Traş makinesi şarj ışığı yanmama problemi.

Üstte bahsettiğim kırık olan eleman bu, transistör sanırım yanılıyor muyum, nasıl bulurum modelini?

WhatsApp Image 2024-08-11 at 16.45.01 (1).jpeg
WhatsApp Image 2024-08-11 at 16.45.01.jpeg

Şöyle bir site buldum, listeden yola çıkarak yarısı okunamayan ikinci harfin şekline göre ikinci harfi 50, 56, 5C, 5G olabilir gibi bir fikir yürüttüm.

Abi SMD parcalarin icerisinde calisan yer mini minnacik tir. Calisiyorsa sorun yok. Bu smd olmamasina ragmen cok bir fark yok

Üzerindeki kod okunsa bile, birçok kere aynı koda birden fazla komponent karşılık gelebiliyor. Böyle durumlarda ancak devrenin yapısını inceleyip oradan ne olabileceği ile ilgili bir öngörüde bulunmak lazım. Mesela kesici bıçakları titreten bobine gidiyorsa, orada muhtemelen puş pul yapıda iki tane MOSFET vardır ve o komponent de bunlardan birisidir. Veya bobine gitmiyorsa, ama mesela kollektör başka bir entegrenin girişine, emitter de şaseye gidiyorsa o zaman anahtar görevi yapan bir transistör olabilir.

Bu noktada, bu devrenin şemasını çıkarmak ve KiCad ile çizmek senin için çok faydalı ve öğretici bir çalışma olur.

Lisanslı proteus varsa, veya korsan proteus kullanmakta bir sakınca görmüyorsan neden olmasın? Simule ederek doğru çalışmasını sağlamak kolay olmaz muhtemelen. Şemasını çıkarırsan zaten çalışma şekli net belli olur, simule etmeye gerek kalmaz.

Devre şemasını çizmeden önce, sağlamlığını kontrol edeceğim elemanı mikroskop altında havya ile soküp sağlamsa hemen yerine takarım, bu şekilde tüm devre elemanlarının kontrollerini yapmak istiyorum..

Üstü kırık transistörü devre üzerinde ölçtüm 0.656V Emitter 0.654V Kollektör voltajı çıktı.

PNP bir transistörmüş.
Uçtaki kırık olan bacak Emitter, yanındaki bacak Beyz, karşıdaki tek bacak ise kollektörmüş.

Bu durumda bu transistörü devreden çıkararak tekrar ölçmeye gerek varmı?

1723473508151.png

GCt yazan transistörde devre üzerinde ölçümlerde tuhaf değerler alınca devreden sökerek ölçmeye karar verdim, ince uçlu havya ucu ile söktüm.
Ölçüm yaparken cebelleşiyorum pire kadar transistör hoplayıp zıplıyor ölçmeye çalışırken :D

Üzerinde GCt yazan transistörde emitter ve beyz emitter kollektör voltajı 0.713V aynı çıkması normal mi?

GCt yazan transistörde devre üzerinde ölçümlerde tuhaf değerler alınca devreden sökerek ölçmeye karar verdim, ince uçlu havya ucu ile söktüm.
Ölçüm yaparken cebelleşiyorum pire kadar transistör hoplayıp zıplıyor ölçmeye çalışırken :D
Doğan bey bir ucunu hurda veya boş pcb vb. bir yere lehimleyin, diğer pinler iletken bir yere basmasın. Zıplar masadan düşer, sonra forum ahalisi olarak transistörü aramak zorunda kalırız. :gulus2:

İşaretli yerdeki konsansatörler hiç değer göstermiyor devre üzerinde ölçtüğümde.
Üzerlerinde değer de yazmıyor, arızalı olma ihtimaline karşı devre şeması olmadan sanırım değerini bulmak mümkün değil öyle değil mi?

WhatsApp Image 2024-08-11 at 16.45.01 (2).jpeg

Fiziksel olarak kırık çatlak yoksa kondansatörde problem olma ihtimali çok zayıf. Ölçümü nasıl yapıyorsunuz. Lehim padleri üzerinde probların temasını engelleyen bir katman olabilir. Her iki uçtan havya ile lehim şöyle bir eritilir veya iğne gibi sivri uçlu prob kullanılır.

Bir diğer durum ise paralel bağlı diğer komponentlerden dolayı ölçüm yapmak mümkün olmayabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back