürebilirsem gene herhalde iş görür. 4000 sipir falan gerekiyor, bir saatten biraz fazla bir sürede sarım biter. Diğer yüksek voltaj sarımları ile beraber hadi 3 saat de. Primeri ve düşük voltaj sekonderlerini zaten elle sarabilirim, fazla sipir yok.
makarayı 10rpm'de falan çevirecek bir düzenekde olsa karşı taraf makarayı çevirmek için ince teli çekerken koparır büyük ihtimalle

Ben 0.20 yi tornada elle sarıyorum. Makarayıda mengene tutturduğum bir mile geçiriyorum. Kopma olmuyor. Yanlız benim makara 5kg değildi. Tam aklımda değil ama 2-3 kg gibi birşeydi.

öte yandan makarayı yere dik koyup tam üstünden teli asıldıkça dolanmadan boşalması lazım. yani makarayı döndürmek şart değil. benim kullandığım makinalar teli öyle alıyordu. 0.1 için emin değilim ama.

Abi senin freze düşük devir dönmüyormu?

Bakır freze makarasını frezede yavaşca açtırsan. Ayrı bir sistemde de karkası sarsan. Elle yön verirsin bakıra. İnce olduğu için yığılma olayı can sıkıcı olmaz diye düşünüyorum.

Zaten amaç muntazam yan yana sarmak değil. Mümkün de olmaz o. Amaç minimum yer kaplamasını sağlamak. Torna gibi muntazam gidersen, gene üst üste binecek, ama büyük bölümü de gene yan yana gelecek ve az yer kaplayacak. Böylece diğer yüksek voltaj sargılarını da sığdırabileceğiz. Benim trafo bittikten sonra daha başka bu soruna sahip bir sürü cihaz var, onlara da el atıp çöp olmaktan kurtarırsak, bir öğrenci de ucuza osiloskop sahibi olursa ne güzel olur :)

Yakın olsak benim tornada denerdik. Bende numaratörde var. Spirde sayabiliyorum. Ama uzağız işte ...

Timur abi dediğin gergi sistemi attığım linkdeki galiba.Optik bir sensör ile hortumun gerginliği hesaplanıyor, gerginlikte bir değişim olursa sistem duruyor.Hortumun türüne göre görseldeki kasnak ile hortumun gerginliği ayarlanıyor.
IMG_20220921_233227.jpg

7.5 yil kablo sektorunde elektrik bakim teknisyeni olarak calismia biri olarak konu hakkinda bisiler yazmak istedim normalde bu isin mantigi bosaltici makarada ayarli havali fren ile kontrol edilir egerki kablo kesiti ince ise fazla gerginlik istenmez cunki gerildikce telin uzamasi artar direnci degisir bu gibi yerlerde motor ile kontrol edilir bosaltici makara sehpasindaki motor yine sehpanin onunce dancer dedigimiz ust uste 2 kasnaktan olusur biri sabit biri lineer rulmanli hareketli bu dancera ipli potans,analog sensor veya normal potansla geri bildirim alinir bosaltici motor pid kontrol modunda set degerine gore hizini sabit tutmaya calisir sarici makara kisminda ise kablo kesiti kalin ise tork kontrol modunda calisir ince kesitlerde yine dancer sistemiyle pid kontrol modunda gerginligi hep sabit tutmaya calisir ama sizin kesitiniz cok ince o kalinlikta calisan makinamiz yoktu bnce hem bosaltici hemde sarici kisma yayli bir sistemle sensor veya potanstan geri bildirim alip pid kontrol yaptirmaniz daha iyi olacaktir yada sarici kismini sabit bi hiza ayarladiniz en azindan bosaltici kisma bu dedgim gibi bi sistem yaparsaniz makaranin yukunu telin ustune bindirmemis olursunuz

Sarici kisimda sarimin duzgun olmasi icin kullanilan sisteme travers veya gezgirge diyoruz burda eger cok hassas sarim isteniyorsa sarici motor hiz bilgisinden referans alinarak bir servo veya step motorla tel capina gire adim kontrolu yapilir

Bu danceri nerede bulabiliriz?

Hans Schmidt in SFZ-10 sensörü var bu iş görebilir. 10 Newton yani 1 kg a kadar ölçüm yapabiliyor. Bunun miline bir tane kasnak bir de geliş gidiş yönünde iki kasnak yapılırsa bununla gergi ölçülür herhalde.

1663799968681.png

Fikir olmasi acisindan eskiden telefonumda kalan bi kac goruntu atayim dancerla alakali videonun birinde dancer cok oynuyor ariza vardi o zaman normalde ole degil stabil oluyor

Ekler

• VID-20220809-WA0028.mp4
    5.3 MB
  • VID_20210326_102521.mp4
    63.7 MB
Makinin birinde tork kontrolde duzgun verim alamadigimiz icin sizin yukarida attigniza benzer loadcell ile gerginlik kontrolu yapmistik girilen kiloya gore cekme kuvveti uyguluyordu ancak bu makara doldukca lineer olarak plc icerisinde yazilimda arttiriliyor bos makarayla dolu makara ayni olmayacagi icin ama sizin tel capiniz cok ince bnce dedigim gibi sarici kisma istediginiz sabit hizi verip bosaltici kismin gerginligi kontrol edin

Birkaç yer aradım SFZ-10 için, istediğim şeyi anlatana kadar göbeğim çatladı, sonra da karşımdaki benden kurtulmak için "yok" dedi :kizgin1: Neyse, makarayı rulmanlı olarak yataklayıp deneyeyim bakalım.

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back