Multimetre Tavsiyesi Rica Ediyorum. Uni-t, Proskit ya da Diğerleri?

Selamlar,

11.11€ kurunda alışveriş yapan akıl hastaları kervanına katılmak üzere yıllardır kullandığım 20 liralık sarı multimetremi daha yeni bir multimetre ile değiştirmeye karar verdim.

Forumdaki inceleme ve tavsiye konularını okudum, herkese bilgiler için teşekkür ederim.

GPU ısıtması yapmak istediğim için sıcaklık ölçme özellikli bir multimetre arıyorum, yeni konu açmak yerine buradan tavsiye almak istiyorum.

Açıkcası başka da bir olmazsa olmaz isteğim yok, true rms olması bilgili kişiler tarafından şiddetle tavsiye edildiği için direkt onlara baktım.

Kağıt üzerinde ve videolarda çok övülen Uni-t UT89X oldukça cazip görünüyor. Fakat burada diğer kullanıcıların da rahatsız olduğu potansı çevirirkenki buzzer sesinden ben de videolarda çok rahatsız oldum. Özellikle kısa devrede ışık yanması da ayrı bir tilt etti. Duyum engelli arkadaşlarımız için o ışık değerliliği konusunda saygım tabi ki sonsuz. Ama benim gibi tükenebilir kaynakları aklına dert eden birisine sırf bir kısadevreyi bildirmek için pili yiyerek ışık yakan bir multimetre tüm sempatimi kaybediyor.

89x'e muadil olarak ANENG'in forumda geçmeyen bir modelini buldum, ne kadar tavsiye edersiniz?

Bir de daha küçük dikkat çekmeyen 89X'in otomatik kademelisi var ama o true rms değil:

Yahu arkadaş madem true rms bakmayacak kadar amatörsün, dereceli olan ucuzundan alıp geçsen de olur, dütlesin yeter derseniz:

Bireysel takıntılarını aşman için sana bir fırsat, insanoğlu nelere alışıyor buna da alışır derseniz ise fiyat kıyaslaması için 89x:

Değerli mesajlarınız için şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
Bence hedefine en uygun olanı UT136C+ modeli duruyor. Gönderdiklerin içinden yorumluyorum. Bunlar dışında piyasada başka modeller varsa bilemiyorum.

Yeni bir cihazı modifiye etmeyi kim ister bilemiyorum ama bu buzzer sesi için aklıma bir çözüm geldi. Buzerin bir bacağın veya yolunu koparsak. Bu durumda hep sessiz kalıyor ama sonrasında da araya bir tane n chanel mosfet koysak bu mosfeti de tetiklemek için illaki bulunur bu iletkenlik testi kısmından bir tetikleme sinyali alsak. Zaten muhtemelen vardır sadece komutatör kısmında sinyal bulma kısmı biraz karmaşık şeması yoksa bu işe pek girilmez ama. Böyle bir fikrim var, belki birinin işine yarar.

89X'in sesiyle ışığıyla uğraşmamak adına UT136C+ aldım DT830'dan sonra milyon kat güzel geldi :)

Güle güle kullan. Tecrübelerini ayrı bir başlık altında biriktirisen başkalarına da faydası olur.

Çok teşekkür ederim. Hem foruma hem başkalarına referans/faydası olmasını çok isterim. Aleti tanıyıp + larını - lerini öğrendikten sonra bilgilendirme amaçlı bir konu açacağım.
Bende TT Tecnic my-61 vardı, en az 10 senelik. Bu akşam dalgınlıkla, süreklilik test kademesinde iken, prizin toprak kontrolünü yapmak için probları değdirdim. Coslama ve ateş çakması ile kendimi geriye attım. :cheeky4: Daha öncesinde yine topraklamayı ölçüyordum, fakat sonradan başka bir iş için o kademeye aldığımı atlamışım.
Sigorta atmadı evin, fakat kendi içinde o hattaki yollar hasar almış ve bir smd parça yanmış. Yanında kutupsuz kapasitörler sanki hafiften kararmış bir uçları, ayrıca az sıyrık var gibi.
İlkin bunun şemasını bulup tamir etmek isterim, bilgisi olan var mıdır? Aradım fakat bulamadım ben. Eğer ondan hayır gelmez artık derseniz 89x hoşuma gitti, siz ne önerirsiniz, ya da diğer arkadaşlar?

Son düzenleme:
Bu arada hobi olarak uğraşıyorum, fakat tamir, donanım, bilgisayar işleri, ana kart, bazen girerim öyle ince ayrıntılara, entegre bios sökme, yazma, yerine takma yaptığımdan, amatörden biraz daha hallice cihaz hak ettiğimi sanıyorum? :tamam1

İlkin bunun şemasını bulup tamir etmek isterim, bilgisi olan var mıdır? Aradım fakat bulamadım ben. Eğer ondan hayır gelmez artık derseniz 89x hoşuma gitti, siz ne önerirsiniz, ya da diğer arkadaşlar?

Tamir etmeye değecek bir multimetre değil o. Zaten tamir etmek istesen de gene multimetre lazım olacak. UNI-T 89X veya 89XD iyi bir seçim, pişman etmez.

Tamir etmeye değecek bir multimetre değil o. Zaten tamir etmek istesen de gene multimetre lazım olacak. UNI-T 89X veya 89XD iyi bir seçim, pişman etmez.
Teşekkürler cevap için. Altta yanmadan sonraki durumu cihazın. Az çok işimi gördü fakat bana yetersiz gelmeye başlamıştı iyice. Yeni cihazlarda böyle hatalar için koruma var mı hocam, teşekkürler.

Ekler

• IMG_20220122_005939.jpg
    IMG_20220122_005939.jpg
    629.6 KB · Görüntüleme: 207
  • IMG_20220122_010214.jpg
    IMG_20220122_010214.jpg
    530.8 KB · Görüntüleme: 217
Teşekkürler cevap için. Altta yanmadan sonraki durumu cihazın. Az çok işimi gördü fakat bana yetersiz gelmeye başlamıştı iyice. Yeni cihazlarda böyle hatalar için koruma var mı hocam, teşekkürler.

Fluke, Brymen gibi kaliteli multimetrelerde tüm kademeler için full koruma var. En kötü ihtimalde içindeki sigortayı attırırsın. Ama ekonomik multimetlerdeki koruma seviyesi belirsiz oluyor. Üreticinin kendisi de net bilgi vermiyor bu konuda.

Fluke, Brymen gibi kaliteli multimetrelerde tüm kademeler için full koruma var. En kötü ihtimalde içindeki sigortayı attırırsın. Ama ekonomik multimetlerdeki koruma seviyesi belirsiz oluyor. Üreticinin kendisi de net bilgi vermiyor bu konuda.
89XD karar kıldım. Led fonksiyonu iş görür. Sipariş geçtim. =))

89XD karar kıldım. Led fonksiyonu iş görür. Sipariş geçtim. =))

Ben de LED özelliği nedeniyle 89XD yi tercih etmiştim. Sıcaklık ölçümünün olmaması benim için sıkıntı değil, sıcaklık ölçmek için ayrı cihazlarım var.

Ben de LED özelliği nedeniyle 89XD yi tercih etmiştim. Sıcaklık ölçümünün olmaması benim için sıkıntı değil, sıcaklık ölçmek için ayrı cihazlarım var.
Aynen hocam, bende de o uzun demirli, basit, dijital olan ısı ölçerden var. Aynı işi görür mü bilemem, fakat sıcaklıktan ziyade diğer faaliyeti, hele ki günümüzde her şeyin led üstüne değişmesinden dolayı daha önemli gördüm. XD olan biraz pahalı fakat diğerine göre.

Komşunun oğlan tablet getirdi açılmıyor diye. Şu an bu işlerde elim ayağım olduğunu daha iyi anladım. :bilmem3:
Bu işlerle uğraştığımı bilenler ilkin beni arıyor, ya da yanıma geliyor. Ekmek yediğimde oluyor hatta çoğu zaman. Fakat çoğu zaman kiminin duası, kiminin parası. :tamam2:

Komşunun oğlan tablet getirdi açılmıyor diye. Şu an bu işlerde elim ayağım olduğunu daha iyi anladım. :bilmem3:
Bu işlerle uğraştığımı bilenler ilkin beni arıyor, ya da yanıma geliyor. Ekmek yediğimde oluyor hatta çoğu zaman. Fakat çoğu zaman kiminin duası, kiminin parası. :tamam2:

O tarz şeyler tamir edeceksen sana bir de ince uçlu prob lazım olacak. Sonrasında havya seti, sıcak hava seti, mikroskop, güç kaynağı derken bir bakmışsın komple elektronik laboratuvarı kurmuşsun :)

O tarz şeyler tamir edeceksen sana bir de ince uçlu prob lazım olacak. Sonrasında havya seti, sıcak hava seti, mikroskop, güç kaynağı derken bir bakmışsın komple elektronik laboratuvarı kurmuşsun :)
Dediğiniz gibi hocam, en son gözü karartmıştım geçen nisan, Yihua 878D aldım set 400TL. Şu an 900TL. Papazdan önce dolar yüksek değilken Ali'den getirecektim. "Papaz, mapaz, ne ayaksınız siz¿" olunca, belki düşer diye inat ettim almadım. Sonradan üstüne bir de vergi almaya başlaydılar, hepten kalmıştı.
Önceki multimetrenin probları iyi değildi bozuldu, sonra cat 3, 20A almışım Victor marka. Kaliteli gibi duruyor? Dün ark yapmış bir ucu az, fakat hala sağlam gibi duruyor. Bundan da ince lazım oluyordu. Önereceğiniz var mı? Ben toplu iğneden faydalanıyorum lazım olursa.
Eski tabletlerden odyometre, eski PSU'lerden güç kaynağı yapmayı düşünüyorum.
Krem lehim, flux, lehim emiciler vs. topladım yavaş yavaş, atıl kapasitede bekliyorlar. :saril:

Problar sağlam gibi, iş yapar sanırım?
Siyahta az ark var.
Altta mikserden yaptığım gravür bile var. =))

Ekler

• IMG_20220122_192953.jpg
    IMG_20220122_192953.jpg
    473.8 KB · Görüntüleme: 154
  • IMG_20220122_193341.jpg
    IMG_20220122_193341.jpg
    844.8 KB · Görüntüleme: 156
Aşağıda ekonomik bir ince prob var. Ama kalitesi nedir bilemeyeceğim, kendim kullanmadım.

1642870570829.png

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back