Uni-T UT61E+multimetre diyot kademesinde doğru ölçümler yapmıyor

Bir de elimde kıymetli (LM3039H) bir diyot var. CA3039 muadili diye geçiyor. Bununla da ölçüm yaptım. Bence sonuçlar oldukça tutarlı.

20230704_004610.jpg
20230704_004616.jpg
20230704_004637.jpg

Ekler

• CA3039.pdf
    82.2 KB · Görüntüleme: 64
Bendeki UT61E+'ın diyot kutusundan rasgele seçtiğim diyotların sonuçlarını SDM3065X ile karşılaştırdım.

Karşılaştırma yaparken mümkün olduğunca aynı şartları sağlamak adına probun bağlantısını değiştirmeden cihazlar arasında söküp taktım.

4 farklı türde diyot ölçümü (soldan sağa dorğu) yaptım ve hepsi sırası ile aşağıdaki gibidir.

24506 eklentisine bak24507 eklentisine bak24508 eklentisine bak24509 eklentisine bak24510 eklentisine bak24511 eklentisine bak24512 eklentisine bak24513 eklentisine bak24514 eklentisine bak24515 eklentisine bak

elinize sağlık şahane bi karşılaştırma olmuş. masaüstü multimetre diyot eşik gerilimi 4 volt yapılsa pensampermetre modellenmiş olur mu diye düşünüyorum ama arkadaşın ölçümlerinde triyak kullanması can sıkıcı.

Diğer multimetrelerin eşik geriliminden emin olmadığım için varsayılan değere dokunmadım. Varsa öneriler, farklı kombinasyonları karşılaştırabilirim.

Zaten her multimetrenin diyot kademesinde aynı değeri vermesi de gerekmiyor. Her diyodun ileri yöndeki grafiği TAM olarak, mikrovolta kadar örtüşmez. Her multimetre de farklı voltaj ve akım sınırı ile test ettiği için sonuç farklı çıkacaktır. Zaten diyot kademesinde okunan değerin kendisini ne yapacaksın? Ne işe yarayacak? Orada önemli olan, mesela transistör test ederken emiter/baz ve kollektör/baz da birinin diğerinden daha büyük olması ve buradan emiteri belirlemiş oluyorsun.

TRIAC'a gelince, demekki TRIAC'ların gate/A2 sinin davranışı her multimetrede farklı oluyor, o halde sağlamlık testi için kullanılacak bir yöntem değil. Ben şimdi Keysight U1282A ile test ettim, gate/A2 arası neredeyse kısadevre görünüyor diyot kademesinde. Rigol DM3068 ile test ettim, durum aynı. O zaman ben şimdi toplamda 2000 dolarlık son derece yüksek doğruluk ve çözünürlüğe sahip bu multimetreleri bir kenara bırakıp UNİT UT33+ mı kullanayım? T4 ile veya kurulacak basit bir devre ile TRIAC işlevsel olarak test ettiririm, multimetrelere de yapmaları gereken işi yaptırırım.

anlaşılan izlenen ölçüm yöntemiyle UT202+ daha çok multimetrenin pabucunu dama atar.

@Sercan abi çok gözlü kutuyu aldığın yeri sorabilir miyim? Bir de aklındaysa fiyatını.

@Sercan abi çok gözlü kutuyu aldığın yeri sorabilir miyim? Bir de aklındaysa fiyatını.
Fiyat aklımda değil ama kutuyu IMES sanayi sitesinde BIN diye bir mağaza var, oradan aldım. Mono marka, tam model ismi Ş-ORG-15 diye geçiyor. 15" 8x5 alanı var.

Zaten her multimetrenin diyot kademesinde aynı değeri vermesi de gerekmiyor. Her diyodun ileri yöndeki grafiği TAM olarak, mikrovolta kadar örtüşmez. Her multimetre de farklı voltaj ve akım sınırı ile test ettiği için sonuç farklı çıkacaktır. Zaten diyot kademesinde okunan değerin kendisini ne yapacaksın? Ne işe yarayacak? Orada önemli olan, mesela transistör test ederken emiter/baz ve kollektör/baz da birinin diğerinden daha büyük olması ve buradan emiteri belirlemiş oluyorsun.

TRIAC'a gelince, demekki TRIAC'ların gate/A2 sinin davranışı her multimetrede farklı oluyor, o halde sağlamlık testi için kullanılacak bir yöntem değil. Ben şimdi Keysight U1282A ile test ettim, gate/A2 arası neredeyse kısadevre görünüyor diyot kademesinde. Rigol DM3068 ile test ettim, durum aynı. O zaman ben şimdi toplamda 2000 dolarlık son derece yüksek doğruluk ve çözünürlüğe sahip bu multimetreleri bir kenara bırakıp UNİT UT33+ mı kullanayım? T4 ile veya kurulacak basit bir devre ile TRIAC işlevsel olarak test ettiririm, multimetrelere de yapmaları gereken işi yaptırırım.
Taydin bey! Unit ile sponsorluk falan mı var yoksa gurur ve kibirden mi kaynaklanıyor bu mesajlarınız.. Zira ben diyorum ki transistör üzerinde ve triac üzerinde %90 sapmalar var ve sağlam komponenti arızalı gösteriyor alet, siz halen diyorsunuz ki diyot ölçümünün düşük veya yüksek olması bizi ne ilgilendirir... Yahu konumuz diyotlar değil, diyot kademesinde bazı komponentlerin ölçümü!!! Aynı şeyi defaatle söylememe rağmen inatla konuyu ya bilerek manipüle ediyor, ya da okumadan veya zerrece anlamaya çalışmadan ciddiyetten uzak lakayt bir tavırla yaklaşım sergiliyorsunuz. Bcp 52-16 transistör diyoruz, dalga geçer bir üslupla ve karşınızdakini aşağılarcasına ''Videolara bakınca, öncelikle bir TRIAC'a transistör dediğini görüyorum. Ve sonra da TRIAC'i, hem de devreye bağlı olduğu vaziyette transistör gibi ölçmeye çalışıyorsun ve iki multimetrede de farklı sonuç alıyorsun. O yüzden ilk iki videoyu saymıyorum :)'' ifadeler kullanıyorsunuz ve üzerine hatanızı da kabul edip özür dileme gereksinimi zerrece hissetmiyorsunuz. Ama Türkiye neden bu halde diye sorulsa, eminim ilk başı çekenlerden olursunuz insan faktöründen yakınmada!!!!
yahu burada bilgi almak isteyen ve bilgiye aç birisi var, çok sağolun siz 70'lerin o üstten bakmacı, istihfaf ve istihza içeren, bırakın çevresine, kendisine faydası dokunmayan tavrı ile kendinizden soğutuyorsunuz... Ben de oluşturduğunuz algı ve izlenim baştan sona bu.. Bu kabalık, bu çok bilmişlik taslayarak konunun içeriğini zerrece anlamaya çalışmadan verilen instagramvari, twittervari cevaplar.. Ne bileyim, üzüldüm sizler adına..
edit: halen daha neredeyse bendeki 2000 dolarlık alet kısa devre gösteriyor çöpe mi atayım... Neredeyse demek!!! Yahu sabır mı dilemeliyim ne demeliyim yani, pes.. Yahu elektronik bir komponentten bahsediyoruz ve zerrece ciddiyet olmaz mı insanda ya!!! Neredeyse demek... hmmmm anladım..
Ya benim şuraya üye olmamın tek sebebi merakım, bir şeyler öğrenme uğraşım. 4 ayda bulunduğum sektörde (klime-kombi) besleme devrelerini tamir ediyorum ve hepsini de kendi başıma öğreniyorum. 5 ay öncesine kadar da elektriğin e'sini bilmezdim. Bir yıl öncesine kadar (evet tam olarak 13 ay) bırakın elektroniği, elime şarjlı matkap tornavida almışlığım yoktu, bugün gittiğim yerlerde Osman bey gelecekse gelsin diğer arkadaşları istemiyoruz, diyebiliyorlar. Ve bunların hepsini boza yapa kendi başıma öğreniyorum, öğrenmek için uğraşıyorum, çabalıyorum gece gündüz, türkçe ve yabancı kaynaklar, videolar, bir şeylerin çalışma mantığı, prensibini öğrenip ezbere iş yaparak para kazanmak değil, başarı istiyorum. Türkiye'nin de ileri seviye bir çip üretim tesiti olsun istiyorum ileriki 50 yılda. Gençlere bilgi biriktirip, bilgiyi kölem yapıp, nankör demeden, Türk, Kürt, Arap, Laz vs. sünni alevi yezidi veya deist ateis, hristiyan musevi demeden edindiğim bütün tecrübeleri aktarmak istiyorum her alanda. Ya neden inatla insanları değersiz hissettirme gayreti içerisine giriyor bu Türk milleti, sebep ne yani? Yahu hep öncesi nesilden dem vuran insan evlatları, neden gelecek nesillere bir şeyler bırakma peşinde canhıraş olması lazımken ve ivedi bir şekilde, daha da aşağı çekme derdinde? Neden yahu neden? Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, Nazım'ın dediği üzere, yarınlar nasıl çıkar aydınlığa?Siyaset siyaset siyaset... Bunun yerine gelişim gelişim, değişim değil, dönüşüm desek, birbirimizi desteklesek, daha güzel şeyler için umudumuz kaybetmesek, geçmişin kötü tecrübeleri yerine iyiye doğru olanı, doğruya yönelişimizi yeğlesek daha güzel olmaz mı? Bu daha verimli değil mi? Bir çaylak olarak sormak istiyorum bütün ustalarıma, para para para... Nereye kadar? Ülke insanımızın dönüşümü, ve akabinde bütün insanlığın dönüşümü için gayret sarfetmek varken, para para para, dahası nereye kadar? Aşağılamak, karşındakini dinlememek, iki satır yazıyı okumadan peşin hükümle hareket etmek, anlamaya zerrece özen ve önem göstermemek... Nereye kadar, neye yarar?

Son düzenleme:
Taydin bey! Unit ile sponsorluk falan mı var yoksa gurur ve kibirden mi kaynaklanıyor bu mesajlarınız.. Zira ben diyorum ki transistör üzerinde ve triac üzerinde %90 sapmalar var ve sağlam komponenti arızalı gösteriyor alet, siz halen diyorsunuz ki diyot ölçümünün düşük veya yüksek olması bizi ne ilgilendirir... Yahu konumuz diyotlar değil, diyot kademesinde bazı komponentlerin ölçümü!!! Aynı şeyi defaatle söylememe rağmen inatla konuyu ya bilerek manipüle ediyor, ya da okumadan veya zerrece anlamaya çalışmadan ciddiyetten uzak lakayt bir tavırla yaklaşım sergiliyorsunuz. Bcp 52-16 transistör diyoruz, dalga geçer bir üslupla ve karşınızdakini aşağılarcasına ''Videolara bakınca, öncelikle bir TRIAC'a transistör dediğini görüyorum. Ve sonra da TRIAC'i, hem de devreye bağlı olduğu vaziyette transistör gibi ölçmeye çalışıyorsun ve iki multimetrede de farklı sonuç alıyorsun. O yüzden ilk iki videoyu saymıyorum :)'' ifadeler kullanıyorsunuz ve üzerine hatanızı da kabul edip özür dileme gereksinimi zerrece hissetmiyorsunuz. Ama Türkiye neden bu halde diye sorulsa, eminim ilk başı çekenlerden olursunuz insan faktöründen yakınmada!!!!
yahu burada bilgi almak isteyen ve bilgiye aç birisi var, çok sağolun siz 70'lerin o üstten bakmacı, istihfaf ve istihza içeren, bırakın çevresine, kendisine faydası dokunmayan tavrı ile kendinizden soğutuyorsunuz... Ben de oluşturduğunuz algı ve izlenim baştan sona bu.. Bu kabalık, bu çok bilmişlik taslayarak konunun içeriğini zerrece anlamaya çalışmadan verilen instagramvari, twittervari cevaplar.. Ne bileyim, üzüldüm sizler adına..
edit: halen daha neredeyse bendeki 2000 dolarlık alet kısa devre gösteriyor çöpe mi atayım... Neredeyse demek!!! Yahu sabır mı dilemeliyim ne demeliyim yani, pes.. Yahu elektronik bir komponentten bahsediyoruz ve zerrece ciddiyet olmaz mı insanda ya!!! Neredeyse demek... hmmmm anladım..
Ya benim şuraya üye olmamın tek sebebi merakım, bir şeyler öğrenme uğraşım. 4 ayda bulunduğum sektörde (klime-kombi) besleme devrelerini tamir ediyorum ve hepsini de kendi başıma öğreniyorum. 5 ay öncesine kadar da elektriğin e'sini bilmezdim. Bir yıl öncesine kadar (evet tam olarak 13 ay) bırakın elektroniği, elime şarjlı matkap tornavida almışlığım yoktu, bugün gittiğim yerlerde Osman bey gelecekse gelsin diğer arkadaşları istemiyoruz, diyebiliyorlar. Ve bunların hepsini boza yapa kendi başıma öğreniyorum, öğrenmek için uğraşıyorum, çabalıyorum gece gündüz, türkçe ve yabancı kaynaklar, videolar, bir şeylerin çalışma mantığı, prensibini öğrenip ezbere iş yaparak para kazanmak değil, başarı istiyorum. Türkiye'nin de ileri seviye bir çip üretim tesiti olsun istiyorum ileriki 50 yılda. Gençlere bilgi biriktirip, bilgiyi kölem yapıp, nankör demeden, Türk, Kürt, Arap, Laz vs. sünni alevi yezidi veya deist ateis, hristiyan musevi demeden edindiğim bütün tecrübeleri aktarmak istiyorum her alanda. Ya neden inatla insanları değersiz hissettirme gayreti içerisine giriyor bu Türk milleti, sebep ne yani? Yahu hep öncesi nesilden dem vuran insan evlatları, neden gelecek nesillere bir şeyler bırakma peşinde canhıraş olması lazımken ve ivedi bir şekilde, daha da aşağı çekme derdinde? Neden yahu neden? Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, Nazım'ın dediği üzere, yarınlar nasıl çıkar aydınlığa?Siyaset siyaset siyaset... Bunun yerine gelişim gelişim, değişim değil, dönüşüm desek, birbirimizi desteklesek, daha güzel şeyler için umudumuz kaybetmesek, geçmişin kötü tecrübeleri yerine iyiye doğru olanı, doğruya yönelişimizi yeğlesek daha güzel olmaz mı? Bu daha verimli değil mi? Bir çaylak olarak sormak istiyorum bütün ustalarıma, para para para... Nereye kadar? Ülke insanımızın dönüşümü, ve akabinde bütün insanlığın dönüşümü için gayret sarfetmek varken, para para para, dahası nereye kadar? Aşağılamak, karşındakini dinlememek, iki satır yazıyı okumadan peşin hükümle hareket etmek, anlamaya zerrece özen ve önem göstermemek... Nereye kadar, neye yarar?

UT61E+ ile UT202+'yı kullanarak @Sercan bey'in yaptığı gibi bi kaç farklı diyottan ölçüm alabilir misin?

Niyetim kimsenin avukatlığını yapmak değil ama haksızlığa sessiz kalmamak adına iki laf etmek gerekir. Sonuçta bu yazacaklarımı @taydin dillendirirse kibre düşer.

Yanlış anlaşılmaya (kimin yanlış anladığından bağımsız) aşırı tepki verilmiş bir gönderi paylaşmışsın. Sanıyorum hedefindeki kişi aynı duygusallıkta, duygusal yada yazdığın uslupta yada kibir ile cevap vermeyecektir. Belki herhangi bir cevap dahi vermeyecektir.

Ben @taydin ile rahatlıkla tartışmaya giriyorum, bazen "onu niye söyledim?" dediğim haddi aşan şeylerde söylüyorum yada bunun tam tersi oluyor ama sonuçta alınmadan/gücenmeden devam edebiliyoruz. Tolstoy -İnsan, insanla yaşar- der...

Dahası forumu ücretsiz kullanıyoruz ama bu forumun belli başlı masrafları, bakımı, güncellemesi yani çok masrafı ve zahmeti var. Bu emekleri taydin sırtlandı. Bunu sırtlanmasındaki motivasyon, gelecek nesillere faydalı bilgi biriktirmek. Ticari yada başka bir çıkara dayalı beklenti yok. Olayları bu çerçevede değerlendirirsek daha hoş olur. Ben sırf bu emek ve beklentiye saygımdan -bazen beceremesemde- boş muhabbetlerden bile kaçınmaya çalışıyorum.

Şahsi düşüncesi üzerinden başkalarının inancını aşağılama, kibirden gözünün önünü görmeyen, sırf egosunu doldurmak için yazan saygısızlar vardı, yine var, gelecekte de olacak gibi görünüyor.

Bunlar hariç olmak koşuluyla; Diğer taraftan ortak amaçlar ekseninde, belki yorgunken eksik okumuş, belki o an yanlış değerlendirmiş belki de yazan değilde okuyan hatalı olabilir. Aklıma gelen gelmeyen her ne olursa olsun, bu tarz mesajlara cevap verirken, insanların emeğine saygı gösterip, aşırılıktan kaçınmak gerekir.

@beyondocean aynı dili konuşmamıza rağmen seninle faydalı bir iletişim kuramadık. Sorunun kimden kaynaklandığı önemli değil. Anlatmaya çalıştığım mevzuyu da daha farklı şekilde nasıl anlatabilirim bilemiyorum. Sen de aynı şeyleri bana söylemekten bıkmışsındır. Sana tepeden bakmak veya dalga geçmek gibi bir niyetim de yoktu. Ben en iyisi başka birşey söylemeyeyim. Umarım forumdaki diğer üyelerden sorun ile ilgili yardım eden çıkar.

Yıllarını elektrik-elektronik ve yazılıma vermiş birinin verdiği cevaplar 5 aylık ustaya fazla ağır gelmiş anlaşılan.

Bende 4-5 yıldır elektronik ile hobi olarak ilgileniyorum. Daha "Osman usta gelmezse olmaz" seviyesine gelemedim.
Zamanında sizin gibi çok soru sordum, çok cevap aldım. Bazı cevapları anlamadım, bazı cevaplara "ben ne sordum, o ne anlatmış" diye kendi kendime düşündüm. Ama hiç bir zaman kimseyi çok bilmişlikle, egoistlik ile suçlamadım. Bazen forumda gezinirken aylar önce sorduğum sorulara ve aldığım cevaplara denk geliyorum. O zamanlar anlamadığım, beğenmediğim cevapları bir daha okuduğumda şak diye jeton düşüyor. Sende aynı şekilde belki aylar sonra o mesajları gördüğünde hak vereceksin Timur abiye ama söylediğin sözlerden sonra geri dönüp özür dileme erdemini gösterebilir misin hiç emin değilim.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back